V Portugalsku auto vrazilo do skupiny pútnikov do Fatimy, piati ľudia zahynuli. + Ženu (†27) dobilo a upálilo za zneuctenie koránu 49 mužov!

Portugalská Národná republikánska garda po tragédii oznámila, že od pondelka spustí akciu „Operácia bezpečná púť“
Do skupiny 80 pútnikov idúcich po frekventovanej ceste neďaleko portugalského mesta Coimbra v sobotu vrazil vodič, ktorý so svojím autom prešiel do protismeru. Pri zrážke zahynuli piati pútnici a ďalší štyria utrpeli zranenia, informovali portugalské noviny Diário de Notícias.
Fatima
Obete mali od 17 do 53 rokov. Pútnici z Mortáguy, ktorých cieľom bolo známe pútnické miesto Fatima, kráčali v sobotu nadránom po ceste IC2. K nehode došlo o 4. hodine ráno neďaleko dediny Cernache, keď vodič auta smerujúceho z Coimbry vo vysokej rýchlosti v zákrute vybočil zo svojho jazdného pruhu. Podľa starostu Mortáguy Josého Júlia Norteho auto zmietlo kužele, ktoré vyznačovali bezpečnostný pruh na opačnej strane cesty, kadiaľ v tom čase rovnakým smerom kráčali pútnici. Štyria ľudia zahynuli priamo na mieste a jedna osoba zomrela pri prevoze do nemocnice, informoval veliteľ dobrovoľných hasičov z neďalekej dediny Condeixa-a-Nova.
Ostatných 70 pútnikov prichýlili vo svojich priestoroch dobrovoľní hasiči z Condeixy. Tam sa ich ujali psychológovia.

Dvadsaťpäťročný vodič auta, ktorý utrpel pri nehode iba ľahšie zranenia, sa podľa novín postaví pred sudcu už v pondelok.
Portugalci považujú cestu IC2 za jednu z najnebezpečnejších v krajine. Prezývajú ju „koridor smrti“.
Obec Mortágua, odkiaľ pútnici pochádzali, od soboty vyhlásila trojdňový obecný smútok.
Portugalská Národná republikánska garda po tragédii oznámila, že od pondelka spustí akciu „Operácia bezpečná púť“. Jej súčasťou bude posilnenie hliadok na cestách a takisto bezpečnostná osveta medzi pútnikmi.
Katolícka cirkev 13. mája oslavuje sviatok Panny Márie Fatimskej, na známe portugalské pútnické miesto tak v tomto období prúdia väčšie počty pútnikov.
jf

http://www.hlavnespravy.sk/v-portugalsku-auto-vrazilo-do-skupiny-putnikov-piati-ludia-zahynuli/611878

Neuveriteľne krutá smrť: Ženu (†27) dobilo a upálilo za zneuctenie koránu 49 mužov!

KÁBUL – V priamom televíznom prenose sa dnes v afganskom Kábule začal proces s 49 podozrivými z davu, ktorý pre údajné spálenie koránu zlynčoval minulý mesiac 27-ročnú Afganku a potom ju dobil palicami na smrť. Medzi obvinenými je aj niekoľko policajtov, ktorí proti rozzúrenému davu nezakročili, uviedla agentúra AP.

Prokurátori tvrdia, že dav v afganskej metropole zaútočil 19. marca na ženu po nepravdivom obvinení, že spálila výtlačok moslimskej svätej knihy. Ženu potom upálili a jej telo hodili do neďalekej rieky. Jej smrť šokovala mnohých Afgancov, hoci niektorí verejní i náboženskí predstavitelia sa vyjadrili, že by bola oprávnená, ak by skutočne spálila korán. Afganský prezident Ašraf Ghání odsúdil kruté zabitie mladej Afganky a útok označil za „ohavný“. Niektorí poprední afganskí duchovní však vyjadrili názor, že dav mužov mal právo v celom rozsahu brániť svoju moslimskú vieru.

Hlavný afganský vyšetrovateľ generál Muhammad Zahír na pohrebe ženy vyhlásil, že bola „absolútne nevinná“ a prisľúbil, že potrestá všetky osoby zapojené do tragického incidentu. Ten vyvolal hnutie občianskej spoločnosti, ktoré sa usiluje obmedziť právomoci cirkevných predstaviteľov, posilniť vládu zákona a zlepšiť práva žien v krajine.

http://www.topky.sk/cl/11/1471923/Neuveritelne-kruta-smrt–Zenu—27–dobilo-a-upalilo-za-zneuctenie-koranu-49-muzov-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.