Zomrel emeritný biskup Dominik Tóth, ktorého neľudsky vyštval z Trnavy arcibiskup R. Bezák

Zomrel emeritný biskup Dominik Tóth, ten čo písal Náhlikovi a Sokolovi.
Ani za totality štátny zmocnenec nedokázal natoľko vytrhnúť moc z rúk generálneho vikára, písal Dominik Tóth.

NITRA. Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel v sobotu večer v Nitre bývalý bratislavsko-trnavský pomocný biskup Dominik Tóth. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Biskup D. Toth
Práve Tóthov list priniesol v roku 2012 zákulisné informácie o pomeroch na Trnavskej arcidiecéze. Napísal ho ešte v roku 1999. Na vedomie ho poslal aj Jánovi Sokolovi, ktorý bol vtedy arcibiskupom.

Prečo si dovolil?
„Len niekoľko dní je tomu, čo mi jeden z vážnych kňazov povedal: „Ako môžeš pripustiť, čo sa deje na ABÚ (Arcibiskupský úrad – pozn. red.)? A vymenoval niektoré krivdy a atmosféru, aká vládne na úrade. „Všetko robím, čo sa dá,“ som mu povedal. „Ty si zodpovedný pred Pánom Bohom za všetko. Prečo si dovolil, aby ten človek – Náhlik – uzurpoval moc generálneho vikára. Za to zodpovedáš Ty“. Tvrdé slová, ale pravdivé. Ani za totality štátny zmocnenec nedokázal natoľko vytrhnúť moc z rúk generálneho vikára,“ zverejnil list časopis .týžden v roku 2012.

Adresovaný bol Štefanovi Náhlikovi, ktorý je v dokumentoch zverejnených na stránke ÚPN evidovaný ako agent ŠtB. Práve on mal spravovať množstvo cirkevných účtov a disponovať miliónmi korún. Financie mal mať na starosti práve Tóth, ale v skutočnosti to tak bolo len formálne.

Narodil sa v Šuranoch
Dominik Tóth sa narodil 3. augusta 1925 v Šuranoch – Kostolnom Seku. Po rokoch štúdií bol 12. júna 1949 v Bratislave vysvätený za kňaza. V roku 1949 sa stal kaplánom v Komárne.

Od roku 1952 pôsobil ako ceremoniár Biskupského úradu v Trnave. V roku 1964 sa stal administrátorom v Plaveckom Petri. Od roku 1968 pôsobil ako administrátor v Leviciach a od roku 1970 v Dunajskej Lužnej.

V roku 1973 mu komunistický režim odobral štátny súhlas na vykonávanie kňazskej služby, mimo pastorácie bol štyri roky. V roku 1977 sa stal kaplánom vo Vrábľoch. V roku 1981 sa stal administrátorom v Dolnom Piali.

Dňa 13. mája 1989 bol menovaný za generálneho vikára Trnavskej arcidiecézy. Pápež Ján Pavol II. ho 17. marca 1990 vymenoval za titulárneho biskupa ubabského. Spolu s Vladimírom Filom bol 16. apríla 1990 v Trnave konsekrovaný za biskupa.

Dlhé roky bolo pomocným biskupom
Po takmer 14 rokoch aktívnej biskupskej služby sa vzdal úradu z dôvodu veku a od 2. apríla 2004 bol bratislavsko-trnavským pomocným biskupom.

Odvtedy žil na odpočinku, najprv (*než ho stadial neľudsky vyštval arcibiskup R. Bezák) v priestoroch trnavského Arcibiskupského úradu, neskôr v kláštore rehole verbistov v Nitre.

*Poznámka redakcie AZN

http://www.sme.sk/c/7808691/zomrel-emeritny-biskup-dominik-toth-ten-co-pisal-nahlikovi-a-sokolovi.html

 

Meditácia na tému emeritný arcibiskup Róbert Bezák.

Dobrý pastier sa stará o svoje ovce rovnocenne, aj o tie najúbohejšie. Bezák vedel dobre a oddane komunikovať so svojimi prívržencami a obdivovateľmi. K ostatným sa správal štýlom choďte do …….  Takto sa chovať nemôže ani najposlednejší kňaz, tobôž arcipastier. V každej organizácii sa vyskytnú ľudia, ktorí si myslia, že majú stopercentnú pravdu a vôbec ich nemusia zaujímať takí, ktorí majú tú pravdu len 80, alebo 60 – percentnú. Následne sa takéto organizácie rozpadajú.

Vlado Gregor

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.