Anatomické a fyziologické podrobnosti o smrti ukrižovaním: Lekár Dr C. Truman Davis analyzuje ukrižovanie.

VEĽMI DÔLEŽITÉ! Z časopisu New Wine, apríl 1982.

Pôvodne publikovane v Arizone Medicine,
v marci 1965, Arizonské lekárske združenie.Jezis lev z pokolenia Judovho 3

Ukrižovanie bolo vynájdené Peržanmi v roku 300 pred nl, a Rimania ho zdokonalil v roku 100 pred naším letopočtom.

1) Je to najbolestivejšia smrť, ktorá kedy bola vymyslená človekom, odtiaľ pochádza pôvod slova „neznesiteľné.“

2) Bolo to výlučne vyhradené predovšetkým pre tých najhorších zločincov.

Ježiš odmietol anestetické víno, ktoré mu bolo ponúknuté rímskymi vojakmi, kvôli jeho prisľúbeniu v Matúšovi 26:29: „Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.“

3) Ježiš bol nahý a jeho oblečenie si rozdelila rímska stráž. To sa naplnilo v Žalme 22:19, „Rozdeľujú si moje šaty medzi sebou a o môj odev hádzali los.“

4) Ukrižovanie Ježiša bola zaručene hrozná, pomalá a bolestivá smrť.
Potom, čo bol pribitý na kríž, Ježiš musel byť v nemožnej anatomickej pozícii.

5) Ježišove kolená boli ohnuté na asi 45 stupňov a bol nútený niesť svoju hmotnosť na svojich stehenných svaloch, čo nie je anatomická pozícia, ktorú nie je možné udržať dlhšie ako pár minút, bez ťažkých svalových kŕčoch v stehnách a lýtkach.

6) Ježišova váha bola nesená v nohách, ktoré boli prerazené klincami.
Ako sila svalov Ježišových dolných končatín ustala, hmotnosť jeho tela, sa preniesla do jeho zápästí, na jeho paže a na jeho ramená.

7) Po niekoľkých minútach na kríži, sa Ježišove ramená vykĺbili.
O pár minút neskôr sa vykĺbili Ježišove lakte a zápästia.

8) Dôkazom že tieto horné končatiny boli vykĺbené je to, že jeho ruky boli o 9 palcov dlhšie, než je obvyklé, ako je jasne ukázané na Turínskom plátne.

9) Toto proroctvo sa naplnilo v Žalme 22:15 : “ Rozlievam sa sťa voda a uvoľňujú sa vo mne všetky kĺby. “

10) Po vykĺbení Ježišových zápästí, lakťov a ramien, hmotnosť jeho tela na jeho horných končatinách spôsobila silové napätie veľkých prsných svalov Jeho hrudnej steny.

11) Toto silové napätie spôsobilo, že Jeho hrudník sa vytiahol hore a smerom von, vo veľmi neprirodzenom stave. Jeho hrudné steny boli neustále v polohe maximálneho nadýchnutia. Aby bolo možné vydýchnuť, Ježiš musel fyzicky prinútiť svoje telo.

12) Aby mohol vydychovať, Ježiš musel zatlačiť dole na klince v jeho nohách, aby vyvýšil svoje telo a dovoliť, aby sa hrudný kôš posunul smerom dole dovnútra, aby mohol vydýchnuť vzduch z jeho pľúc.

13) Jeho pľúca zostávali v pokojnej polohe maximálneho nadýchnutia.
Ukrižovanie je z lekárskeho hľadiska pohromou.

14) Problém bol v tom, že Ježiš nemohol ľahko zatlačiť na klince v jeho nohách, pretože svaly na nohách, ohnuté v uhle 45 stupňov, boli veľmi unavené, z vážnych kŕčov a z anatomicky nevhodnej pozície.

15) Na rozdiel od všetkých hollywoodskych filmov o ukrižovaní, obeť bola veľmi aktívna. Ukrižovaná obeť bola fyzicky nútená sa pohybovať hore a dole na kríži, na vzdialenosť asi 12 centimetrov, aby mohla dýchať .

16) Proces dýchania spôsobil neznesiteľnú bolesť, zmiešanú s absolútnou hrôzou zo zadusenia.

17) Po šiestich hodinách ukrižovania bol Ježiš menej a menej schopný niesť váhu svojho tela na svojich nohách, pretože jeho stehná a lýtkové svaly boli veľmi vyčerpané. A vzrastajúce vykĺbenie jeho zápästí, lakťov, ramien a ďalšie zdvíhanie jeho hrudníka, aby sa mohol nadýchnuť sa stávalo omnoho ťažšie.
Počas niekoľkých minút ukrižovania Ježiš ťažko dýchal (dýchavičnosť).

18) Jeho pohyby hore a dole na kríži, aby mohol dýchať spôsobili neznesiteľnú bolesť v jeho zápästí, jeho nohách a jeho vykĺbených lakťoch a ramenách.

19) Pohyby boli menej časté z dôvodu jeho narastajúcej vyčerpanosti, ale hrôza z blížiacej sa smrti udusením ho donútila pokračovať v jeho úsilí dýchať.

20) Svaly na Ježišových dolných končatinách vyvíjali neznesiteľný kŕč v úsilí zatlačiť na jeho nohy, s cieľom pozdvihnúť jeho telo, aby mohol vydýchnuť vo svojej anatomicky oslabenej pozícii.

21) Bolesť v jeho dvoch zničených stredových nervov v jeho zápästiach explodovala pri každom pohybe.

22) Ježiš bol pokrytý krvou a potom.

23) Krv bola výsledkom bičovania, ktoré ho skoro zabilo a pot dôsledkom jeho intenzívnych nútených pokusoch v snahe vydýchnuť vzduch z jeho pľúc. Po celú túto dobu bol úplne nahý a vodcovia Židov, zástupy a zlodeji po jeho oboch stranách sa mu vysmievali, nadávali a zosmiešňovali ho. A navyše Ježišova vlastná matka sa na to dívala.

24) Fyziologicky, Ježišovo telo podstúpilo celý rad katastrofických a vrcholných udalostí.

25) Pretože sa Ježiš nemohol udržiavať dostatočné okysličovanie jeho pľúc, bol teraz v stave hypoventilácie (útlm dýchania).

26) Hladina Jeho kyslíka v krvi začala klesať, a tak sa u neho vyvinula hypoxia (nízka hladina kyslíka). Okrem toho, vzhľadom k jeho obmedzeným dýchacím pohybom, hladina oxidu uhličitého ( CO2 ) v jeho krvi začala stúpať, stav známy ako hyperkapnia.

27) Táto rastúca koncentrácia CO2 stimulovala jeho srdce, aby bilo rýchlejšie, za účelom, aby sa zvýšila dodávka kyslíka a odstránil oxid uhličitý (CO2).

28) Dýchacie centrum v Ježišovom mozgu poslalo naliehavú správu jeho pľúcam, aby dýchali rýchlejšie a Ježiš začal ťažko dýchať.

29) Ježišove fyziologické reflexy požadovali, aby sa hlbšie nadýchol, a on sa nútene pohyboval hore a dole na kríži oveľa rýchlejšie aj napriek neznesiteľným bolestiam. Tieto kruté mučivé pohyby spontánne začali niekoľkokrát za minútu k potešeniu davu, ktorý sa mu vysmieval, rímskych vojakov a veľrady.

30) Ale, vzhľadom na jeho pribitie na kríž a k jeho rastúcemu vyčerpaniu, nebol schopný poskytnúť viac kyslíka svojmu telu ako potrebovalo.

31) Dvojica síl hypoxia (málo kyslíka) a hyperkapnia (príliš veľa CO2) zapríčinili, aby jeho srdce bilo rýchlejšie a rýchlejšie a u Ježiša sa dostavila tachykardia .

32) Ježišovo srdce bilo rýchlejšie a rýchlejšie a jeho pulz bol pravdepodobne okolo 220 tepov za minútu, maximálne udržateľná hranica.

33)Ježiš nič nepil po dobu 15 hodín, od 6. hodiny večer predošlého večera. Ježiš vydržal bičovanie, ktoré ho skoro zabilo.

34) Krvácal z celého svojho tela po bičovaní, tŕním korunovaní, klincoch v jeho zápästiach a jeho nohách a tržných ranách po jeho bití a pádoch.

35) Ježiš bol už aj tak veľmi dehydrovaný a jeho krvný tlak alarmujúco klesol.

36) Jeho krvný tlak bol pravdepodobne asi okolo 80 / 50.

37) Bol v šoku prvého stupňa, s hypovolémiou (nízky objem krvi), tachykardiou (príliš rýchla srdcová frekvencia), tachypnoemiou (príliš rýchle dýchanie) a potením (nadmerné potenie).

38) Okolo poludnia Ježišovo srdce pravdepodobne začalo zlyhávať.

39) Ježišove pľúca sa pravdepodobne začali napĺňať s pľúcnym edémom (akumulácia pľúcnej vody).

40) Toto slúžilo iba k zhoršeniu jeho dýchania, ktoré bolo už aj tak značne ohrozené.

41) Ježiš bol v srdcovom zlyhávaní a zlyhávaní dýchania.

42) Ježiš povedal „som smädný“, pretože jeho telo si žiadalo tekutiny.

43) Ježiš bol v zúfalej potrebe vnútro žilovej infúzie krvi a plazmy, na záchranu jeho života

44) Ježiš nemohol poriadne dýchať a pomaly bol udusený na smrť.

45) V tejto fáze sa u Ježiša pravdepodobne vyvinul hemoperikardium (krvácanie do membránového vaku obklopujúce srdce).

46) Plazma a krv sa zhromaždili v priestore okolo jeho srdca a nazýva sa osrdcovník.

47) Táto tekutina okolo srdca spôsobila srdcovú tamponádu (tekutina okolo srdca, ktorá bránila Ježišovmu srdcu správne biť).

48) Vzhľadom na rastúce fyziologické požiadavky Ježišovho srdca a pokročilého stavu hemoperikardiuma, Ježiš pravdepodobne nakoniec utrpel srdcovú ruptúru. Jeho srdce doslova puklo. To bolo pravdepodobne príčinou jeho smrt .

49) K spomaleniu procesu smrti vojaci umiestnili na kríž malú drevenú stoličku, ktorá by poskytla Ježišovi „privilégium“ nesenia jeho váhy tela na kríži.

50) Účinkom toho bolo, že by to mohlo trvať až deväť dní, kým zomrie na kríži.

51) Keď Rimania chceli urýchliť smrť, jednoducho zlomili nohy obeti, čo spôsobilo obeti udusenie v priebehu niekoľkých minút. To sa nazývalo Crucifragrum.

52) O tretej hodine popoludní Ježiš povedal: „Tetelastai“, čo znamená „Je dokonané.“ V tej chvíli odovzdal svojho Ducha, a zomrel.

53) Keď vojaci prišli k Ježišovi, aby mu zlomili jeho nohy, bol už mŕtvy. Žiadna kosť Jeho tela nebola zlomená, naplnenie proroctva (pozri vyššie).

54) Ježiš zomrel po šiestich hodinách najneznesiteľnejšieho a hrozného mučenia, ktoré bolo kedy vynájdené.

55) Ježiš zomrel, aby obyčajní ľudia ako ty a ja mohli prísť do neba.

Všetko o čo nás žiada, je, aby sme ho milovali, nášho Pána, nášho Boha, celým svojím srdcom a celou svojou dušou a celou svojou silou a celou svojou mysľou!

Ani toľko nemôžeš pre neho urobiť ?

Prosím, zastavte sa v tom, čo práve teraz robíte a aspoň chvíľu rozjímajte vo svojich rodinách nad utrpením nášho Pána a Mesiáša. Môžete mnoho získať a nie je absolútne nič, čo by ste mohli stratiť!

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.