Zavádza denník SME občanov SR? A čo „výhrada svedomia“ nebola požiadavkou novembra 1989 a ani nie je súčasťou základnej zmluvy s Vatikánom?

Odluka cirkví od štátu je už dávnou skutočnosťou.
Zvykne sa tradovať, že odluka cirkví od štátu je poslednou nenaplnenou požiadavkou novembra 1989. Ako irónia však vyznieva predstava, že sa podarilo splniť napríklad požiadavku číslo 6 – „Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočný právny štát,“ prípadne už tú prvú, podľa ktorej sa zo Slovenskej národnej rady mal „vytvoriť skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti“ – kto počítal s Laššákovej palcom?

DIGITAL CAMERA

Súhlas s tým, že petíciu o „Výhrade svedomia“ A. Selecký a A. Čulen predložia do NRSR aj napriek odporu KDH, FKI, FVO a Fóra života sa definitívne rozhodlo po porade s biskupom R. Balážom, S. Krčmérim a V. Juklom. 

Pritom faktická odluka cirkvi od štátu už dávno realitou je – s výnimkou finančnej odluky, tú však znemožňuje základná zmluva s Vatikánom, ktorá predpokladá prijatie ešte jednej medzinárodnej zmluvy o finančnom zabezpečení katolíckej cirkvi.

Problém finančnej odluky cirkvi od štátu akcelerovalo aj nedávne neúspešné referendum, ktoré spochybnilo dovtedy neotrasiteľné predstavy o pozícií cirkví na konzervatívnom Slovensku. A keďže odluku podporujú viac ako dve tretiny respondentov prieskumov, nevidia to inak ani v Smere.
Zákon na ochranu voľnej nedele, výhrada svedomia, alebo Bálamova oslica znovu prehovorila?

O nuansách vzťahu štátu a cirkví hovoríme s bratislavským arcibiskupom metropolitom Stanislavom Zvolenským a dvoma poslednými ministrami kultúry Danielom Krajcerom a Marekom Maďaričom.
Stoja za neúspešným referendom aj schizofrenické postoje Cirkvi v otázke výhrady svedomia a ľahostajnosť pri vybudovaní pamätníka sv. Cyrila a sv. Metoda?

Finančná odluka vychádza z princípu asignácie dane
Daniel Krajcer
Zlá správa pre eštébacko-pacistické štruktúry na Slovensku! J. Kováčik už nie je hovorcom KBS
S témou odluky cirkvi od štátu ste prišli ešte ako minister kultúry v roku 2011. Čo vás viedlo k tomu, že ste túto tému opäť vniesli do verejnej diskusie? Prispelo k tomu aj neúspešné referendum?

Celý článok patrí k prémiovému obsahu Sme.sk.

http://komentare.sme.sk/c/7747473/odluka-cirkvi-od-statu-je-uz-davnou-skutocnostou.html

 

MKP a UPN prednáška osobnosti

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.