Taliani zatýkali treroristov. Mali plánovať útok vo Vatikáne. Plán al-Káidy vyvraždiť kresťanov!

Terčom zásahu bola organizácia, ktorá sa vo svojej činnosti inšpirovala teroristickou sieťou al-Káida.
RÍM. Talianska polícia podnikla v piatok rozsiahlu protiteroristickú operáciu, ktorá sa uskutočnila na ostrove Sardínia a v ďalších siedmich provinciách krajiny.
Vydaných bolo 18 zatykačov, a to aj na mená militantov podozrivých zo spoluúčasti na útokoch v Pakistane, informovala agentúra Reuters. Talianski prokurátori podľa BBC tvrdia, že chceli útočiť aj vo Vatikáne.
Teroristi planovali utok vo Vatikane

Medzi zatykačmi boli aj príkazy na zadržanie dvoch mužov, ktorí kedysi pracovali ako ochranka niekdajšieho vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina, zastreleného americkým komandom v roku 2011, oznámila podľa agentúry AP talianska polícia.

Časť podozrivých sa polícii podarilo zadržať – vrátane duchovného vodcu skupiny, imáma z Bergama -, ale časť z nich zrejme medzičasom územie Talianska opustila, uviedla talianska polícia.

Polícia v jednom zo série vyhlásení spresnila, že skupina mala veľké množstvo zbraní a patrilo k nej mnoho ľudí ochotných spáchať pred návratom do Talianska teroristické činy v Pakistane a Afganistane.

Podozriví sú Pakistanci alebo Afganci
Dôstojník protiteroristickej jednotky Mario Carta pre Reuters uviedol, že všetci podozriví sú Pakistanci alebo Afganci. Niektorí z nich sú však považovaní za spoluzodpovedných za útoky v Pakistane vrátane útoku na trhovisku v Pešávare z roku 2009, ktorý si vyžiadal stovku obetí.

Terčom policajného zásahu bola organizácia, ktorá sa vo svojej činnosti inšpirovala al-Káidou. Podporovala zrejme aj militantov pripravujúcich vzburu proti pakistanskej vláde za jej podporu spojeneckých operácií v Afganistane.

Financovala aj teroristické bunky v Pakistane i Afganistane, keď od Afgancov a Pakistancov žijúcich v Taliansku vyberala príspevky určené pôvodne na náboženské účely.

Spiaca bunka?
Na posielanie peňazí do Pakistanu využívali známy arabský „bankový“ systém hawála, keď sa suma zloží u jedného bankára a na základe dôvery vo vzájomných vzťahoch rovnakú sumu vyplatí iná osoba na inom mieste. V jednom prípade sa tak naraz z Ríma do Islamabadu podarilo previezť vyše 55.000 eur.

Sardínsky denník L’Unione Sarda napísal, že jeden z podozrivých začal na ostrove podnikať v stavebníctve. „Existuje hypotéza, že verboval prisťahovalcov, ktorí prichádzali do krajiny s falošnými dokladmi a zatiahol ich do ilegálnych aktivít,“ uviedol pre televíziu Sky TG24 novinár denníka Anthony Muroni.

Ako spresnil Reuters, bližšie informácie polícia zverejní ešte na tlačovej konferencii v Cagliari.

Agentúra AP uviedla, že európske vlády sa čoraz viac obávajú tzv. spiacich teroristických buniek na svojom území, ktoré by sa mohli kedykoľvek aktivizovať a prejsť do fázy útoku doma alebo v zahraničí.

http://www.sme.sk/c/7769271/taliani-zatykali-treroristov-mali-planovat-utok-vo-vatikane.html?ref=trz

 

Teroristický útok v Európe prekazený na poslednú chvíľu: Plán al-Káidy vyvraždiť kresťanov!

Teroristický útok v Taliansku prekazili v poslednej chvíli

RÍM – Terčom útokov osôb zadržaných dnes v Taliansku v súvislosti s podozrením z terorizmu mohol byť aj Vatikán. Informoval o tom dnes v meste Cagliari na talianskom ostrove Sardínia prokurátor Mauro Mura, podľa ktorého bunka napojená na teroristickú sieť al-Káida plánovala aj útoky v Pakistane a Afganistane.

„Nemáme dôkaz, ale máme silné podozrenie,“ uviedol veliteľ zasahujúcej protiteroristickej jednotky Mario Carta, keď sa ho novinári pýtali na detaily možného útoku na sídlo katolíckej cirkvi. Uviedol, že v odpočutých telefonických rozhovoroch podozriví hovorili, že chcú v Taliansku „spustiť veľký džihád“. V rozhovoroch sa v tejto súvislosti spomínal aj Vatikán.

Carta pre agentúru Reuters uviedol, že všetci podozriví sú Pakistanci alebo Afganci. Niektorí z nich sú považovaní za spoluzodpovedných za útoky v Pakistane vrátane útoku na trhovisku v Pešávare z roku 2009, ktorý si vyžiadal stovku obetí.

Rozsiahla protiteroristická operácia sa dnes uskutočnila na ostrove Sardínia a v ďalších siedmich provinciách krajiny. Vydaných bolo 18 zatykačov, a to aj na mená militantov podozrivých zo spoluúčasti na útokoch v Pakistane. Medzi zatykačmi boli aj príkazy na zadržanie dvoch mužov, ktorí kedysi pracovali ako ochranka niekdajšieho vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina, zastreleného americkým komandom v roku 2011, oznámila podľa agentúry AP talianska polícia.

Teroristický útok v Taliansku
Časť podozrivých sa polícii podarilo zadržať – vrátane duchovného vodcu skupiny, imáma z Bergama -, ale časť z nich zrejme medzičasom územie Talianska opustila, uviedla talianska polícia.

Terčom policajného zásahu bola organizácia, ktorá sa vo svojej činnosti inšpirovala al-Káidou. Podporovala zrejme aj militantov pripravujúcich vzburu proti pakistanskej vláde za jej podporu spojeneckých operácií v Afganistane. Financovala aj teroristické bunky v Pakistane i Afganistane, keď od Afgancov a Pakistancov žijúcich v Taliansku vyberala príspevky určené pôvodne na náboženské účely.

Polícia vo Vatikáne 
Koncom uplynulého týždňa sa vo Francúzsku podarilo zadržať predpokladaného islamistu, ktorý údajne plánoval útoky na najmenej jeden katolícky chrám.

Agentúra AP uviedla, že európske vlády sa čoraz viac obávajú tzv. spiacich teroristických buniek na svojom území, ktoré by sa mohli kedykoľvek aktivizovať a prejsť do fázy útoku doma alebo v zahraničí.

http://www.topky.sk/cl/100300/1470271/Teroristicky-utok-v-Europe-prekazeny-na-poslednu-chvilu–Plan-al-Kaidy-vyvrazdit-krestanov-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.