Na Slovensku je minimálna mzda 4,5-krát nižšia ako v Írsku. + Francúzi schválili orwellovský zákon o sledovaní

Minimálne mzdy v členských krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) boli v roku 2013 vo výške od 40 % priemernej mzdy v Česku, Mexiku, USA, Estónsku a Japonsku po vyše 60 % priemernej mzdy v Slovinsku, Francúzsku, Čile a Turecku. Informovala o tom OECD v správe Minimálne mzdy po kríze.
Organizacna struktura EU
Slovensko v rámci eurozóny patrí k tým krajinám, kde je ročná minimálna mzda najnižšia. Na Slovensku bola v roku 2013 ročná minimálna mzda 4 037 eur. Nižšia bola v Estónsku (3 840 eur) a vyššie ročné minimálne mzdy mali Portugalci (5 820 eur), Gréci (6 825 eur) či Španieli (7 744 eur). Najvyššie ročné minimálne zárobky v rámci eurozóny boli v Luxembursku (22 194 eur), Belgicku (18 713 eur) či v Írsku (17 992 eur).

OECD konštatuje, že Grécko od vypuknutia ekonomickej krízy minimálnu mzdu znížilo a počas krízy sa výrazne zhoršil pomer minimálnej mzdy k priemernej mzde v Írsku, Španielsku a Turecku. Naopak v rokoch 2007 až 2013 sa zlepšil pomer minimálnej mzdy k priemernému zárobku najmä v Lotyšsku, Slovinsku a Poľsku.

OECD však poznamenáva, že stanovenie minimálnej mzdy na príliš vysokej úrovni ponecháva málo priestoru na odmeňovanie zamestnancov podľa ich produktivity a môže viesť k strate pracovných miest.

„Želané aj neželané efekty stanovenia minimálnej mzdy sú najviac citeľné u žien a mládeže, čiže u skupín, ktoré sú zvyčajne nadpriemerne zastúpené v sektore s nízkymi mzdami,“ dodáva OECD. Zákonom stanovenú minimálnu mzdu má 26 z 34 členských krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.

http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/354340-na-slovensku-je-minimalna-mzda-4-5-krat-nizsia-ako-v-irsku/

 

Francúzi schválili orwellovský zákon o sledovaní
Zákon povolí odpočúvanie aj sledovanie e­mailov podozrivých z terorizmu. Bez súdneho povolenia.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Ešte v utorok protestovali viacerí demonštranti pred budovou francúzskeho parlamentu s transparentmi „francúzsky Veľký brat“. Desiatky aktivistov sa zhromaždili v centre Paríža, aby zatelefonovali každému poslancovi parlamentu a presvedčili ho, aby nehlasovali za.

„Podarilo sa nám prehovoriť poslanca, takže všetci sú veľmi šťastní,“ povedala aktivistka Sophie Janinetová pre rádio FSRN.

Nápisy aj kampaň 24 hodín pred 1984 odkazovali na utopistický román Georgea Orwella o živote v diktátorskom režime, ktorý vie všetko.

Protesty nepomohli
Večer napriek protestom väčšina poslancov Národného zhromaždenia schválila kontroverzný zákon o sledovaní. Odobriť ho musí ešte Senát.

http://www.sme.sk/c/7791354/francuzi-schvalili-orwellovsky-zakon-o-sledovani.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.