Kardinál Müller: Zachovať «najväčší poklad» jednotu Cirkvi! Nie kresťanstvo za zľavnené ceny

Lisaj marinkovy 1

Foto: Ivan Knaze

Prefekt Kongregácie pre náuku viery: Cirkev nesmie ľuďom «ponúkať zriedenú vieru». To platí napr. pre celibát, uvoľnenie cirkevnej sexuálnej morálky, povinnej nedeľnej omše.
Düsseldorf, 24.3.2015 (kath.net/KNA) 017 789 – Kardinál Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery, sa dôrazne vyslovil proti kresťanstvu vo verzii „light“. «Kto pochybuje o večnom živote, tomu Cirkev nemôže jednoducho povedať: To je jedno, aj tak to nie je dôležité, hlavná vec, že urobíš občas niečo dobré», povedal kardinál pre noviny «Rheinische Post» z utorka vychádzajúce v Düsseldorfe. A zdôraznil: „Každý katolík musí tiež chodiť v nedeľu na svätú omšu. To je naša agenda a nie kresťanstvo za zľavnené ceny.»
Cirkev nesmie ľuďom «ponúkať zriedenú vieru» či «sekularistického ducha doby» jednoducho «dať na vôdzku», napomenul najvyšší strážca viery Cirkvi.

«Rovnako niet nijakých presvedčivých argumentov proti celibátu kňazov. Celibát spočíva na dlhej tradícii. Existuje mimoriadna spätosť kňazstva s touto životnou formou. Aj Ježiš žil v celibáte. Nepoznám nijaké podstatné a dobré dôvody, prečo by sa Cirkev mala s touto tradíciou rozlúčiť», dodal bývalý biskup Regensburgu.
Rovnako nemôže byť «jednoduché áno» Ríma k témam ako uvoľnenie sexuálnej morálky alebo sviatostí pre znovu zosobášených rozvedených odpoveďou Cirkvi na výzvu sekularizácie, ako povedal kardinál Müller. «František by chcel, aby sme ľudí v ťažkých situáciách nenechali samotných, ale aby sme ich sprevádzali a integrovali do farností avšak bez ústupkov voči náuke Cirkvi.»

Jednota Cirkvi je «najväčší poklad», ktorý musí zostať zachovaný, ako zdôraznil kardinál. Vo Vatikáne niet nijakého odporu voči pápežovi. «Lojalita voči Petrovmu nástupcovi je predpokladom výkonu úradu, aký mám ja. Dávame zo seba to najlepšie, aby sme pápeža v oblasti náuky viery podporovali.»
O Františkovi, ktorý je dva roky v úrade, Müller povedal, že má svoj «zvláštny štýl» a hovorí k ľuďom veľmi priamym spôsobom. «Ľudia by nemali do tohto pontifikátu premietať príliš veľa vlastných predstáv», napomínal kardinál. «Ak vnímame Františkovo celkové hlásanie viery, budeme konštatovať, že chce byť predovšetkým svedkom Radostnej zvesti a vyvážene argumentuje.» -zg-

Kardinál Nichols: Kráľ Richard III. nebol iba zloduch

Londýn, 24.3.2015 (KAP) 017 786 – Politici, cirkvi aj spoločnosť v Anglicku sa tento týždeň intenzívne podieľali na oslavách prevezenia telesných pozostatkov kráľa Richarda III. (1483-1485), ktorý zásluhou Williama Shakespeara vošiel do literatúry ako zloduch. Kráľ zomrel v bitke pri Bosworth Field a na mieste ho narýchlo pochovali v malom kostole v Leicesteri. Tento Boží dom zostal neskôr v troskách a na miesto pochovania sa zabudlo. Smrťou Richarda III. v bitke pri Bosworthe pri Leicesteri v r. 1485 sa skončili tzv. Vojny ruží. Jeho telo našli až v r. 2012 náhodou pod parkovacou garážou v Leicesteri.
V pondelok večer slávil arcibiskup Westminsteru, kardinál Vincent Nichols, spomienkovú omšu v dominikánskom Kostole sv. kríža – Holy Cross – v Leicesteri. V kázni kardinál napravil negatívny stereotyp o kráľovi, ako informovali katolícke noviny „The Tablet“.
Katolícke rekviem za Richarda III. v Kostole Holy Cross sa konalo tri dni pred pohrebom. Kráľ Richard III. má byť pochovaný vo štvrtok v anglikánskej katedrále v Leicesteri. Slávenie bude viesť anglikánsky prímas arcibiskup Justin Welby.
Kardinál Nichols, mal na bohoslužbe na sebe historický ornát dynastie Richarda III. Plantagenet. V kázni povedal, že masívne dozvuky stáročí k Richardovej smrti v bitke pri Bosworth Field možno doslova vnímať. „Môžeme si byť istí, že napriek náhlivosti pohrebu a veľkému zmätku tej doby na tom istom mieste slávia dominikáni obetu svätej omše za pokoj duše porazeného kráľa,“ povedal Nichols.
Pred omšou 35 000 ľudí zaplnilo ulice, aby videli pohrebný sprievod, ktorý sa tiahol od Univerzity v Leicesteri ku katedrále. Pozostatky Richardovho tela po jeho objavení uchovávali tri roky v špeciálnom ateliéri univerzity. Tisíce ľudí tvorili aj v utorok dlhé rady a celé hodiny čakali, aby mohli zazrieť vystavené telesné pozostatky kráľa.

„Muž modlitby“
Kardinál povedal, že nie je ľahké vydať úsudok o kráľovi, ktorého obvinili z vraždy jeho mladých chovancov Edwarda a Richarda zo Shrewsbury. Jeho povesť bola navždy očiernená, považuje sa za zloducha, no tento úsudok vychádza z pohľadu tudorských historikov a W. Shakespeara. Úsudok súčasníkov historických postáv je často „nestály“, ako pripomenul Nichols: „Svätci sa stávajú hriešnikmi a hriešnici sa štylizujú na svätcov.“
Najhlbšie úmysly Richarda možno ťažko zistiť, ako pripomenul arcibiskup: „V hĺbke srdca, uprostred všetkých obáv a ambícií, bolo iste mocné želanie, ponúknuť jeho národu stabilné podmienky a zlepšenie sociálnej situácie.“ Nichols ocenil Richardovo úsilie nanovo sformovať právny systém. Dodal, že „kráľ Anglicka a Francúzska a Lord Írska“ ako zneli jeho tituly, bol „muž modlitby, muž ustarostenej oddanosti“.
Kardinál Nichols privítal ekumenické stvárnenie pohrebných obradov: „Naša kresťanská história sa hlbokým spôsobom spojila. Modlíme sa tiež, aby nás Boh touto spomienkou priviedol k zhodnému a zomknutejšiemu svedectvu o pravdách viery, ktorú hlásame,“ povedal kardinál na ekumenických vešperách. … –zg-

Program návštevy pápeža v Južnej Amerike sa rysuje

Quito-La Paz, 25.03.2015 (KAP) 017 794 – Na 6. až 12. júl naplánovaná pastoračná návšteva pápeža Františka pomaly nadobúda konkrétne formy. Od 6. do 8. júla očakávajú pápeža v Ekvádore. Informovali o tom noviny „El Comercio“ v stredu s odvolaním sa na miestne rehole. Biskupská konferencia vyhlási oficiálny termín až po Veľkom týždni, ako povedal pomocný biskup hlavného mesta Quita, Danilo Echeverría.
Táto krajina pod Andami tak očakáva po návšteve Jána Pavla II. v r. 1985 druhú návštevu pápeža v histórii. Na programe sú stretnutia so 40 biskupmi krajiny, s kňazmi a rehoľníkmi v katedrále Quita, ako aj so študentami. Ďalej je to slávnostná omša s veriacimi, ako aj bohoslužba v pútnickom kostole „El Quinche“. Podľa médií pápež hlavné mesto Quito neopustí.
Čo sa týka ďalších zastávok cesty pápeža sú už sčasti podrobné informácie: Napríklad biskupi Bolívie založili v pondelok webovú stránku k návšteve pápeža (www.franciscoenbolivia.org). Podľa bolívijského portálu „Jornadanet“ vatikánska komisia pre prípravu cesty pápeža zvažuje ako možné ciele Santa Cruz a hlavné mesto La Paz. Prezident Evo Morales v Cochabambe v stredu vyhlásil, že toto rozhodnutie úplne prenecháva „svojmu bratovi pápežovi“, ktorý sa pre cestu do Bolívie rozhodol po jeho vlastnej audiencii u Františka. Sľubuje si od pápeža „posilnenie“ katolíckej cirkvi krajiny.
Plány cesty pokročili aj v Paraguaji, kde biskupi ohlásili termíny návštevy pápeža už pred mesiacom na 10., 11., a 12. júla. František navštívi pútnické miesto Caacupe, hodinu cesty od hlavného mesta Asuncion a bude slúžiť slávnostnú omšu na vojenskom letisku v blízkosti medzinárodného letiska v Asuncione. Do príprav je zapojených 5000 dobrovoľníkov.
Pápež František navštívil od marca 2013 už sedem krajín, naostatok 11.-19. januára Srí Lanku a Filipíny. Ďalšia cesta ho povedie 6. júna do Sarajeva. Oficiálne je potvrdená aj jeho účasť na katolíckom Svetovom stretnutí rodín vo Filadelfii, USA – 22.-27. septembra. Bude mať aj prejav v OSN v New Yorku. –zg-

František navštívi výstavu Turínskeho plátna

Ako prvý pápež navštívi František Valdeskú cirkev

Vatikán, 25.3.2015 (KAP) 017 793 – Ako prvý pápež navštívi František pri cestu do Turína aj Valdeskú cirkev. Turínsky arcibiskup Cesare Nosiglia predstavil v stredu vo Vatikáne program 2-dňovej návštevy pápeža 21. a 22. júna. Na druhý deň sa František vydá do Božieho domu v centre Turína s valdeskými hodnostármi a pomodlí sa s nimi Otčenáš. Toto protestantské spoločenstvo so sídlom v hlavnom meste Piemontu založil Lyonský obchodník Petrus Valdes 1140-1206). V stredoveku Katolícka cirkev spoločenstvo prenasledovala ako heretikov.
Pápež navštívi Piemont, domovský región svojich rodičov, pri príležitosti vystavenia Turínskeho plátna na počesť Dona Bosca, ktorého jubileum sa tento rok slávi. Sv. Ján Bosco (1815-1888) sa narodil pred 200 rokmi, 16. augusta 1815, v piemontskom mestečku Castelnouvo pri Turíne.
V nedeľu, 21. júna, pristane pápežovo lietadlo z Ríma na letisku v Turíne. O 8.30 h. sa František prihovorí na Piazza Reale v centre mesta robotníkom, farmárom a podnikateľom. Potom odíde do katedrály a pomodlí sa pred vystaveným Turínskym plátnom. Plátno bude vystavené od 19. apríla do 24. júna.
O 10.45 hod. bude František sláviť sv. omšu na Piazza Vittorio. O 13. hod. bude obedovať v rezidencii arcibiskupa spolu s väzňami, bezdomovcami, migrantami a rómskou rodinou. Potom sa pápež odoberie do pútnického kostola Consolata na krátku súkromnú modlitbu. O 15. hod. navštívi Baziliku Panny Márie Pomocnice pri hrobe sv. Jána Bosca a prihovorí sa saleziánom.
Ďalší bod programu je stretnutie s chorými a postihnutými v Kostole sv. Cottolenga. Je zasvätený sv. Benedettovi Cottolengovi (1786-1842), ďalšiemu turínskemu „sociálnemu svätcovi“. Záver prvého dňa bude tvoriť stretnutie s desiatkami tisícmi mladých z celého Talianska na Piazza Vittorio.
V pondelok 22. júna navštívi František ako prvý pápež valdeský kostol, kde sa zdrží štvrť hodiny. Potom odíde do arcibiskupského sídla, kde bude mať obed s niekoľkými desiatkami talianskych príbuzných.
Na záver návštevy Turína o 16.30 hod. sa pápež krátko stretne s členmi výboru, ktorý zorganizoval výstavu Turínskeho plátna. Potom odletí do Ríma. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.