Pápež označil vyvražďovanie Arménov za prvú genocídu 20. storočia. + Martin musí zaplatiť milióny cyperskej firme. Primátor píše Ficovi

Podľa pápeža boli títo ľudia nezmyselne zavraždení
Pápež František si dnes uctil 100. výročie vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami, pričom udalosť nazval „prvou genocídou 20. storočia“. Podľa agentúra AP ide o politicky výbušné vyhlásenie, ktoré s určitosťou vyvolá negatívne reakcie predstaviteľov Ankary.
Pamatnik genocidy armenskych krestanov v Petrzalke
František, ktorý udržiava s arménskou komunitou úzke vzťahy od čias svojho pôsobenia v rodnej Argentíne, si za svojím vyhlásením stojí, tvrdiac, že bolo jeho povinnosťou uctiť si pamiatku týchto nevinných mužov, žien, detí, kňazov a biskupov. Podľa neho boli títo ľudia „nezmyselne“ zavraždení.
„Zatajovanie alebo zapieranie zla je ako nechať ranu krvácať bez toho, aby ste ju obviazali,“ povedal František na úvod dnešnej omše, ktorú pri príležitosti storočnice tejto tragickej udalosti celebroval podľa tradícií arménskeho kresťanského rituálu vo vatikánskej Bazilike sv. Petra.

V časoch prvej svetovej vojny zabili osmanskí Turci približne 1,5 milióna Arménov. Bádatelia všeobecne považujú túto udalosť za prvú genocídu 20. storočia. Turecko však takéto tvrdenia odmieta, argumentujúc tým, že počet je zveličený a išlo o obete občianskej vojny a nepokojov.

Pamatnik genocidy armenskych krestanov v Petrzalke mana autorv

V súvislosti s prijatím NRSR 30.11.2004 uznesenia 1341 o Genocíde Arménov si našu vďaku zaslúžia J. Čarnogurský, F. Mikloško, M. Lauko, P. Hrušovský, T. Mikuš, P. Minárik, R. Žiak, G.Krajči Mimoriadne poďakovanie a ocenenie patrí organizátorovi rezolúcie, AŠOTOVI GRIGORIANOVI FÓRUM ARMÉNSKYCH ASOCIÁCIÍ EURÓPY

Turecké veľvyslanectvo vo Vatikáne zrušilo dnešnú tlačovú konferenciu po tom, ako sa dozvedelo, že Pápež hodlá napriek námietkam diplomatov vyriecť termín „genocída“. Niektoré európske krajiny uznávajú masaker za genocídu, iné sa mu vyhýbajú, keďže Turecko považujú za dôležitého spojenca.

Pamatnik genocidy armenskych krestanov v Petrzalke znenie

UZNESENIE NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY 1341 30. NOVEMBRA 2004 NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY UZNÁVA GENOCÍDU ARMÉNOV V ROKU 1915, PRI KTOREJ ZAHYNULI STÁTISÍCE ARMÉNOV ŽIJÚCICH V OSMANSKEJ RÍŠI POVAŽUJE TENTO ČIN ZA ZLOČIN PROTI ĽUDSKOSTI.

Turecko si predvolalo vatikánskeho veľvyslanca v Ankare ohľadom dnešného vyjadrenia pápeža Františka. Turecko, ktoré ešte iba pripravuje oficiálne stanovisko k pápežovmu výroku, si predvolalo vatikánskeho ambasádora na protest proti popisovaniu týchto udalostí ako „genocídy“, tvrdí nemenovaný štátny činiteľ.

Pamatnik genocidy armenskych krestanov v Petrzalke detailjpg

Nápis: NA PAMIATKU 1500000 ARMÉNSKYCH OBETÍ ZOSNULÝCH V GENOCÍDE V ROKU 1915

Moslimské Turecko uznáva, že mnoho kresťanských Arménov zahynulo v bojoch s osmanskými vojakmi v roku 1915, keď bolo Arménsko súčasťou Osmanskej ríše ovládanej z Istanbulu. Odmieta však tvrdenie o tom, že počet týchto obetí dosiahol státisíce či milióny, a preto striktne nesúhlasí s výrazom genocída.

Foto Ladislav Barabás vets cz: zdroj internet
http://www.hlavnespravy.sk/papez-oznacil-vyvrazdovanie-armenov-za-prvu-genocidu-20-storocia/597397

Martin musí zaplatiť milióny cyperskej firme. Primátor píše Ficovi

Martinský primátor Andrej Hrnčiar požiadal listom predsedu vlády Roberta Fica, aby urýchlene konal

Martinský primátor Andrej Hrnčiar na dnešnej tlačovej konferencii informoval, že sa v súvislosti s rozsudkom Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého musí mesto Martin zaplatiť cyperskej schránkovej firme 8,3 milióna eur, obráti so žiadosťou o účinnú pomoc na predsedu Vlády SR Roberta Fica a osloví aj Generálnu prokuratúru SR a Ústavný súd SR.

„Mestu Martin hrozí kvôli tomuto škandalóznemu rozhodnutiu nesloboda a úplná strata samosprávnej suverenity. Je to najväčšie ohrozenie takmer 60.000 obyvateľov Martina v jeho novodobej histórii. Dnes nadobudlo vykonateľnosť a najhorší možný scenár je, že už koncom budúceho týždňa bude mať mesto Martin zablokované účty,“ zdôraznil Hrnčiar.

Zároveň vysvetlil, že celá kauza okolo spornej a nikdy neuznanej pohľadávky traumatizuje Martinčanov už od roku 2002. „Dali sme si urobiť znalecký posudok, z ktorého jasne vyplýva, že od začiatku to je jasný plánovaný útok na verejné financie. Od začiatku bolo zjavné, že tá pohľadávka bola vymyslená a fiktívna. Tak ju videli aj súdy a štyrikrát rozhodli v prospech nášho mesta,“ pokračoval martinský primátor.

„Dvakrát tak rozhodol Krajský súd v Žiline a dvakrát aj Najvyšší súd SR. Tak sme nadobudli pocit právnej istoty, že všetko je v poriadku, až kým neprišiel nečakaný zvrat. Šesť dní pred uplynutím dovolacej lehoty podal voči rozsudku Najvyššieho súdu mimoriadny opravný prostriedok vtedajší námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý,“ spresnil Hrnčiar.

Následne podľa neho žilinský podnikateľ, ktorý vymáhal spornú pohľadávku, ju predal a postúpil neznámej cyperskej spoločnosti. „Potom sa začali diať naozaj divné veci a nadobudlo to rýchly spád. Senát Najvyššieho súdu zrušil všetky rozsudky a poprel všetko to, čo súdy tvrdili v náš prospech a celú kauzu otočil v neprospech mesta Martin,“ prízvukoval.

„Ak by toto rozhodnutie bolo definitívne, bude to mať pre mesto Martin fatálne následky, pôjde do nútenej správy a veľmi to pocítia všetci jeho obyvatelia, ale najmä tí, ktorí sú bytostne odkázaní na sociálne služby. Radikálne budú musieť byť zvýšené všetky dane a poplatky. Samozrejme, využijeme všetky možnosti, ktoré nám platný právny poriadok SR ponúka. Oslovíme Generálnu prokuratúru SR i Ústavný súd SR,“ skonštatoval Hrnčiar.

Zároveň odmieta uveriť, že na Slovensku neexistuje spravodlivosť a cyperská schránková firma a oligarchovia, ktorí sa za ňu skrývajú, sú pre slovenské súdy viac ako desaťtisíce obyvateľov ôsmeho najväčšieho mesta. „Nevyplakávame, budeme sa brániť zo všetkých síl. Preto som požiadal o rozhovor premiéra. Deklaroval, že chce bojovať proti cyperským schránkovým firmám. Preto verím, že nám pomôže,“ dodal martinský primátor.

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/martin-musi-zaplatit-miliony-cyperskej-firme-primator-pise-ficovi-720995

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.