Kiska u pápeža: Daroval mu unikátnu fotoknihu, hovorili aj o Bezákovi. + Kardinál proti miešaniu sa do financií cirkvi

Prezident SR Andrej Kiska dnes po prvý raz vo svojej funkcii navštívil Vatikán.

Na snímke vľavo slovenský prezident Andrej Kiska a vpravo pápež František počas súkromnej audiencie vo Vatikáne 9. apríla 2015. Slovenský prezident venoval pápežovi unikátnu pozlátenú knihu fotografií od Filipa Kuliseva. Obsahuje nádherne fotografie od Bratislavy až po Spiš z vtáčej perspektívy. Kniha je originál, neexistuje jej kópia, 23 karátové zlato sa nanáša špeciálnym chvostom. Farbostálosť takejto knihy pretrvá stáročia, minimálne 200 rokov. Kniha je viazaná v bielej koži, v drevenej kazete s venovaním, ktoré je vyšité zlatou niťou.
Kiska u papeza
Bratislava/Rím 9. apríla (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska po prvý raz vo svojej funkcii navštívil Vatikán, kde ho prijal pápež František. Pri tejto príležitosti odovzdal Svätému otcovi ako dar unikátnu fotoknihu slovenského fotografa Filipa Kuliseva. Súčasťou publikácie s pozlátenými stranami sú fotografie nádherných kútov Slovenska od Bratislavy až po Spiš z vtáčej perspektívy. „Slovensko je nádherná krajina a Filip Kulisev ju zachytáva ako nikto iný, preto visia jeho fotografie v mojej kancelárii a preto som sa rozhodol venovať knihu fotografií aj pápežovi Františkovi,“ povedal prezident Kiska.

Dar pre pápeža Františka je jedinečný z viacerých dôvodov. „Pozlátené fotoknihy sa nikdy inde na svete nerobia, len na Slovensku. Robí sa to využitím unikátnej techniky, keď sa 23-karátové zlato nanáša špeciálnym štetcom z veveričieho chvosta. Každá kniha je originálom. Ručná práca a fortieľ jej tvorcov zaistí, že farbostálosť takejto fotoknihy pretrvá stáročia, minimálne 200 rokov,“ zdôraznil Filip Kulisev. Kniha je viazaná v bielej koži, v drevenej kazete s venovaním, ktoré je vyšité zlatou niťou. Aj táto technika je špecialitou slovenských tvorcov. „Som poctený a veľmi rád, že si bude v tejto knihe listovať hlava katolíckej cirkvi. Verím, že ju potešia fotografie, ktoré ukazujú rozmanitosť a krásu nášho Slovenska,“ dodal fotograf.

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal šesť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie, preto o ňom monacké knieža Albert II. povedal: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní.“

Cirkev musí byť prístupná všetkým ľuďom, zhodli sa dnes prezident SR Andrej Kiska a pápež František, ktorý ho prijal na osobnej audiencii. „Hovorili sme aj o otvorenosti cirkvi, o tom, že musí byť prístupná všetkým ľuďom. Pápež František zdôrazňoval to, čo často hovorí, že si cirkev musí nájsť cestu ku každému človeku,“ informoval Kiska na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

V súvislosti s otvorenosťou cirkvi pre všetkých spomenul Kiska Svätému Otcovi, okrem iného, krsty detí slobodných mamičiek alebo sväté prijímanie ľudí, ktorí sú rozvedení. Témou rozhovoru bola aj kauza odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, o ktorom podľa Kisku dlho debatovali. „Bol to nesmierne hlboký rozhovor plný emócií. Dlho sme diskutovali o arcibiskupovi Bezákovi, aj o tom, čo nás na Slovensku trápi,“ dodala hlava štátu. Vzhľadom na to, že ide o internú vec katolíckej cirkvi, prezident nebude detailnejšie informovať o obsahu tejto časti rozhovoru.

Kiska pozdravil pápeža od všetkých veriacich na Slovensku. Zároveň ho pozval na návštevu našej krajiny. „Vyslovil som naše obrovské želanie, aby navštívil našu krajinu. Poďakoval sa a pozdravil všetkých ľudí na Slovensku,“ píše na svojom profile hlava štátu.

Diskutovali aj o úlohe cirkvi ako inštitúcie. Podľa Kisku by mala prinášať do spoločnosti základné hodnoty, ako sú odpúšťanie, lásku, slušnosť, porozumenie. „To je úloha, ktorú on potvrdzuje a považuje za dôležitú v dnešnom nie jednoduchom svete,“ uzavrel Kiska.

Kiska je v dňoch 8. – 9. apríla na oficiálnej návšteve Vatikánu. „Potvrdili sa očakávania, s ktorými som za pápežom Františkom išiel. Je to človek, na ktorého môžeme byť hrdí, a mali by sme mu želať veľa sily a zdravia v boji o lepší svet,“ povedal Kiska.

http://www.teraz.sk/slovensko/a-kiska-daroval-papezovi-frantiskovi/129155-clanok.html

Praha: Kardinál proti miešaniu sa do financií cirkvi

Praha, 7.4.2015 (kath.net/KNA) 017 790 – Emeritný pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk, sa bráni proti miešaniu sa štátu do financií cirkvi. Pritom ide zvlášť o peniaze, ktoré štát reštituoval cirkvi ako odškodnenie za vyvlastnenia.
Vo veľkonočnom interview v Radiožurnáli sa Vlk odvolal na informáciu českej prezidentskej kancelárie, podľa ktorej prezident Miloš Zeman chce túto tému osloviť pri návšteve Vatikánu 24. apríla na audiencii u pápeža Františka. Pápež má podľa toho vyvinúť tlak na katolícku cirkev v Česku.

Vlk v kozi baranka
«S istotou investujeme množstvo peňazí na renováciu hospicov a podobných zariadení. Ale nie, pretože nám to niekto predpisuje, ale z vlastného podnetu,» povedal Vlk. «Máme ústavu, demokraciu, máme slobodu. Vládni predstavitelia to musia rešpektovať a neprikazovať nám, čo máme či nemáme robiť.»
Vlk kritizoval, že tlačová správa kancelárie prezidenta nie je korektná. Tvrdilo sa tam, že prezident Zeman cestuje do Vatikánu na pozvanie pápeža. «Pápež nikoho nepozýva. Ak prezidentská kancelária žiada o stretnutie, tak je na pápežovi na to reagovať. V tomto prípade pápež odpovedal pozitívne. Nie je to tak, že by pápež poslal list do Prahy: ‘Príďte, pán prezident!’»Reštitúcie iste nebudú patriť k témam, ktoré sa na takom stretnutí prediskutujú. Pápež by sa nikdy nemiešal do záležitostí, o ktorých majú rozhodnúť diecézy, ako povedal Vlk. «Ak by prezident Zeman túto tému na audiencii nadhodil, tak iba prezrádza úplnú neznalosť zvyklostí.» -zg-

Dekódoval ‘Boží software’

Svetoznámy molekulárny genetik Francis S. Collins sa stal kresťanom: ´Áno, bol moment, kedy som sa stal veriacim´

Bethesda, 7.4.2015 (kath.net/idea) 017 791 – Jeden z najprominentnejších genetikov sveta sa vo svojom živote zmenil z ateistu na evangelikálneho kresťana. Američan Francis S. Collins, riaditeľ Národného inštitútu pre zdravie v Bethesde (štát Maryland), viedol od r. 1993 projekt ľudského genómu na úplné odkódovanie ľudského dedičného majetku. Výskum mu otvoril oči pre veľkoleposť a zložitosť molekuly DNS, nositeľa dedičnej informácie.
„Človek mohol iba žasnúť, že v bunkovom jadre sedí „Boží software“ života,“ vyhlásil Collins.
V roku 2012 vyšla v Nemecku jeho kniha „Boh a gény: Prírodovedec dekódoval Boží jazyk“. No až do tohto poznania to bola pre dnes 64-ročného vedca dlhá cesta. Vyrástol v málo nábožnej rodine. Do štúdia na univerzite sa chápal ako ateista a popieral existenciu Boha. Viera sa mu zdala byť iracionálnou a emocionálnou záležitosťou. No stretnutie so smrteľne chorými pacientami ho viedlo k zamysleniu. Pri výskumoch s úžasom konštatoval, že existujú dobré dôvody pre existenciu Boha. Jeho predpoklad, že Boh neexistuje, sa mu nakoniec zdal najmenej hodnoverný.

Stvoriteľ musí existovať
V podstate je to zázrak, že vesmír v jeho komplexnosti a s jeho matematicky presným priebehom diania vôbec existuje. Nezaujatý pozorovateľ je priam nútený z toho vyvodiť, že za tým musí existovať Stvoriteľ. Collins vidí konanie Boha aj v evolúcii. Okrem toho je presvedčený, že prírodné vedy a viera sa môžu vzájomne obohacovať. Mnohé dôležité otázky nedokážu prírodné vedy vôbec zodpovedať – napríklad: „Prečo vôbec niečo existuje a nie jednoducho nič. Prečo sme tu?“

Potrat nerieši nijaký problém
Pápež Benedikt XVI. prijal tohto evangelikálneho kresťana v r. 2009 do Pápežskej akadémie vied. Pre genetika sú aj morálne zákony viery ukazovateľom cesty k Bohu. K potratu povedal, že si nedokáže predstaviť, že by ukončenie tehotenstva vyriešilo nejaký problém. A neprijíma nijaký iný moment začiatku ľudského života ako počatie. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.