Židia a kresťania musia platiť IŠ daň z hlavy. + Bizarná hrozba zavraždenia pápeža Františka

Kto neprestúpi na islam a neplatí daň z hlavy musí rátať so zavraždením

Bonn, 19.5.2015 (kath.net/idea) 017 926 – Teroristická organizácia „Islamský štát“ (IŠ) vystavila oficiálny formulár na vymáhanie „dane z hlavy“ od židov a kresťanov. Informuje o tom Inštitút pre otázky islamu Evanjelickej aliancie v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku v Bonne. IŠ uverejnila formulár na internetovej stránke www.raqqa.sl.com . Dokument má byť jeden z 12 zákonov, ktoré IŠ vo februári 2015 vydala špeciálne pre kresťanov vo svojej mocenskej oblasti.
Guadalupska Panna Maria
IŠ varuje: „Kto tieto zákony nebude plniť, k tomu sa budeme správať ako k nepriateľovi.“ Blahobytný kresťan musí IŠ platiť poplatok za ochranu v hodnote 13 gramov čistého zlata – teda asi 440 eur. Kresťan zo strednej vrstvy platí polovicu a chudobný štvrtinu. Obdobie, za aké sa tento poplatok vymáha, sa v dokumente neuvádza. Ako inštitút vysvetľuje, stávajú sa židia a kresťania daňou z hlavy (arabsky jizya) „chránenými osobami“; zostávajú síce občanmi druhej kategórie, ale majú v princípe ochranu svojho života a majetku, ako aj istú autonómiu v občiansko-právnej oblasti.

IŠ sa odvoláva na Korán
Pri zavedení dane za ochranu sa IŠ odvoláva na pramene islamu – na proroka Mohameda a jeho nástupcov, ako aj na Korán: „Bojujte proti tým, ktorí neveria v Alaha a v posledný súd a ktorí nevyhlasujú za zakázané, čo Alah a jeho Poslaný za zakázané vyhlásili a ktorí nenasledujú pravú vieru – proti tým, čo Písmo dostali (predovšetkým všetkým židom a kresťanom), až kým vlastnoručne neodvedú tribút v plnej podriadenosti“ (súra 9, 29).
IŠ vyhnal zo Sýrie a Iraku státisíce kresťanov, jezidov a umiernených moslimov a vyhlásil kalifát, v ktorom táto teroristická skupina s mimoriadnou brutalitou presadzuje islamský náboženský zákon šaría. Kto neprestúpi na islam a neplatí daň z hlavy, musí rátať so zavraždením. –zg-

Bergoliov obžalobca sám slúžil junte

Buenos Aires, 19.5.2015 (KAP) 017 928 – Argentínsky žurnalista, ktorý v minulosti opakovane obviňoval súčasného pápeža Františka, že v dobe, keď bol provinciálom jezuitov, kolaboroval s vojenskou diktatúrou – tieto obvinenia boli vyvrátené – mal v rokoch 1978 až 1981 sám slúžiť vojenskému režimu. Obvinenia voči Horaciovi Verbitskemu uvádza blog z pondelka na stránke www.plazademayo.com. Preto vypukol v Argentíne prudký spor, o ktorom informoval aj taliansky portál „Vatican Insider“. Pod názvom „Verbitsky: S Bohom a s diablom“ podávajú dvaja žurnalisti náhľad do svojich rešerší, ktoré onedlho vyjdú knižne. Podľa oboch autorov Gabriela Levinasa a Sergia Serrichia mal Verbitsky blízke vzťahy s odnožou tajnej služby ľavicovo orientovanej gerilovej skupiny „Monteneros“, ktorá v polovici 70. rokov robila teroristické útoky v Buenos Aires. Spolu s dvomi ďalšími kolaborantmi – jedným z nich bol vo vojenskej junte vplyvný a v r. 2003 zosnulý Juan José Guiraldes – mal žurnalista pripravovať prejavy šéfa argentínskej vojenskej junty, Omara Dominga Rubensa Graffignu.
S odvolaním sa na troch nezávislých očitých svedkov informujú Levinas a Serrichio, že Guiraldes poskytol Verbitskemu v prvých týždňoch po vojenskom puči 24. marca 1976 úkryt na farme pri Buenos Aires. Tam koncom apríla 2014 syn Guiraldesa objavil 34-stránkový s rukopisom Verbitskeho, čo overil grafológ. Verbitsky v októbri 1978 uzavrel s režimom ešte aj 5-mesačnú zmluvu a mal účasť na v máji 1979 uverejnenej knihe Inštitútu pre letectvo o letectve v Argentíne. Ďalšiu zmluvu s letectvom režimu podpísal Verbitsky v marci 1981.
Verbitsky ukončil spoluprácu s juntou po vojne na Falklandských ostrovoch v r. 1982 a neskôr urobil kariéru ako reportér.
Od r. 1990 sa stal verejným obžalobcom porušovania ľudských práv počas vojenskej diktatúry, ako aj korupcie za prezidenta Carlosa Menema. Považuje sa za dlhoročného sympatizanta prezidenta Nestora Kirchnera a jeho manželky Kristíny Fernandezovej – súčasnej prezidentky. Dnes vedie mimovládnu organizáciu pre ľudské práva „Centrum pre právne a sociálne štúdie“ (CELS) a píše pre provládne ľavicové noviny „Pagina 12“.

Bergoglio nemlčal
V r. 2003 uverejnil Verbitsky knihu „Mlčanie“ o tichom trpení vojenského režimu katolíckou cirkvou krajiny, v ktorej obvinil aj vtedajšieho arcibiskupa Buenos Aires, Jorge Mária Bergoglia, že bol komplicom vojenskej junty vo svojej funkcii provinciála jezuitov. Verbitsky zvlášť tvrdil, že Bergoglio v máji 1976 prepustil z rehole dvoch jezuitov – Orlanda Yoria a Franza Jalicsa – a teda z jej ochrany, aby tak umožnil ich únos a mučenie námornými dôstojníkmi.
Obvinenia, ktoré Bergoglio vtedy odmietol, sú teraz nielenže vyvrátené – bývalý predstavený jezuitov umožnil nielen prepustenie oboch rehoľných spolubratov – ale okrem toho počas diktatúry zachránil aj mnohých ľudí a pomohol im. Verbitskeho, ktorý svoje obvinenia hneď po konkláve 2013 zopakoval, rázne zahriakli poprední aktivisti za ľudské práva, medzi nimi nositeľ Nobelovej ceny za mier Adolfo Perez Esquivel. Už vtedy americký žurnalista Martin Edwin Andersen označil svojho niekdajšieho priateľa Verbitského ako skrytého autora vyhlásení vojenského režimu.

Verbitsky vidí „kampaň médií
V argentínskych médiách už v deň zverejnenia blogu vypukol prudký spor, v ktorom Horacio Verbitsky v utorok zaujal postoj. V novinách „Pagina 12“ hovoril o kampani mediálnej skupiny Clarin proti nemu a označil obvinenia svojej osoby za falošné najmä v súvislosti s rukopisom. Poprel aj autorstvo knihy o letectve. Bol síce cez otca s Juanom José Guiraldesom v priateľskom vzťahu, no toto priateľstvo trvalo iba do r. 1951 a nie do režimu vojenskej junty, ako uviedol 73-ročný žurnalista. –zg-

 

´Tebe a tvojmu strýkovi pápežovi zotnem hlavu´

StatieBuenos Aires, 20.5.2015 (kath.net/KNA) 017 931 – Bizarná hrozba zavraždenia pápeža Františka a jeho v Argentíne žijúceho synovca Waltera Sivoriho: ako napísal denník «La Voz» v utorok, dostal farár Sivori telefonickú hrozbu zavraždenia jeho, ako aj hlavy Katolíckej cirkvi. Neznámy muž 45-ročnému farárovi z La Platy hrozil, že jemu a jeho strýkovi – pápežovi Františkovi – zotne hlavu.
Pred farou na to pristavili policajný voz. Sivori sám o hrozbe Františka informoval. Bližšie informácie podľa správy zatiaľ nie sú známe. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.