Pozadie údajného mecenáša Smeru odhalené: FOTO exotických vlastníkov z Kostariky či Cypru! + Ján Čarnogurský: Západ klame sám seba

BRATISLAVA – Váhostav krachuje, dostáva zákazky od štátu a neplatí dlhy malým subdodávateľom, teda podnikateľom. Tí urobili svoju prácu, ale peniaze zrejme neuvidia. Navyše, za stavebníckym gigantom stoja tri akciové firmy, ktoré sú spájané s údajným mecenášom Smeru Jurajom Širokým. Experti sa pozreli, kto stojí za touto firmou a výsledok je prekvapivý. Za Váhostavom sú naozaj zaujímaví vlastníci.
Siroky
Nový Zéland a Cyprus. Na adrese týchto krajín sídlia schránkové firmy, kde končia vlastnícke štruktúry Širokého Váhostavu. Za stavebnou firmou sa tiež pohybujú exotické mená Kostaričanov ako Dan Alberto Hidalgo, Jurgan Gustav Nanne, Ignacio Dobles, Carlos Alberto Ayon či Randal Madriz Jimenez. Toto všetko sú ľudia a schránky, ktoré stoja za Váhostavom podľa Transparency International Slovensko.

Slovenská neziskovka odkryla pozadie Váhostavu a zverejnila ho na Facebooku. „Ak ste poctivý podnikateľ, nech aj milionár, nemáte dôvod skrývať svoje vlastníctvo po schránkových firmách. Nie je hanbou, ak biznis niekedy nevyjde a skončí trebárs aj konkurzom, ale je nehorázne nastaviť si firemnú štruktúru tak, že podfuky s obchodnými partnermi sa robia veľmi ľahko,“ napísali analytici na Facebooku.
schranky-Cyprus-Siroky-Transparency
Pozadie údajného mecenáša Smeru
Váhostav chce vyplatiť živnostníkom iba 15 percent

Stavebná spoločnosť Váhostav-SK chce splatiť stavebným firmám a živnostníkom 15 % z dlžných peňazí. To by predstavovalo 15,7 milióna eur. Zabezpečení veritelia, ktorými sú predovšetkým banky, by mali dostať 100 % svojich záväzkov. Celkovo by tak mal Váhostav-SK v rámci reštrukturalizácie splatiť 32,3 % zo svojich dlhov, čo predstavuje 43,9 milióna eur. Všetky dlhy spoločnosti sú pritom vo výške viac ako 136 miliónov eur. Splácanie záväzkov by mal Váhostav-SK začať počas budúceho roka.

Fico dáva od Širokého ruky preč

Vláda SR bude podľa premiéra Roberta Fica podporovať vyšetrovanie Generálnej prokuratúry SR v prípade reštrukturalizácie firmy Váhostav-SK, a.s. „Vnímame a cítime, že by v prípade manažmentu Váhostavu mohlo ísť o kriminálne správanie sa,“ vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii. Podľa premiérových slov reštrukturalizácia firmy Váhostavu sa dotýka 90 živnostníkov s celkovou pohľadávkou vo výške 4,3 mil. eur. Ostatné pohľadávky sú voči akciovým spoločnostiam a spoločnostiam s ručením obmedzeným. Zároveň sa na tlačovke od Širokého dištancoval. Predseda vlády sa tiež rozčúlil, pretože ho podľa jeho vlastných slov spájajú s ponikateľmi, ktorí majú financovať stranu Smer.

http://www.topky.sk/cl/10/1464829/Pozadie-udajneho-mecenasa-Smeru-odhalene–FOTO-exotickych-vlastnikov-z-Kostariky-ci-Cypru-

 

Ján Čarnogurský: Západ klame sám seba

Začiatkom marca som napísal pre .týždeň článok Západ klame sám seba, ktorý je prístupný len cez službu PIANO. Pre tých, ktorý túto službu nemajú, nech s páči, tu je celý článok:
Jaroslav Daniška sa pred časom pokúsil vysvetliť, prečo Putin klame (.týždeň 8/2015). Rád by som na jeho text reagoval a otočil optiku – na Západ. V západných médiách, čiže aj v slovenských, možno sa v posledných rokoch dočítať na adresu Ruska len toľko, že porušuje medzinárodné pravidlá, klame a ohrozuje mier široko-ďaleko. Ešte do toho zaznie, aká je ruská propaganda šikovná a malo by sa ju obmedziť, ak nie priam zakázať. USA organizujú proti Rusku euroatlantickú koalíciu, sankcie, na Ukrajine stmeľujú prívržencov vojny proti Rusku až do posledného Ukrajinca a politikov Európskej únie odhaľujú ako svojich služobníčkov
Našťastie celý Západ nechce dať peniaze na ekonomické udržiavanie Ukrajiny, takže jeho ukrajinská politika vyznieva ako grécka finančná politika v zelenom. Nuž, povedzme si, ako je to s ruským porušovaním medzinárodných pravidiel.

Súčasné medzinárodné pravidlá sa rodili pred a po skončení studenej vojny, keď Rusko bolo na dne svojich síl a Západ na vrchole. Pravidlá tomu zodpovedajú. Pôvodné administratívne hranice vnútri Sovietskeho zväzu sa stali štátnymi hranicami, kľúčovú strategickú zmluvu o obmedzení protibalistických rakiet USA vypovedali a odtrhnutie Kosova od Srbska bolo OK, ale odtrhnutie Krymu od Ukrajiny nebolo OK. Tak by sa dalo pokračovať. Kto z čitateľov tohto textu si ešte pamätá, že v prípade Líbye dala Bezpečnostná rada OSN súhlas len na udržiavanie bezletovej zóny, nie na letecký zásah do vnútorných pozemných bojov. Ale západné lietadlá zasiahli do pozemných bojov. Francúzske lietadlá boli hneď za americkými.

Muammar Kaddáfí nebol žiadny anjel, ale v neanjelskej Líbyi udržiaval aký-taký poriadok. Kaddáfího zabili za pomoci Západu a práve v týchto dňoch francúzsky predseda vlády Valls vyzval Európu na pomoc, pretože situácia v Líbyi ohrozuje Európu. Amerického vyslanca tam už zabili. Na bombardovanie Juhoslávie Bezpečnostná rada vôbec nedala súhlas, rovnako na zásah do Iraku, rovnako na podporu povstalcov v Sýrii. Americký protiprávny zásah v Iraku a v Sýrii vytvoril podmienky na vznik Islamského štátu.

Ďakujeme, strýko Sam. Áno, medzinárodné pravidlá treba dodržiavať aj keď sú nevýhodné pre jednu krajinu, tentoraz Rusko.
Teraz spozornite. Rusko ich dodržiavalo, až kým ich opakovane nezačal porušovať Západ. Keď ich opakovane porušoval Západ, Rusko sa cíti dostatočne silné alebo dostatočne zahnané do kúta, aby ich tiež začalo porušovať. Použime ako príklad Ukrajinu. Zatiaľ sú dôkazy len o tom, že vtedajšia opozícia – dnešná vládna moc – dala strieľať do policajtov aj demonštrantov na Majdane. Koho to dnes na Západe zaujíma?

21. februára minulého roku uzavreli v Kyjeve dohodu prezident Janukovyč a vodcovia opozície (Majdanu) za účasti ministrov zahraničných vecí Poľska, Nemecka a Francúzska. Na základe dohody Janukovyč stiahol od parlamentu a vlády ochrannú políciu. Demonštranti hneď vtrhli do parlamentu a so samopalmi v rukách prinútili poslancov odvolať vládu a prezidenta v rozpore s ukrajinskou ústavou. Pamätáte si na televízne zábery Sašku Bilyja s kalašnikovom v rukách v parlamente? Veď ho museli dať čoskoro vlastní zastreliť. Západ v tom nevidel porušenie dohody. Poľský minister zahraničných vecí a dnešný predseda poľského parlamentu Sikorski to výslovne povedal.

Až potom sa začal búriť Krym a východná Ukrajina. Až potom nasadili Rusi na Kryme zelených mužíkov, ktorí blokovali ukrajinských nacionalistov a bezpečnostné sily, aby Krymčania mohli v referende hlasovať podľa svojej vôle.
Kto si ešte pamätá na korsunský pogrom, keď bojovníci Pravého sektora v noci z 21. na 22. februára povraždili demonštrantov za Janukovyča, vracajúcich sa v autobusoch z Kyjeva na Krym? Doterajšia situácia na Kryme potvrdzuje, že Krym je vo väčšine spokojný s odchodom z Ukrajiny do Ruska, azda s výnimkou niektorých Tatárov. Kto sa o tomto všetkom dozvedel z našich médií? Po vypuknutí občianskej vojny na Ukrajine regulárna ukrajinská armáda tvorí menšinu vojakov proti Donecku a Luhansku. Väčšinu tvoria dobrovoľnícke čiže neregulárne útvary vytvorené oligarchami vrátane amerických súkromných spoločností ako Academy.

Prečo by potom malo Rusko brániť svojim občanom, ale aj cudzincom nechať sa vycvičiť na svojom území a umožniť im prejsť bojovať na strane Novoruska? Bojujú tam aj Slováci, asi neprešli do Donecka cez Ukrajinu. Prečo by malo Rusko brániť aj svojim vojakom odísť bojovať do Novoruska ako dobrovoľníci, pričom platí vojenský vtip: veliteľ predstúpi pred jednotku a povie – potrebujem troch dobrovoľníkov, budeš to ty, ty a ty. Nové medzinárodné pravidlá sa často vytvárali tak, že staré pravidlá obe strany porušovali, pretože žiadna strana nemala silu vynútiť ich dodržiavanie.

Náš problém je iný. Takisto ako komunisti nie sme schopní a ochotní uznať realitu a prípadne rozmýšľať o náprave. Komunizmus na to zahynul.

Ján Čarnogurský

http://www.hlavnespravy.sk/jan-carnogursky-zapad-klame-sam-seba/587610

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné. Zálohujte si trvalý odkaz.