Kardinál Vlk svojimi nepodloženými tvrdeniami útočí na nuncia i cirkev na Slovensku. Pokladá Slovensko za českú kolóniu?

Komentár Karola Lovaša: Kardinálovo K.O.

Potom, čo predseda KBS Stanislav Zvolenský dostal „šachmat“ od Róberta Bezáka, ktorého prijal pápež František a mohol mu vyrozprávať svoj osobný príbeh, prichádza na rad K.O. českého kardinála Miloslava Vlka.

Z rozhovoru pre „Týždeň“ a českú televíziu „Noe“ jasne vyplýva, čo si väčšina doteraz iba šepkala. Bezákovo odvolanie bolo záležitosťou Slovenska, nuncia a vysokopostavených úradníkov vo Vatikáne.
Vlk v kozi baranka
Podľa Vlka „nebolo v súlade s kánonom Kánonického práva ani v súlade s bratskou láskou.“ Vlk informoval, že mu nie je známa existencia dekrétu pápeža Benedikta XVI. o odvolaní Bezáka.

František sa emeritnému arcibiskupovi ospravedlnil a tým ho morálne rehabilitoval. Spoločná fotografia bola jasným signálom, že pápež stojí na strane arcibiskupa, povedal v rozhovore doslova Miloslav Vlk.

Neakceptovateľná autorita
Kardinál rímskej cirkvi dokonca upozornil, že slovenskí biskupi zverejnili odvolanie Róberta Bezáka o hodinu skôr, ako bolo oficiálne zverejnené Vatikánom v L’Osservatore Romano. Fatálna chyba.
Sedem fatálnych chýb kardinála Miloslava Vlka
Cez víkend ma oslovili ľudia, ktorí majú po najnovších udalostiach úmysel vyzvať predsedu KBS, aby vyvodil morálnu zodpovednosť, rezignoval a nepoškodzoval ďalej zotrvávaním v úrade meno Cirkvi.

Moja reakcia bola odmietavá: Som presvedčený, že bratislavský arcibiskup – metropolita a predseda KBS vie, ako sa zodpovedne zachovať v situácii, keď sa pre väčšinu spoločnosti stal neakceptovateľnou autoritou.

Verím, že ten, ktorý často vynášal morálne súdy, sa dokáže správne rozhodnúť aj teraz – predovšetkým s ohľadom pre dobro a prospech Cirkvi, ktorý mu, vychádzajúc z medializovaných reakcií pri kauze „Bezák“, nie je ľahostajný.

Túlavý „Čierny Peter“
Dlhodobo je totiž súčasný stav neudržateľný. Čím skôr sa arcibiskup rozhodne zaujať zásadné stanovisko a vyvodí zodpovednosť, tým menej vystaví Cirkev kritike, opovrhovaniu a predíde najrôznejším iniciatívam vedúcim k jeho odstúpeniu.

Odkladaním takéhoto rozhodnutia vystavuje seba aj celý biskupský zbor hrozbe zverejnenia ďalších podrobností a pretrvávajúcemu pokračovaniu eskalácie napätia, ktoré vzniklo, vyjadrené slovami kardinála Vlka, práve na Slovensku.

A tu skončil po štyroch rokoch aj túlavý „Čierny Peter“. Vrátil sa tam, odkiaľ ho vyslali do večného mesta. Oni v Ríme na „Čiernych Petrov“ nie sú zvyknutí.

Keby na to organizátori odvolania Róberta Bezáka pomysleli na začiatku, mohli byť dnes bez problémov a ponižujúcej straty morálnej autority nielen pred vlastnými veriacimi.

http://www.aktuality.sk/clanok/274390/kardinalovo-k-o/

Arcibiskupa Bezáka odvolajú, tvrdí František Mikloško

BRATISLAVA 28. júna 2012 (WEBNOVINY) – Trnavský arcibiskup Robert Bezák má byť podľa Františka Mikloška v najbližšom čase odvolaný z úradu. Má sa tak stať ešte predtým, ako pápež Benedikt XVI. odíde do letného sídla na dovolenku.

„Je otázne, či o tom pápež vôbec vie alebo či ho niekto nechce dostať pod časový tlak,“ povedal dnes pre agentúru SITA Mikloško.

V januári prišla zo Svätej Stolice do Trnavy vizitácia. Viedol ju litoměřický biskup Jan Baxant.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik nemôže potvrdiť informáciu, podľa ktorej by mal byť trnavský arcibiskup Robert Bezák v najbližšom čase odvolaný z úradu.
Povedal to pre agentúru SITA v súvislosti s tvrdením Františka Mikloška, ktorý to SITA povedal popoludní.

Vizitácia z Vatikánu medzi riadkami avizovala odvolávanie

Podľa Mikloška k tejto vizitácii bol od začiatku privolaný aj spišský emeritný biskup František Tondra.

Podľa Mikloškovych informácií sa Baxant hneď na začiatku pýtal Tondru, ako prijme slovenská cirkev, keď bude arcibiskup Bezák odvolaný z úradu. Tondra o tom informoval v Spišskej Kapitule.

V marci podal Mikloško dva podnety na preverenie nakladania s majetkom, darmi a financiami Bratislavsko-trnavského arcibiskupstva v čase pôsobenia arcibiskupa Jána Sokola. Podľa neho išlo o nakladanie s vysokými finančnými čiastkami.

„Ide o svojvoľné nakladanie Sokola s veľkými peniazmi, čím mohlo dôjsť k porušeniu cirkevného práva vo vážnej veci,“ povedal s tým, že jedno podanie podal štátnemu sekretárovi Vatikánu kardinálovi Tarcisio Bertonemu a druhé na začatie vyšetrovania najvyššiemu cirkevnému súdu Rota Romana. Obe poslal doporučene. Dodnes nedostal na ne žiadnu odpoveď.

Mikloško nechce mlčať, ak ide o pravdu

Arcibiskup Bezák nebol podľa Mikloška vôbec informovaný o výsledkoch vizitácie. Rýchlosť, s akou sa má udiať odvolanie arcibiskupa Bezáka a najmä problém termínu, ktorý sa týka dovolenky pápeža, môže podľa Mikloška nasvedčovať, že problém nakladania s vysokými finančnými čiastkami na trnavskom arcibiskupstve môže nejako súvisieť s nedávno publikovanými finančnými problémami vo Vatikáne.

„Preto treba zrejme arcibiskupa Bezáka čo najrýchlejšie odstaviť z jeho postu,“ upozornil.

Mikloško dodal, že celé obdobie komunizmu slovenská cirkev i on pracovali, žili a prinášali obete pre vernosť cirkvi a najmä pápežovi. „Vernosť pápežovi Benediktovi XVI. a vernosť cirkvi je aj v týchto chvíľach pre mňa najvyšším príkazom svedomia, ale to neznamená, že možno mlčať, keď má byť pravda zahmlená nepravdou a nespravodlivosťou,“ vyhlásil.

http://www.webnoviny.sk/slovensko/arcibiskupa-bezaka-vraj-odvolaju-tvrd/514631-clanok.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.