Predčasné parlamentné voľby politológovia nepovažujú za pravdepodobný scenár. Video: O kauze „Váhostav“ v cyperskej televízii

Politológovia predpovedajú budúcnosť slovenskej politiky: Toto vravia na predčasné voľby

BRATISLAVA – Možnosť, žeby súčasná napätá situácia v parlamente bola hrou, ktorej výsledkom by mali byť predčasné parlamentné voľby, politológovia nepovažujú za pravdepodobný scenár. Spomínajú skôr pokus o zastretie iných káuz, no aj možné personálne súboje vo vedení KDH.

Video: O kauze „Váhostav“ v cyperskej televízii

Podľa politológa Rastislava Tótha môže byť za návrhom odvolať lídra KDH z postu podpredsedu parlamentu určitá dohoda medzi vládnym Smerom a niektorými predstaviteľmi kresťanských demokratov. „Ak sa dovŕši odvolávanie, som na 60 percent presvedčený, že je za tým dohoda o tom, ako sa Figeľa zbaviť,“ povedal Tóth. „Predsa len, je tam málo miesta a veľa ľudí a každý jeden čo padne, bude dobrý,“ uviedol politológ narážajúc na situáciu u kresťanských demokratov. Upozornil v tejto situácii aj na to, že kresťanskí demokrati sa hlasovania o odvolávaní Figeľa nechcú zúčastniť. „V takom prípade však nebudú ani hlasovať proti odvolaniu Figeľa,“ skonštatoval.

Politológ Juraj Marušiak si však myslí, že k odvolávaniu Figeľa napokon nemusí prísť. „Je možné, že to ostane otvorené, že Figeľ bude dlhšie odvolávaný, no napokon to pôjde do stratena,“ povedal Marušiak. Podľa neho totiž situácia, ktorá by nastala, ak by bol Figeľ odvolaný a opozícia by stiahla všetkých ľudí z vedenia parlamentu, neprišla vhod ani vládnemu Smeru. „Ani pre Fica by nebolo príjemné mať parlament, ktorý opozícia bojkotuje, navyše, nie som si vôbec istý, že by to Smeru na domácej politickej scéne pomohlo,“ uviedol Marušiak. Preto si tiež nemyslí, že súčasná situácia povedie k vyhláseniu predčasných parlamentných volieb.

Želáme poslancom pevné nervy na útornajšie rokovanie NRSR. Video na inšpiráciu.

Za nepravdepodobné to považuje aj politológ Pavol Marchevský. Podľa neho bola za návrhom na odvolanie Figeľa snaha odvrátiť aspoň časť pozornosti médií. „Ak by tento návrh neprišiel, celá kauza Váhostavu by bola len o Smere a Širokom, takto predsa sa ten záujem presunul aj na obdobie Radičovej vlády,“ uviedol politológ. Aj on pripúšťa, že hlasovanie o odvolávaní Figeľa ešte nie je isté. „Smer neočakával taký stupeň solidarity a spojenia pravice, je možné, že teraz bude naťahovať čas,“ povedal.

http://www.topky.sk/cl/100535/1468959/Politologovia-predpovedaju-buducnost-slovenskej-politiky–Toto-vravia-na-predcasne-volby

Národné oslavy 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra v sobotu 18. apríla 2015
Po Štúrových stopách vo Zvolene

Odchod z autobusovej stanice
v Rimavskej Sobote o 8.30 hod.

11.00 hod. Konferencia: Matica slovenská v 21. storočí
12.30 hod. Spomienky v Parkovej galérii Ľ. Štúra
14.00 hod. Slávnostné otvorenie osláv
17.00 hod. Galavečer k 50. výročiu Štúrovho Zvolena
18.30 hod. Multikultúrny festival uzolium.sk

+

POZVÁNKA

Klub priateľov Trnavy v spolupráci s Krajskou odbočkou Spolku slovenských spisovateľov v Trnave
Vás pozývajú
na prezentáciu knihy Michala Lošonského „Listy aj pre Teba“
v sobotu 2. mája 2015 o 18.00, zrkadlová sieň Divadla Jána Palárika v Trnave

Účinkujú: Michal Lošonský, Pavol Tomašovič
Hudba: hudobná skupina Brisk

Vstup voľný

Podujatie sa koná pri príležitosti významného životného jubilea 90. rokov autora

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.