„Aliancia za voľnú nedeľu“ proti výnimkám. + Prioritou činnosti cirkvi pred Synodou o rodine bude starostlivosť o rodinu. Stane sa aj na Slovensku voľná nedeľa dôležitým pilierom rodinného života?

Viedeň, 17.3.2015 (KAP) 017 763 – Kvôli európskej speváckej súťaži „Eurovision Song Contest“ sa nesmie povoliť nijaké uvoľnenie úpravy o nedeľnej práci.

logo_aliancia_rakusko_200

Zdôraznila to rakúska „Aliancia za voľnú nedeľu“ vzhľadom na toto veľké podujatie zábavného priemyslu v dňoch 19. až 23. mája vo Viedni. Konkrétne sa aliancia odvoláva na nedeľu 24. mája po finále súťaže v sobotu večer.

„Domnievajú sa viedenskí politici skutočne, že ľudia budú po oslavných večierkoch po súťaži až do ranných hodín 24. mája ešte aj nakupovať?“ uvádza aliancia vo vyhlásení z utorka. Teda to nie je otázka „či si môžeme dovoliť neotvoriť obchody v nedeľu po súťaži, ale otázka hodnoty nášho spoločného voľného času“.

Otvorenie obchodov v nedeľu, o ktoré usiluje rakúska Hospodárska komora v dňoch okolo súťaže v máji, je zatiaľ neisté. Radnica síce signalizovala súhlas – no s predpokladom, že sa sociálni partneri dohodnú!

Súčasné výnimky a úpravy nedeľnej práce sú viac ako dostatočné, ako zdôraznila aliancia. „Viac nesmieme zamestnancom obchodov a iným postihnutým nakladať na plecia.“ Voľnú nedeľu je potrebné rešpektovať ako spoločenský výdobytok a dávať mu prednosť pred požiadavkami konzumu.

Od pondelka má rakúska „Aliancia za voľnú nedeľu“ nové vedenie: Za nových hovorcov zvolili jej členovia Gertraud Wiesingerovú, pracovníčku Sekcie odborov zamestnancov v súkromnom sektore pre tlač, žurnalizmus a papiernictvo (GPA-djp), a Philippa Kuhlmanna, predsedu podnikovej rady obchodnej firmy ako aj predsedu „Katolíckeho hnutia zamestnancov“ Viedenskej arcidiecézy a tí začali hneď s vyhlásením bojovej kampane:

„V súčasnosti stojíme pred spoločenskou garnitúrou, ktorá otváranie obchodov v nedeľu už nezavádza zadnými dvierkami, ale vehementne sa zasadzuje za uvoľnenie opatrení. Proti tomu budeme v zmysle všetkých postihnutých bojovať!“ –zg-

 

Konferencia biskupov: Je ťažké hlasovať o ideáli rodiny, keď sa vlastný život od neho vzdialil

Slovenskí biskupi sa na zasadnutí venovali téme februárového referenda
Su dve cesty do biedy
Slovenskí biskupi vyjadrujú vďačnosť a podporu všetkým, ktorí svojou aktívnou účasťou na februárovom referende o rodine prejavili presvedčenie o nenahraditeľnej hodnote rodiny ako stabilného zväzku jedného muža a jednej ženy. TASR informoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.
Ilustračné fotoIlustračné foto

KBS sa podľa neho téme referenda venovali na 80. plenárnom zasadnutí KBS vo Františkánskom duchovnom centre v obci Melčice-Lieskové v Trenčianskom okrese. Vzhľadom na výsledky referenda, ktoré nenaplnili očakávania organizátorov, však biskupi uvažovali aj nad vhodnými spôsobmi a prostriedkami, prostredníctvom ktorých je možné hodnotu rodiny podporovať v našej spoločnosti do budúcna – aj v kontexte výsledku, ktoré prinieslo referendum.

„Jedno z konštatovaní týkajúcich sa počtu zúčastnených voličov sa dotýkalo aj toho, že viacerí naznačili ťažkosť hlasovať o ideáli rodinného života pre celú spoločnosť, kým ich vlastný život sa od tohto ideálu vzdialil. Aj preto biskupi vyjadrili presvedčenie, že v rámci pastoračnej činnosti cirkvi zameranej na rodinu medzi prioritami musí byť do budúcna starostlivosť venovaná zraneným rodinám, rodinám v rozličných krízových situáciách, rozvedeným, odlúčeným partnerom alebo rodinám s jedným rodičom. Tento postoj ich spája aj v kontexte prípravy na blížiacu sa Synodu o rodine, na ktorú sa chystá celá katolícka cirkev z podnetu Svätého Otca,“ uzavrel Kramara.

ml

http://www.hlavnespravy.sk/konferencia-biskupov-je-tazke-hlasovat-o-ideali-rodiny-ked-sa-vlastny-zivot-od-neho-vzdialil/581140

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.