Stanovisko k článku denníka Nový čas „Bezákov kat zmizol?!“ Nezačal s osočovaním nuncia už kardinál M. Vlk?

Viac TU: Sedem fatálnych chýb kardinála Miloslava Vlka
Z rozhovoru kardinála M. Vlka pre „Týždeň“ a českú televíziu „Noe“ jasne vyplýva, čo si väčšina doteraz iba šepkala. Bezákovo odvolanie bolo záležitosťou Slovenska, nuncia a vysokopostavených úradníkov vo Vatikáne.

Stanovisko k článku denníka Nový čas „Bezákov kat zmizol?!“

29.04.2015 19:14 | Arcibiskupský úrad
TRNAVA 29. apríla 2015 – Trnavská arcidiecéza vydala stanovisko k článku uverejnenému v dnešnom vydaní denníka Nový čas s názvom „Bezákov kat zmizol?!“, ktoré vám prinášame v plnom znení:
Vlk v kozi baranka
Denník Nový čas v dnešnom printovom, aj elektronickom vydaní opätovne hrubým spôsobom osočuje veľvyslanca Svätej stolice na Slovensku – apoštolského nuncia Mons. Maria Giordanu. Bez akýchkoľvek relevantných dôkazov, či vysvetlenia, označuje apoštolského nuncia ako jedného „z hlavných katov bývalej hlavy Trnavskej arcidiecézy.“ (ZAJ. Bezákov kat zmizol?! In Nový čas. Vydanie zo stredy 29.4.2015, s. 6.)
Na základe akých faktov dospel autor článku k tomuto vážnemu obvineniu a konštatovaniu, nie je zrejmé. Apoštolského nuncia Mons. Maria Giordanu označili za kata, teda profesionálneho vykonávateľa trestu smrti. (Výkladový slovník Slovenského jazyka, výraz kat.) Týmto nepravdivým označením a zároveň osočovaním, hrubým spôsobom pošpinili nielen osobu Mons. Maria Giordanu, ale znevážili diplomatického zástupcu cudzieho štátu a pošpinili jeho meno a štát, ktorý zastupuje na Slovensku.

Viac TU: Český kardinál sa hrubo mieša do vnútorných vecí Cirkvi na Slovensku: „Příčiny nebyly ve Vatikánu ale v místní církvi, tedy na Slovensku,“ konstatuje Vlk, který se nechce nijak vyjadřovat k dalším možným krokům katolické církve na Slovensku.
Apoštolská nunciatúra na Slovensku a všetky apoštolské nunciatúry vo svete robia iba to, čo Svätá stolica žiada, aby konali a neprezentujú nič z vlastnej iniciatívy. Každé jedno rozhodnutie, ktoré robia je to, čo rozhodla Svätá stolica. Žiadna apoštolská nunciatúra nemá moc vymenovať alebo odvolať biskupa, ak tak nie je rozhodnuté priamo Svätou stolicou.

Viac TU: Kardinál Vlk svojimi nepodloženými tvrdeniami útočí na nuncia i cirkev na Slovensku. Pokladá Slovensko za českú kolóniu?
Rímskokatolícka cirkev, Trnavská arcidiecéza protestuje proti takýmto nepravdivým informáciám a osočovaniam. Vyjadruje poľutovanie nad neprofesionálnym prístupom spomínaného média neodborne a ľahkovážne používajúceho výrazy, ktoré vážnym spôsobom zasahujú do osobnostných práv apoštolského nuncia, ako aj do vzťahu Slovenska so Svätou stolicou a nabádajú verejnosť k mylným názorom.

http://www.abu.sk/archiv/spravy/stanovisko-k-clanku-dennika-novy-cas-bezakov-kat-zmizol

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.