Katolícki biskupi odporúčajú intenzívnejšiu formáciu párov a rodín

Podľa biskupov čelia manželstvo a rodina výzvam, prameniacim z veľkých kultúrnych a spoločenských zmien, ku ktorým došlo v posledných desaťročiach

Systematická formácia párov a rodín by mala prebiehať nielen počas obdobia pred manželstvom, ale aj počas celého života. Podieľať by sa na nej mali kňazi, rodinné hnutia, ale aj zrelé kresťanské rodiny. K takémuto záveru prišli katolícki biskupi z krajín strednej a východnej Európy, ktorí sa stretli v Bratislave na dvojdňovom (11.-12.5.) rokovaní.

SR cirkev konferencia biskupská synoda BAX

SR cirkev konferencia biskupská synoda BAX

Na snímke predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský
“Sme si vedomí toho, že pod intenzívnym vplyvom sekularizácie manželstvo a rodina čelia rozličným výzvam, prameniacim z veľkých kultúrnych a spoločenských zmien, ku ktorým došlo najmä v posledných desaťročiach. Možno konštatovať, že v našich krajinách bolestne poznačených komunizmom, je mnoho rodín len s jedným rodičom, veľa detí prichádza na svet mimo manželského zväzku a vysoký je aj počet rozvedených katolíkov,” konštatujú biskupi v záverečnom vyhlásení. Ako dodávajú, pribúdajú páry, ktoré spolu žijú bez cirkevného i civilného zväzku.

“Chceme vyjadriť našu úprimnú vďaku všetkým verným rodinám, ktoré čestne žijú hodnoty evanjelia a odovzdávajú ich ďalším generáciám. Ich úsilie je nenahraditeľné, lebo ničenie rodiny vedie k zničeniu samotnej spoločnosti,” dodávajú biskupi.

Išlo už o druhé medzinárodné stretnutie biskupov z Litvy, Chorvátska, Ukrajiny, Česka, Maďarska, Poľska, Bieloruska a Slovenska. Cieľom podujatia bola aj koordinácia aktivít biskupských konferencií pri pastorácii rodín. Medzinárodné stretnutie biskupov organizovala Konferencia biskupov Slovenska.

http://www.hlavnespravy.sk/katolicki-biskupi-odporucaju-intenzivnejsiu-formaciu-parov-a-rodin/616041

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.