Český kardinál, vybavil prijatie Bezáka u pápeža: Už čoskoro ho rehabilituje! Keď sa nič nehýbalo, išiel sám za pápežom Františkom. A Slovensko kardinála nemá?

Kardinál Miloslav Vlk už od 11. marca 2015 vedel, že audiencia je stanovená na 10. apríla 2015“. Natíska sa otázka: pozval kardinál na stretnutie, alebo o tomto stretnutí aspoň informoval aj KBS, ktorej bol ameritný arcibiskup R. Bezák členom? 

BRATISLAVA – Za stretnutím slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka s pápežom Františkom je kardinál Miloslav Vlk. Český kardinál prehovoril o tom, kto vybavil schôdzku Bezáka s pápežom, koľko spolu hovorili a kto nakoniec rozhodne o celej kauze obľúbeného slovenského arcibiskupa.

Vlk a Bezak u papeza
Pápež František prijal slovenského arcibiskupa v piatok. Správa obletela médiá aj celé Slovensko. O Bezákovom prípade hovoril so Svätým Otcom minulý štvrtok aj prezident Andrej Kiska. Podľa prezidentových slov o ňom hovorili dlho. Stretnutie sprostredkoval český kardinál Miloslav Vlk. V rozhovore pre Katolický týdeník prezradil, že o celej kauze je dobre informovaný.

Podľa jeho slov prišli za ním ľudia z Bezákovho okolia, aby ho oboznámili s celou situáciou. Neskôr sa začal angažovať priamo. „Od začiatku roku 2014 som sa angažoval priamo. Absolvoval som rôzne návštevy, napríklad osobné rokovania u susbstitúta vatikánskeho Štátneho sekretariátu Mons. A. Beccia, ktorému som obsah celého nášho rozhovoru potvrdil aj písomne. Žiadal som, aby sa Štátny sekretariát ujal riešenia celého prípadu,“ hovorí Vlk pre české médium.

Český kardinál, ktorý vybavil
Keď sa nič nehýbalo, išiel Vlk sám za pápežom Františkom. Po svätej omši v penzióne svätej Marty s ním o celej veci hovoril. Neskôr napísal žiadosť o stretnutie pápeža s Bezákom. To sa mu naplnilo a pápež Bezáka prijal 10. apríla, teda minulý piatok.

Aká bola schôdzka s pápežom

Stretnutie trvalo 20 minút a pápež pozorne počúval, čo Bezák hovorí. Nakoniec mu sľúbil, že si celú vec naštuduje a potom rozhodne. „Chcel, aby som tam s ním išiel,“ prezradil Vlk na margo stretnutia. „Nebol som ani zapísaný na zoznam audiencie, ale keď Svätý otec zistil, že som prítomný, pozval ma ďalej.“

Kauza je podľa neho pred skorým vyriešním. No Bezák by sa na Slovensko podľa neho nemusel vrátiť. „Mám dojem, že Mons. Bezák sa na Slovensko nevráti,“ povedal Vlk Katolíckemu týdeníku a dodal, že pápež mu dal morálnu satisfakciu a určí vhodné pôsobenie, čo bude aj jeho rehabilitácia.

http://www.topky.sk/cl/10/1468075/Cesky-kardinal–ktory-vybavil-prijatie-Bezaka-u-papeza–Uz-coskoro-ho-rehabilituje-

Podľa kardinála Vlka by mal pápež Bezáka rehabilitovať, na Slovensko ho nevráti
Kardinál celú kauzu sledoval od začiatku, Bezákov prípad je podľa neho pred skorým vyriešením.

BRATISLAVA. Kauza odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka je podľa českého kardinála Miloslava Vlka pred skorým vyriešením, ale Bezák sa podľa neho na Slovensko nevráti.

Český kardinál, ktorý sprevádzal Bezáka na stretnutí u pápeža Františka, to povedal pre český Katolícky týdeník. „Pápež mu dal morálnu satisfakciu a som presvedčený, že mu určí miesto vhodné pre biskupa, čo bude jeho rehabilitácia,“ povedal Vlk týždenníku.

Stretnutie podľa kardinála trvalo niečo vyše 20 minút, nie ako tvrdili slovenské médiá, že bolo približne 50-minútové.

„Pápež pozorne vypočul rozprávanie Róberta Bezáka, spýtal sa ho, čo si myslí o riešení celej situácie a nakoniec povedal, že si vec preštuduje a rozhodne o riešení,“ povedal Vlk.

Kardinál českému týždenníku povedal, že celú kauzu sledoval od začiatku. Ľudia z Bezákovho okolia mu doniesli všetky dôležité dokumenty. Od začiatku roku 2014 Vlk absolvoval rôzne návštevy.

Žiadal napríklad o riešenie prípadu substitúta vatikánskeho Štátneho sekretariátu.

„Keď sa nič nehýbalo, išiel som koncelebrovať so Svätým Otcom do penziónu sv. Marty. Po omši som s ním o celej veci hovoril a 25. septembra som napísal žiadosť o audienciu pre Bezáka. Tento rok 11. marca som dostal list, že audiencia je stanovená na 10. apríla,“ povedal kardinál.

Pápež František v piatok prijal na audiencii bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Informoval o tom webový portál Svätej stolice. Nezverejnil však, čo bolo témou rozhovoru.

Bezákovi sa 25. júna 2014 po generálnej audiencii vo Vatikáne podarilo stretnúť so Svätým Otcom Františkom. S pápežom Františkom sa vtedy stretol ako jeden z približne tridsiatich biskupov a počas krátkeho stretnutia odovzdal pápežovi list.

http://www.sme.sk/c/7750909/podla-kardinala-vlka-by-mal-papez-bezaka-rehabilitovat-na-slovensko-ho-nevrati.html

Nemôžeme zdokonaľovať seba a nás, ak nemáme na iných ani najmenší čas.

Málokedy si pomáham citátmi iných, ale teraz na úvod citujem poľského aforistu Kazimierza Przerwu – Tetmajera. Hovorí o tom, že ľudia sa delia na dva druhy: na tých, čo musia zarábať a na tých, čo nepotrebujú zarábať.

Je to hrozné priznať si, že práve z náboženských ľudí a práve z funkcionárov rôznych cirkví a denominácií často vanie príšerný chlad. Ľudia v modernej dobe, ale i v Kristových časoch, sa stále ženú za nejakým maximom, možno aj nepochybne dobrým a jednoducho nemajú na tých druhých, obyčajných, všelijako zarábajúcich a rôzne nezaistených, čas. Myslím si, že o tom sú tie prísne slová, ktoré Ježiš vyhodil na oči vtedajšiemu kléru, totiž, že si zakrývajú oči a zapchávajú uši, aby sa neobrátili a aby ich neuzdravil.

Poznačil som si aj jedno paradoxné arabské príslovie, že zlo sa vyskytuje nielen z niekoho viny, ale aj z niekoho pravdy. Pustil mi syn nedávno video z oblasti Mosulu, kde sunnitský islamský štát vyčistil mesto od kresťanov a šiitov a zdanlivo tam všetko funguje, ľudia majú istotu a všetci musia poslúchať. Nadšenie mladých bojovníkov je bezhraničné, ale cítiť z neho mŕtvolný dych. Pripomenulo mi to budovateľské reči z päťdesiatych rokov, ktoré najlepšie charakterizuje heslo: „Kto nie je s nami, je proti nám.“ Ide o priamu opozíciu voči Kristovmu upozorneniu, že kto nie je proti vám, je za vás.

Izolujeme sa, nemáme na nikoho čas, vanie z nás arktický chlad a takým spôsobom sa robíme hluchými, slepými a nedozvedáme sa pravdu. Kostoly mimo omší zatvárame a nie sme ochotní venovať sa tým nie našim a dokonca smradľavejším a nezodpovednejším od nás. Miesto, aby sme si rozdelili služby a aj keď sme nepočetní, iste by sme to zvládli, zamkneme Boží príbytok, nainštalujeme tam kamery, poplašné zariadenia, prípadne tam natiahneme reťaz… Napadne človeka pri tom to latinské „O tempora, o mores“, teda aké sú to časy a aké sú to mravy! Modernú techniku teda využívame na to, aby sme sa ešte viac izolovali a ochladli.

Nedebatujeme, izolujeme sa, vyhradzujeme si právo poučovať a nechceme vnímať reálny život a zúfalých ľudí, ktorým je už všetko jedno, ktorí túžia už len po tom, aby im niekto venoval nejakú tú úprimnú hodinku. Pekne a intenzívne nasledujeme toho nášho Krista, svätého Františka a množstvo iných svätcov, obetujúcich sa často až do krajnosti! Pohodlie, istoty, zabezpečenosť, nedotknuteľnosť a z toho plynúca neinformovanosť a krutosť sa vyskytujú aj pri skromnom a navonok svätom spôsobe života…

Ľudia hľadajú akceptáciu, prijatie a často hlavne kvôli tomu sa oddeľujú, vydeľujú, izolujú, dávajú si heslá a nálepky a dištancujú sa od iných a ostatných. Skrátka, islamský štát ako vyšitý, len v kresťanskom vydaní. Keď to vidí iná skupina, postaví sa voči nám do opozície, zorganizuje sa, začne bojovať za svoju väčšiu pravdu a začarovaný kruh sa opakuje, pevne dúfajme, že nie donekonečna. Kristus iste premohol satana, odvrhol jeho pokušenia a zobral mu silu, ale my mu stále, opakovane a z vlastnej vôle podliehame, pretože sa stále cítime silnejší a pravdivejší od mnohých, ktorým sa vyhýbame, nemáme si s nimi čo povedať a podľa možnosti ich zásadne a najradšej nechceme ani stretnúť.

Kajajme sa a verme evanjeliu!

Vlado Gregor

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.