Bezprecedentný útok Islamského štátu: Samovrahovia sa odpálili v mešitách, stovka mŕtvych!

SANÁ – Bombové útoky na dve šiitské mešity v jemenskom hlavnom meste Saná v piatok napoludnie si vyžiadali podľa údajov zdravotníkov životy minimálne 126 ľudí. Presný počet ďalších zranených nie je známy, je ich však pravdepodobne vyše 260. Šiitská povstalecká televízna stanica hovorí dokonca o 137 mŕtvych a 345 zranených. K zodpovednosti za útoky sa priznala organizácia Islamský štát (IŠ).
Atentat Sanna
Samovražední útočníci dnes odpálili nálože v mešitách al-Badr a al-Hašúš počas poludňajších bohoslužieb, čo je zvyčajne čas, keď je v mešite najviac ľudí. Jeden z atentátnikov sa najprv odpálil v mešite al-Badr, čím vyvolal obrovskú paniku, počas ktorej nálož odpálil druhý útočník pred mešitou. Ďalším terčom bola neďaleká mešita al-Hašúš. Mnoho ľudí sa zranilo úlomkami skla z okien mešity. Šiitské mešity navštevujú najmä členovia a prívrženci povstaleckej skupiny Hautíovcov, ktorá koncom januára obsadila hlavné mesto Saná a prevzala moc na severe krajiny.


K dnešným útokom prišlo deň po intenzívnych bojoch v meste Aden na juhu krajiny, kde v potýčkach medzi súperiacimi Hautíovcami a spojencami súčasného prezidenta zomrelo 13 ľudí a úrady boli nútené zavrieť medzinárodné letisko v meste. Jemen sa už od minulého roka zmieta v politickej kríze. Hautíovci, ktorí sú spojencami exprezidenta Alího Abdalláha Sáliha, donútili súčasného prezidenta krajiny Abda Rabbua Mansúra Hadího utiecť do prístavu Aden, kde si vytvoril dočasné hlavné mesto.

http://www.topky.sk/cl/1000791/1463609/Bezprecedentny-utok-Islamskeho-statu–Samovrahovia-sa-odpalili-v-mesitach–stovka-mrtvych-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.