TKÁČ: Na juhu sa nemôže vzdelávať v štátnom jazyku 26.000 Slovákov

Vo vyhlásení Matice slovenskej k vzdelávaniu Slovákov na jazykovo zmiešanom území o tom TASR informoval predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.
Martin 17. apríla (TASR) – Na jazykovo zmiešanom území na juhu Slovenska nemá až 26.000 Slovákov možnosť vzdelávať sa v štátnom jazyku, ale iba v jazyku národnostnej menšiny. Vo vyhlásení Matice slovenskej k vzdelávaniu Slovákov na jazykovo zmiešanom území o tom TASR informoval predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

M. Tkac

Zdôraznil, že na jazykovo zmiešanom území sa postupne rušia základné školy s vyučovacím jazykom slovenským. „Takéto školy pritom tvoria veľakrát jediné kultúrne centrum, používajúce štátny jazyk v obci a v blízkom okolí. V Nitrianskom kraji ide o takmer 5000 Slovákov, v Trnavskom kraji skoro 7000, v Banskobystrickom a Košickom kraji po viac ako 7000 obyvateľov slovenskej národnosti, ktorí sú na území slovenského štátu odkázaní na vzdelanie v cudzom jazyku,“ upozornil Tkáč.

Pripomenul, že Matica slovenská už v komuniké z vlaňajšieho fiľakovského kolokvia vyjadrila myšlienku o užitočnosti návratu základného vzdelávania do rúk štátu. „A to aj z hľadiska efektivity vzdelávania, čo v minulých dňoch prezentovali tiež odborárski predáci v slovenskom školstve. Žiadame preto príslušné orgány štátu, aby konali. Matica slovenská sa bude naďalej venovať problematike kvality i účelnosti vzdelávania, aby tým plnila svoju zákonnú povinnosť – zvyšovať národné povedomie Slovákov na jazykovo zmiešaných územiach SR a posilňovať vzťahy kultúr občanov, hlásiacich sa k národnostným menšinám a etnickým skupinám na území SR so slovenskou národnou kultúrou,“ uzatvoril predseda Matice slovenskej.

http://www.teraz.sk/slovensko/tkac-na-juhu-sa-nemoze-vzdelavat/130611-clanok.html

 

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.