Klaus: Česko a Slovensko sú už len polosuverénne krajiny. + Školský diár, vydaný štátnym ústavom, vysvetľuje piatakom v časti o masturbácii aj „prstovanie“

Rozsiahly presun rozhodovania z národných štátov na Brusel
Vo štvrtok, 26. marca, sa na pôde Paneurópskej vysokej školy v Bratislave uskutočnila prednáška bývalého českého prezidenta Václava Klausa na tému Smeruje Európa – trochu neplánovane – k transferovanej únii?
prezident ÈR Václav Klaus
„Oslabením národných štátov došlo k výraznému vzdialeniu sa občana od miesta rozhodovania, došlo k posilneniu nevolených orgánov a došlo i k ďalšej rozsiahlej byrokratizácii rozhodovania. Ľud sa tým vytráca stále viac a spolu s ním sa vytráca v Európe i demokracia,“ zverejnil spravodajský portál iDnes.cz slová Klausa.
Bývalý český prezident tiež uviedol, že nepredpokladal taký rozsiahly presun rozhodovania z národných štátov na Brusel. Slovensko a Českú republiku dnes považuje len za polosuverénne krajiny, kým na druhej strane v prípade Nemecka došlo k dominantnej pozícii, o ktorú sa Nemci márne usilovali počas dvoch svetových vojen.
Európskej únii ako superštátu podľa neho chýba skutočný pocit spolupatričnosti a vzájomnej solidarity jednotlivých štátov. Zároveň kritizoval aj vytvorenie Európskej menovej únie, ktorá kvôli rozdielnosti svojich členov nepredstavuje jednotný celok.

Cesta späť
Bývalý český prezident sa venoval aj otázke situácie na Ukrajine. Východoeurópsku krajinu označil za neúspešný štát, ktorý najviac zo všetkých postkomunistických štátov nezvládol politickú, ekonomickú a sociálnu transformáciu.
Vysvetlil tiež, že Ukrajina je vo svojom vnútri úplne rozpoltená.
Klaus poukázal aj na skutočnosť, že Európa čelí útoku na tradičné hodnoty. „Hovorím o hodnotách slobody, ľudskej dôstojnosti, občianskych práv, individualizme, tradičnom ponímaní rodiny, rešpektu k tradíciám,“ zverejnil iDnes.cz jeho vyjadrenie.
Dodal tiež, že Európa sa nachádza v uličke, z ktorej vedie len cesta späť, na cestu návratu k hodnotám, ktoré Európu vytvorili.
ru

http://www.hlavnespravy.sk/klaus-cesko-a-slovensko-su-uz-len-polosuverenne-krajiny/587265


Školský diár, vydaný štátnym ústavom, vysvetľuje piatakom „prstovanie“

Diár dostali piataci za účasť v matematickej súťaži
„Viete, čo je v sexe „prstovanie“?“ pýta sa český portál Reflex.cz, ktorý zároveň prináša aj odpoveď. Dospelí ľudia pravdepodobne poznajú význam tohto slova.

Ale čo 10-ročné dievčatko? Odpovede jej ponúka diár, ktorý vydal Štátny zdravotný ústav. Diár sa rozdáva na českých základných školách a je v ňom možné nájsť aj časť o masturbácii. A práve táto časť sa podľa týždenníka Katolický týdeník č.12/2015 vôbec nepáči veriacim rodičom.
Podľa elektronickej encyklopédie Wikipédia je prstovanie: „sexuálna praktika využívajúca jeden alebo viac prstov k stimulácii klitorisu, pošvy alebo konečníka. Spoločne so stimuláciou penisu ide o najbežnejšiu formu vzájomnej masturbácie.“
Podľa informácií zverejnených na českom portáli diár, na ktorý upozornil Katolický týdeník, dostali piataci za účasť v matematickej súťaži. Niektorých rodičov do značnej mieri šokoval a rozhorčil. Podľa Výboru pre ochranu rodičovských práv rodičom sa nepáčila napríklad strana o masturbácii.
V časti o masturbácií sa zároveň objavujú aj slová ako „prstovanie“, „urobiť si to sám“, ako aj to, že masturbácia „pomáha prežívať príjemné pocity“. Piataci v diári môžu nájsť aj rady, ako samotnú masturbáciu vykonávať.
Podľa veriacich rodičov ide o vulgárny spôsob sexuálnej výchovy. Okrem toho pre deti piatej triedy veľmi nevhodný, píše Reflex.cz.
Jitka Sosnovcová, riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu, pre Katolický týdeník uviedla, že v prípade, že si rodič nepraje, aby jeho dieťa dostávalo podobné materiály, tak to stačí oznámiť škole a dieťa brožúru nedostane. Podľa českého portálu ide o radu na nezaplatenie, keďže pred tým sa na to nikto rodičov nepýtal.
Riaditeľka štátneho ústavu tiež vysvetlila, že v danej publikácii sa snažili deťom vážne veci vysvetliť s miernym nadhľadom a ľahkou optimistickou formou. Na čo portál Reflex.cz na reagoval slovami: „Takže veselé a optimistické „prstovanie“ za štátne peniaze… Skvelé!“
ru

http://www.hlavnespravy.sk/skolsky-diar-vydany-statnym-ustavom-vysvetluje-piatakom-prstovanie/587139

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.