Ďalšie vesmírne divadlo: v sobotu sa mesiac sfarbí dočervena. Zatmenie nastane presne v rovnakom čase ako Pesach, ľudia si to spájajú s proroctvami o konci sveta

V sobotu sa na oblohe odohrá ďalšie nebeské divadlo – ľudí na planéte očarí krvavočervený Mesiac. Naposledy sme tento vesmírny úkaz mohli pozorovať v októbri 2014.
Zatmenie mesiaca
Úplné zatmenie mesiaca, ktoré nastane v sobotu 4. apríla 2015 bude viditeľné na väčšine územia Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Ázie a v časti Austrálie. Mesiac bude v úplnom zatmení približne 5 minút. Celý úkaz, od jeho začiatku až do konca, potrvá presne 3 hodiny a 29 minút.

Séria štyroch krvavých Mesiacov sa nazýva tetráda a je to mimoriadne vzácny jav. V sobotu budeme svedkami tretieho zatmenie triády z rokov 2014-2015. Posledné zatmenie tejto tetrády nastane 28. septembra tohto roku.

Najbližšia tetráda nás čaká až v rokoch 2032-2033.

Podľa informácií americkej vesmírnej agentúry NASA sa objavujú dve zatmenia Mesiaca do roka,v približne šesťmesačných intervaloch. V niektorých prípadoch však zatmenia zostávajú nepovšimnuté, pretože často sa stáva, že zakryjú iba istú časť mesiaca.

Slnečné svetlo sa láme v zemskej atmosfére. Tieň Zeme dopadá na Mesiac, a tým ho zatieňuje.

Červené sfarbenie mesiaca pôsobí na niektorých ľudí veľmi záhadne a strašidelne. Červený nádych dostáva Mesiac vtedy, keď sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej línie.

„Krvavý“ mesiac nad americkým mestom Seattle

Prečo je „krvavý?“
Termín Krvavý mesiac v spojení s jeho zatmením sa stal veľmi populárny. Počas neho je priame slnečné svetlo blokované, ale slnečné lúče stále svietia na mesiac.

S Mesiacom a jeho vplyvom či s jeho sfarbením počas zatmenia sa spájajú aj rôzne povery a ľudia majú pred ním v mnohých prípadoch rešpekt. To, ako Mesiac vplýva na naše správanie, skúmajú vedci a prichádzajú nestále s novými poznatkami a závermi.

Podľa niektorých môže spln dokonca za rôzne prírodné katastrofy a navyše vraj môže ovplyvňovať aj úmrtia či samovraždy.

S Mesiacom sa spájajú povery
Niektorí ľudia pripisujú tetrádam osobitý význam, pretože zatmenie mesiaca sa v mnohých prípadoch vyskytuje práve v čase veľkých židovských sviatkov.

Víkendové zatmenie nastane napríklad presne v rovnakom čase ako Pesach, ľudia si to teda automaticky spájajú s proroctvami o konci sveta.

Tieto konšpiračné teórie ešte umocňujú aj prípady z histórie – tetráda prišla napríklad v roku 1493, keď boli zo Španielska vyhnaní všetci Židia a otriaslo to celou Európou. Ďalej prišla tetráda v roku 1949, keď bol zriadený Izrael ako štát.

Tetráda nastala aj v roku 1967, keď došlo k arabsko-izraelskej vojne.

http://www.aktuality.sk/clanok/273375/dalsie-vesmirne-divadlo-v-sobotu-sa-mesiac-sfarbi-docervena/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.