Škandalózne odobratie dvojmesačného slovenského bábätka: Bezcitná zámienka nórskej sociálky!

Maxine sa s mamou môže vídať len raz za dva týždne na hodinu

Aktualizované: Bezcitné odobratie malého bábätka má dohru: Úrady v pozore, obul sa do toho aj Kiska!
VÝZVA O POMOC
OSLO/BRATISLAVA – Absurdné a škandalózne. Po tom, ako pred pár mesiacmi českou verejnou mienkou otriasol prípad Evy Michalákovej, ktorej nórska sociálna služba odobrala za podivných okolností dvoch synov po udaní zo škôlky, sa do podobnej situácie dostali aj rodičia zo slovensko-nórskeho zmiešaného manželstva. Sociálka im odobrala len dva a polmesačné dievčatko menom Maxine.
Maxine-Barnevernet. 1png
Rodičia sú bezradní a nórske médiá o prípade informujú len sporo. K šokujúcemu rozhodnutiu došlo v marci 2015 a dôvodom bol, ako uvádza portál Echo24, nedostatočný očný kontakt nórskej matky s dieťaťom. Tá sa s ním odteraz môže vídať len raz za dva týždne na hodinu a nakŕmiť môže bábätko, ktoré potrebuje materské mlieko, iba jedenkrát. O prípade informoval Petičný výbor na podporu rodiny Evy Michalákovej.

Nóri čelia medzinárodnému škandálu za odobratie českých detí: Sú majetkom štátu, obhajujú sa!

Nezľutovali sa ani nad postihnutím matky

Nórska matka Maxine prekonala zápal mozgových blán, po ktorom ostala nepočujúca a podľa rozhodnutia nórskej organizácie Barnevernet dieťaťu vďaka hendikepu neposkytuje dostatočný očný kontakt. Maxine podľa nej taktiež hrozí, že sa nenaučí rozprávať. Otec bábätka má slovenské občianstvo, čo celú situáciu ešte viac skomplikovalo. Rodičia sa na žiadosť Barnevernetu mali presťahovať do špeciálneho centra na pozorovanie, čo však odmietli. Pre otca by presťahovanie znamenalo niekoľkohodinové dochádzanie do práce a hendikep matky nepovažovali za až taký závažný, uviedol Petičný výbor na podporu rodiny Michalákovej.
Maxine-Barnevernet

Sociálku mali v pätách od začiatku

Rodine mala prísť na pomoc s výchovou babička zo Slovenska, ale deň pred jej príchodom páru dieťa odobrali. „Máme k dispozícii detailný zoznam pravidelných a nehlásených (aj nočných) návštev, ktoré pracovníčky Barnevernetu absolvovali a ktorými rodinu začali okamžite po narodení dieťaťa obťažovať. Rodina postupovala podľa ich inštrukcií,“ uviedol pre Echo24 zástupca petičného výboru Pavel Hasenkopf.

Na prípad upozornil aj český europoslanec Tomáš Zdechovský

Verejná výzva prezidentovi

Prípadom by sa mal zaoberať Európsky parlament a verejnú výzvu o pomoc dostal na stôl aj prezident Andrej Kiska. K podobnému prípadu došlo pred tromi rokmi, keď slovenskí rodičia bojovali s írskou sociálnou službou, ktorá im odobrala malého Benjamínka. Vtedy sa do prípadu takisto vložil Andrej Kiska a v septembri 2013 sa rodičia dozvedeli, že Benjamínko sa vráti späť. Slovensko-nórsku rodinu Maxine sa aktuálne snažia podporiť rôzne občianske iniciatívy, ako aj facebooková stránka Vráťte Maxine rodičom. Rodičia podľa Echa24 doposiaľ nechceli zverejniť svoje mená, pretože majú strach z výraznej medializácie. Najbližší súd by ich mal čakať už v júni.
Maxine
Ako píše na blogu Idnes.cz Pavla Brychtová, Nórsko ročne odoberie asi 12-tisíc detí najmä cudzincom. Vyplýva to zo sťažnosti, ktorú štrasburskému súdu doručil nórsky právnik Marius Reikeras, bojujúci proti bezdôvodnému odoberaniu detí. Nórska kultúra sa na výchovu detí pozerá inak ako tá naša a z obyčajného zvýšenia hlasu sa môže stať vážny dôvod na odobratie dieťaťa. Veľmi často sú však medzi „podozrivými“ práve zmiešané manželstvá s cudzincom alebo rodičia, z ktorých jeden má nejakú telesnú vadu. Dieťa sa ďalej dostáva do náhradnej starostlivosti, za čo nórska pestúnska rodina dostáva peniaze od štátu. Na prehnanú ochranu detí tak z iného uhlu pohľadu môže byť nazerané aj ako na výhodný biznis.

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí reaguje

V súvislosti s týmto prípadom sme oslovili kompetentných, ktorí k nemu majú čo povedať. „Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu v zmysle medzinárodných dohovorov robí všetky kroky na ochranu maloletej, ktoré sú v najlepšom záujme dieťaťa. Prípadom sa zaoberá od jeho začiatku a sleduje vývoj v celej kauze aktívne. Konečné slovo v celej kauze má súd,“ zareagovala pre Topky Andrea Cisárová, riaditeľka z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí.

http://www.topky.sk/cl/10/1473969/Skandalozne-odobratie-dvojmesacneho-slovenskeho-babatka–Bezcitna-zamienka-norskej-socialky-

 

Bezcitné odobratie malého bábätka má dohru: Úrady v pozore, obul sa do toho aj Kiska!

Slovenské úrady pozorne monitorujú celú kauzu malej Maxine.

BRATISLAVA – Prípad malého slovenského bábätka, ktoré odobrala nórska sociálka rodičom, už riešia naše úrady. Dokonca sa do prípadu vložil aj prezident Andrej Kiska, ktorý celú kauzu pozorne sleduje. Nóri odobrali dieťa Slovákovi Andrejovi a jeho nórskej družke začiatkom apríla. Prezidentovi napísala list aj Andrejova mama, v ktorom ho žiadala o pomoc!

O prípade sme informovali včera. Rodičia malej Maxine sú Slovák Andrej a Nórka menom Sara. Prípadom sa dnes už zaoberajú slovenské úrady. Na Kisku sa dokonca obrátila Andrejova mama, babka malej Maxime. Nórsky inštitút Barnevernet nemal zľutovanie s rodičmi a malé dievčatko im odobral. Dôvod? Nedostatočný očný kontakt nórskej matky s dieťaťom!

Slovensko-nórsku rodinu Maxine sa aktuálne snažia podporiť rôzne občianske iniciatívy, ako aj facebooková stránka Vráťte Maxine rodičom. Najbližší súd by ich mal čakať už v júni. Čechov pobúril Barnevernet v súvislosti s rodinou Michalákových. Matke v roku 2011 zobrali vtedy dvoch synov. Minulý rok to bola u našich susedov obrovská mediálna téma.

Malá Maxine má len dva a pol mesiaca
Bezcitné odobratie malého bábätka
Postihnutie matky ich nezaujímalo

Matka sa s bábätkom môže odteraz vídať len raz za dva týždne na hodinu a nakŕmiť dieťa, ktoré potrebuje materské mlieko, môže iba jedenkrát. Matka Sara prekonala zápal mozgových blán, po ktorom ostala nepočujúca a podľa rozhodnutia nórskej organizácie Barnevernet dieťaťu vďaka hendikepu neposkytuje dostatočný očný kontakt.

Maxine podľa nej taktiež hrozí, že sa nenaučí rozprávať. Rodičia sa na žiadosť Barnevernetu mali presťahovať do špeciálneho centra na pozorovanie, čo však odmietli. Pre otca by presťahovanie znamenalo niekoľkohodinové dochádzanie do práce a hendikep matky nepovažovali za až taký závažný.

Bezcitné odobratie malého bábätka
Slovenské úrady už konajú

Prípad sleduje aj ministerstvo zahraničných vecí, ubezpečil Topky hovorca rezortu Peter Susko. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR venuje prípadu pozornosť už od začiatku. Náš zastupiteľský úrad v Oslo je v kontakte s rodinou aj nórskymi úradmi,“ poznamenal Susko.

O prípade je informované aj Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže „Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu v zmysle medzinárodných dohovorov robí všetky kroky na ochranu maloletej, ktoré sú v najlepšom záujme dieťaťa. Prípadom sa zaoberá od jeho začiatku a sleduje vývoj v celej kauze aktívne. Konečné slovo v celej kauze má súd,“ zareagovala pre Topky Andrea Cisárová.

Stanovisko Kancelárie prezidenta

V úsilí pomôcť tejto rodine v neľahkej životnej situácii, Kancelária prezidenta SR požiadala o súčinnosť Konzulárny odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ako aj Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky bola v odpovedi z rezortu diplomacie uistená, že aj prostredníctvom Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Oslo, tento prípad od začiatku pozorne sleduje a poskytuje maximálnu súčinnosť vecne príslušnému orgánu Slovenskej republiky, Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Odpoveď Centra pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže obsahovala ubezpečenie, že Centrum vypracovalo intervenciu, v ktorej zainteresované inštitúcie, ako aj súd žiada o zohľadnenie najlepšieho záujmu dieťaťa, ktorým je návrat dieťaťa do starostlivosti biologickej rodiny.

Prezidentovi SR situácia mladej rodiny nie je ľahostajná. Prostredníctvom svojej kancelárie prípad naďalej sleduje.

Kiska už raz zasiahol v prípade odobratia dieťaťa

K podobnému prípadu došlo pred tromi rokmi, keď slovenskí rodičia bojovali s írskou sociálnou službou, ktorá im odobrala malého Benjamínka. Vtedy sa do prípadu takisto vložil Andrej Kiska a v septembri 2013 sa rodičia dozvedeli, že Benjamínko sa vráti späť.

http://www.topky.sk/cl/10/1474025/Bezcitne-odobratie-maleho-babatka-ma-dohru–Urady-v-pozore–obul-sa-do-toho-aj-Kiska-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.