Pápež vyzval svet, aby chránil a bránil mučeníkov našej doby. + Viacej než pól milióna podpisov za oslobodenie Asie Bibi

František vyjadril znepokojenie, že kresťania sú prenasledovaní cielene, ako príklad uviedol 21 egyptských koptských kresťanov.

VATIKÁN. Pápež František v pondelok vyzval svet na konkrétnu pomoc prenasledovaným kresťanom, pričom zdôraznil utrpenie, ktorému sú títo ľudia vystavení, a označil ich za „mučeníkov našej doby“.
Papez prihovor na Velkonocný pondelok
V príhovore k ľuďom zhromaždeným dnes na Námestí sv. Petra pápež povedal, že trpiacich kresťanov je veľa, „dalo by sa povedať, že viac, ako ich bolo v prvých storočiach“.

Vyjadril nádej, že medzinárodné spoločenstvo sa nebude mlčky a nečinne prizerať „takému neprijateľnému zločinu“.

Vojenská sila proti islamistom
Pápež sa opäť zmienil o masakre v univerzitnom areáli v mesta Garissa v Keni, kde islamistické komando minulý štvrtok zabilo 148 ľudí, väčšinou kresťanov.

František tiež vyjadril znepokojenie v súvislosti s tým, že kresťania sú prenasledovaní cielene a ako príklad uviedol 21 egyptských koptských kresťanov, ktorých v Líbyi usmrtili príslušníci Islamského štátu.

Vyzval svetové spoločenstvo na „konkrétnu a účinnú pomoc pri obrane a ochrane našich bratov a sestier, ktorí sú prenasledovaní, vyháňaní, zabíjaní, stínaní len pre to, že sú kresťania“.

Pápež zopakoval, že medzinárodné spoločenstvo by malo dostať súhlas na použitie vojenskej sily ako poslednej možnosti na zastavenie „nespravodlivej agresie“ páchanej militantmi extrémistickej organizácie Islamský štát.

 

Ľahostajnosť voči kresťanom
Pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa vo svojej homílií, ktorá zaznela v Bazilike sv. Petra na Veľký piatok, odsúdil ľahostajnosť medzinárodného spoločenstva k prenasledovaniu kresťanov vo svete.

Kňaz vo svojej kázni uznal, že kresťania nie sú jedinými obeťami vrážd na svete, „nemožno však ignorovať, že v mnohých krajinách sú obeťami uprednostňovanými a častými“.

Odsúdil „znepokojujúcu ľahostajnosť“ medzinárodných inštitúcií a verejnej mienky k masakrom kresťanov. Poznamenal, že len „občas niekto pripomenie, k čomu táto ľahostajnosť v minulosti viedla“, keď upozornil, že „nám všetkým, inštitúciám a ľuďom západného sveta, hrozí, že sa staneme Pilátmi, ktorí si umývajú ruky“.

http://www.sme.sk/c/7736555/papez-vyzval-svet-aby-chranil-a-branil-mucenikov-nasej-doby.html?ref=trz

Více než půl milionů podpisů za osvobození Asie Bibi

Více než půl milionu lidí podepsalo petici, která žádá osvobození Asie Bibi, pákistánské matky pěti dětí a křesťanky, která byla obžalována z rouhání proti Koránu a odsouzena k trestu smrti. Autorka petice, britská univerzitní studentka Emily Clarková, je tímto zájmem překvapena: „Dokládá to, že lidé na Asii Bibi nezapomínají, ačkoliv už uběhly více než čtyři roky od jejího odsouzení“, uvedla studentka pro papežskou nadaci Kirche in Not.
Asia Bibi
Více než půl milionů podpisů za osvobození Asie Bibi
Nejvyšší trest pro křesťanskou ženu, která téměř pět let žije z bezpečnostních důvodů ve vězeňské izolaci, potvrdil 16. října loňského roku nejvyšší soud v pákistánském Láhauru. Jeho rozhodnutí by mohl zvrátit jedině odvolací proces, který ovšem soudci opakovaně odročili, vysvětluje O. Bernardo Cervellera, ředitel zpravodajské agentury Papežského institutu zahraničních misií.

“O Asii Bibi víme tolik, že je dnem a nocí kontrolována, aby se zabránilo případné mimosoudní popravě. Je tedy ve vězení, modlí se, občas ji navštěvují příbuzní a různé křesťanské nevládní organizace, které ji podporují. Neexistuje však řešení jejího případu. Kdyby se podařilo uskutečnit odvolací proces, znamenalo by to pravděpodobné zrušení rozsudku. Problém spočívá v tom, že jakmile soudci stanoví datum soudního stání, fundamentalistické skupiny okamžitě začnou manifestovat a dovolávají se smrti této ženy. Soudci tedy často mají strach, a odvolací proces proto trvale oddalují.“

http://res.claritatis.cz/asie/7144-Vice-nez-pul-milionu-podpisu-za-osvobozeni-Asie-Bibi

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.