Súd v Európskej únii rozhodol spor podľa moslimského práva Šaría…?” bohužiaľ je to tak. + Spojené štáty využívajú Albáncov, aby zabránili výstavbe plynovodu Blue stream

„Súd v Európskej únii rozhodoval spor podľa moslimského práva šaria…“ toto nie je fikcia, ani úryvok z futuristického románu Michela Huellebqa „Soumission“ o živote vo Francúzsku, v ktorom hodnotová vyprázdnenosť obyvateľstva umožnila nástup moslimských hodnôt a práva do verejného života. (Mimochodom tento populárny román písaný veľmi pútavým štýlom by mal na jeseň vyjsť v českom preklade.) Toto je realita dnešného Grécka, ktoré je členom Európskej únie. O prípade informoval český server Reflex.cz

A Filipino Muslim woman enters a mosque to pray during the first day  of the holy fasting month of Ramadan in suburban Paranaque, south of Manila, Philippines on Monday, Aug. 1, 2011. During Ramadan, the holiest month in Islamic calendar, Muslims refrain from eating, drinking, smoking and sex from dawn to dusk.  (AP Photo/Aaron Favila)

A Filipino Muslim woman enters a mosque to pray during the first day of the holy fasting month of Ramadan in suburban Paranaque, south of Manila, Philippines on Monday, Aug. 1, 2011. During Ramadan, the holiest month in Islamic calendar, Muslims refrain from eating, drinking, smoking and sex from dawn to dusk. (AP Photo/Aaron Favila)

Ide o kuriózny spor, v ktorom, paradoxne, moslimka žaluje grécky súd u Európskeho súdu pre ľudské práva za diskrimináciu a domáha sa rozhodovania podľa civilného práva gréckeho štátu. Moslimka Moli Salli, ktorá v roku 2008 ovdovela, sa obrátila na súd s nárokom na dedičstvo po zosnulom manželovi. Súd prvej inštancie rozhodol podľa platnej legislatívy v prospech vdovy, čo sa však nepáčilo príbuzenstvu. Podľa autora článku islamské právo zakazuje, aby muž odkázal celý svoj majetok žene, alebo inému človeku. (autor Lukáš Lhoťan je bývalý aktívny moslim, vydavateľ, bloger a zakladateľ Česko-moslimského inštitútu, ktorý neskôr konvertoval ku kresťanstvu.) Zároveň znevýhodňuje ženy, ktorým podľa Šaríe prináleží omnoho menší podiel z dedičstva než mužom…

Spor sa nakoniec dostal až k Najvyššiemu súdu, ktorý prekvapivo rozhodol v neprospech ženy s odvolaním sa na zmluvu s Tureckom z roku 1923, podľa ktorej sa veci týkajúce rodinných záležitostí moslimskej menšiny budú rozhodovať podľa práva Šaría. V tomto prípade teda v neprospech vdovy. Verdikt Najvyššieho súdu uvítal Meco Cemali, znalec islamského práva a náboženský predstaviteľ z gréckeho mesta Komotini, slovami, že Šaría musí vládnuť svetu.

Rozhorčená vdova v reakcii na rozsudok vyhlásila, že sa cíti byť v prvom rade Grékyňou a až potom moslimkou a zároveň požaduje rozhodovanie podľa civilného práva. Zaujímavé bude sledovať rozhodnutie a argumentáciu Európskeho súdu pre ľudské práva. Takisto by bolo zaujímavé vidieť, ako by sa postavil grécky Najvyšší súd k sporu v prípade cudzoložstva, pri ktorom, ako je všeobecne známe, je trestom podľa Šaríe ukameňovanie.

Katarína Hanzlíková

http://www.hlavnespravy.sk/roman-soumission-sud-v-europskej-unii-rozhodoval-spor-podla-muslimskeho-prava-saria/616906

 

Srbský politológ: Spojené štáty využívajú Albáncov, aby zabránili výstavbe plynovodu Blue stream

Nedávne ozbrojené zrážky v Macedónsku sú spojené v značnej miere s plynovodom Blue stream a s porážkou Spojených štátov na Ukrajine, povedal v interview pre srbský Sputnik politológ Dušan Prorokovič

Ozbrojené zložky Macedónska uskutočnili v sobotu špeciálne operácie v meste Kumanovo, kde podľa najnovších údajov zahynulo 8 policajtov a 37 ich bolo zranených. Zlikvidovali 14 ozbrojencov.

Albáncov Američania využívajú ako spôsob nátlaku na Európu, aby bolo zabránené výstavbe plynovodu Blue stream cez Turecko cestou podnecovania nového konfliktu na Balkáne,” povedal Prorokovič.

Srbský expert tiež poznamenáva, že tieto udalosti môžu byť spojené s “porážkou Spojených štátov na Ukrajine”.

Myšlienka Veľkého Albánska sa znova stáva aktuálnou, avšak bez pomoci vonkajšieho činiteľa, teda bez účasti Severoatlantickej aliancie je odsúdená k tomu, aby zostala len na papieri. Zdá sa mi však, že všetky tieto udalosti sú spojené skôr s plynovodom Blue stream a s porážkou Spojených štátov na Ukrajine, ako s albánskymi regionálnymi cieľmi “, myslí si politológ.

Prorokovič okrem toho podotýka, že absencia včasnej reakcie západných bezpečnostných služieb na udalosti z 9. mája v Kumanove (v Macedónsku) svedčí o tom, že by to mohlo byť v ich záujme.

“Nie je možné si predstaviť, že 70 až 80 ozbrojencov prechádza administratívnou hranicou medzi Kosovom a Macedónskom a útočia prakticky v centre mesta a bezpečnostné služby o tom vopred nič nevedeli”, povedal.

Podľa informácie z verejných prameňov, zodpovednosť za prípravu útokov prevzalo albánske hnutie oslobodzovacia ľudová armáda, ktorá si vytýčila za hlavný cieľ boj za zjednotenie všetkých Albáncov, ktorí sú roztrúsení vo viacerých krajinách regiónu v jednotnom etnicky čistom štáte.

O problematike si viac môžete prečítať TU

jf

http://www.hlavnespravy.sk/srbsky-politolog-spojene-staty-vyuzivaju-albancov-aby-zabranili-tureckemu-prudu/616632

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.