Postupy použité v kauze Bezák sú platné, odkázala Svätá stolica. Oznámenie odňatia biskupskej stolice biskupovi nevyžaduje pápežský dekrét

Na stretnutí pápeža s Róbertom Bezákom nešlo o jeho predchádzajúcu záležitosť, tvrdí KBS tlmožiac správu Štátneho sekretariátu Svätej stolice.

SR cirkev konferencia biskupská synoda BAX

Stretnutie pápeža Františka a Róberta Bezáka, trnavského emeritného arcibiskupa, v sprievode kardinála Miloslava Vlka, pražského emeritného arcibiskupa, malo výlučne súkromný účel, a tým bolo vyjadrenie ľudskej a kresťanskej lásky Svätého Otca spolubratovi biskupovi bez toho, aby sa vstupovalo do jeho predchádzajúcej záležitosti.

Dnes o tom informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, na ktorú sa obrátil Štátny sekretariát Svätej stolice so žiadosťou o spresnenie medializovaných informácií.

Opatrežiu voči Bezákovi predchádzalo skúmanie, tvrdí Svätá stolica
K prijatiu vo Vatikáne došlo 10. apríla tohto roka. „Svätá stolica, zarmútená nepresnými a nesprávnymi interpretáciami týkajúcimi sa tohto stretnutia, chce spresniť, že malo výlučne súkromný účel, a tým bolo vyjadrenie ľudskej a kresťanskej lásky Svätého Otca spolubratovi biskupovi – bez toho, aby sa vstupovalo do jeho predchádzajúcej záležitosti. Naopak, v tejto súvislosti zdôrazňujeme, že opatreniu, ktoré svojho času Svätý Otec učinil voči Mons. Bezákovi, predchádzalo dôkladné skúmanie a objektívne posúdenie všetkých dostupných súčastí, zvlášť tých, ktoré sa objavili v priebehu apoštolskej vizitácie uskutočnenej v Trnavskej arcidiecéze na prelome mesiacov január a február 2012,“ konštatuje sa v správe Štátneho sekretariátu Svätej stolice, ktorý požiadal Apoštolskú nunciatúru na Slovensku, aby ju zverejnila prostredníctvom Konferencie biskupov Slovenska.

Svätá stolica dáva rovnako na vedomie, že postupy použité v tomto prípade, sú postupmi platnými v celej katolíckej cirkvi, pri ktorých si oznámenie odňatia biskupskej stolice biskupovi nevyžaduje pápežský dekrét.

„Naopak, prax je taká, že rozhodnutie Svätého Otca je oznámené zainteresovanej osobe prostredníctvom Apoštolskej nunciatúry a následne zverejnené prostredníctvom publikovania v L’Osservatore Romano,“ uzatvárajú v správe.

http://www.aktuality.sk/clanok/276135/postupy-pouzite-v-kauze-bezak-su-platne-odkazala-svata-stolica/

Štátny sekretariát Svätej stolice požiadal o upresnenie medializovaných informácií

Vatikán 18. mája (TK KBS) Štátny sekretariát Svätej stolice požiadal Apoštolskú nunciatúru na Slovensku, aby prostredníctvom Konferencie biskupov Slovenska zverejnila nasledujúce:

Dňa 10. apríla 2015 Svätý Otec František prijal na audiencii J. Ex. Mons. Róberta Bezáka, CSsR, trnavského emeritného arcibiskupa, v sprievode J. Em. kardinála Miloslava Vlka, pražského emeritného arcibiskupa.

Svätá stolica, zarmútená nepresnými a nesprávnymi interpretáciami týkajúcimi sa tohto stretnutia, chce upresniť, že malo výlučne súkromný účel, a tým bolo vyjadrenie ľudskej a kresťanskej lásky Svätého Otca spolubratovi biskupovi – bez toho, aby sa vstupovalo do jeho predchádzajúcej záležitosti. Naopak, v tejto súvislosti zdôrazňujeme, že opatreniu, ktoré svojho času Svätý Otec učinil voči Mons. Bezákovi, predchádzalo dôkladné skúmanie a objektívne posúdenie všetkých dostupných súčastí, zvlásť tých, ktoré sa objavili v priebehu apoštolskej vizitácie uskutočnenej v Trnavskej arcidiecéze na prelome mesiacov január a február 2012.

Svätá stolica dáva rovnako na vedomie, že postupy použité v tomto prípade, sú postupmi platnými v celej Katolíckej cirkvi, pri ktorých si oznámenie odňatia biskupskej stolice biskupovi (por. kán. 416) nevyžaduje pápežský dekrét. Naopak, prax je taká, že rozhodnutie Svätého Otca je oznámené zainteresovanej osobe prostredníctvom Apoštolskej nunciatúry a následne zverejnené prostredníctvom publikovania v L’Osservatore Romano.

Svätý Otec zároveň pri tejto príležitosti túži vyjadriť vďačnosť slovenským biskupom za ich lásku a vernosť nástupcovi svätého apoštola Petra a pozýva všetkých veriacich k upevneniu spoločenstva so svojimi pastiermi a k láske a podpore cirkvi, ktorá je na Slovensku ako dedička veľkej tradície siahajúcej k svätým Cyrilovi a Metodovi.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150518043

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.