Blíži sa rozpad EÚ? Opoziční labouristi podporia Cameronovo referendum o členstve v EÚ

Konzervatívci jasne zvíťazili v nedávnych parlamentných voľbách, a to aj s vďaka prísľubu konania referenda o zotrvaní Británie v EÚ do konca roka 2017

Britskí opoziční labouristi sa nepokúsia zablokovať referendum o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únii, ktoré chce usporiadať konzervatívny premiér David Cameron.

SY 20 Swindon - Britský predseda vlády David Cameron gestikuluje poèas prejavu na predvolebnom stretnutí s priaznivcami Konzervatívnej strany v anglickom Swindone 14. apríla 2015. Parlamentné vo¾by budú v Británii 7. mája 2015. FOTO TASR/AP Britain's  Prime Minister David Cameron gestures as he unveils the Conservative party manifesto, in Swindon, England, Tuesday April 14, 2015.  Britain goes to the polls for a parliamentary election on Thursday May 7, 2015. (Peter Macdiarmid, Pool Photo via AP)

SY 20 Swindon – Britský predseda vlády David Cameron gestikuluje poèas prejavu na predvolebnom stretnutí s priaznivcami Konzervatívnej strany v anglickom Swindone 14. apríla 2015. Parlamentné vo¾by budú v Británii 7. mája 2015. FOTO TASR/AP
Britain’s Prime Minister David Cameron gestures as he unveils the Conservative party manifesto, in Swindon, England, Tuesday April 14, 2015. Britain goes to the polls for a parliamentary election on Thursday May 7, 2015. (Peter Macdiarmid, Pool Photo via AP)

Zmenu doterajšieho stanoviska Labouristickej strany v otázke referenda oznámila dnes jej úradujúca predsedníčka Harriet Harmanová.

“Obyvatelia Británie sa chcú vyjadriť k členstvu Spojeného kráľovstva v EÚ. Labouristi preto teraz podporia zákon o referende o EÚ,” uviedla Harmanová v článku v novinách Sunday Times, ktorý napísala spoločne so straníckym kolegom Hilary Bennom.

Labouristická strana však podľa nich bude tvrdo agitovať, aby sa voliči v plebiscite vyjadrili za zotrvanie Británie v európskej dvadsaťosmičke.

Konzervatívci jasne zvíťazili v nedávnych parlamentných voľbách, a to aj s vďaka prísľubu konania referenda o zotrvaní Británie v EÚ do konca roka 2017. Labouristi naopak utrpeli vo voľbách veľkú porážku, ktorá viedla k odstúpeniu doterajšieho šéfa strany Eda Milibanda.

Cameron chce ešte pred konaním plebiscitu vyrokovať nový vzťah medzi Britániou a EÚ, v rámci ktorého by sa Londýnu vrátili niektoré právomoci odovzdané Bruselu. V pondelok bude o tom britský premiér rokovať o tejto otázke s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Podľa nového prieskumu, ktorý dnes zverejnili noviny Sunday Times, by zotrvanie Británie v EÚ podporilo 44 percent voličov, zatiaľ čo 36 percent by hlasovalo za odchod z únie.

http://www.hlavnespravy.sk/britania-opozicni-labouristi-podporia-camenonovo-referendum-o-clenstve-v-eu/622154

Občania Európskej únie žijúci v Británií nebudú môcť hlasovať v referende o členstve v únii

Britský premiér David Cameron bude dnes popoludní rokovať vo svojom letnom sídle v Chequers v predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom

Občania väčšiny členských krajín Európskej únie žijúci v Británii nebudú môcť hlasovať v referende o jej zotrvaní v EÚ, informoval dnes úrad vlády. Volebné právo v referende budú mať tí z nich, ktorí hlasujú v britských parlamentných voľbách, uviedla stanica BBC.

Znamená to, že hlasovať budú môcť občania Írska, Malty a Cypru žijúci v Británii, ale z iných členských krajín EÚ nie, a tiež občania britského Spoločenstva národov (Commonwealthu) na Gibraltáre. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý parlament dostane vo štvrtok. Vládnuci konzervatívci sľúbili usporiadať referendum do konca roka 2017.

Britský premiér David Cameron bude dnes popoludní rokovať vo svojom letnom sídle v Chequers v predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

BBC citovala zdroj z úradu vlády, ktorý povedal, že doteraz nemal žiaden Brit možnosť vyjadriť sa k členstvu svojej krajiny v EÚ. “Nadišiel čas napraviť to a dať ľuďom na výber – zotrvať v EÚ alebo vystúpiť. Je to pre našu krajinu veľké rozhodnutie, ide o budúcnosť Spojeného kráľovstva. Preto si myslíme, že je dôležité, aby o tom rozhodli občania Británie, Írska a Commonwealthu.”

Euroskeptici pred časom vyhlásili, že by v britskom referende mohlo hlasovať až 1,5 milióna ľudí z ďalších členských krajín EÚ, ak by sa hlasovalo podľa pravidiel pre voľby do miestnych vlád, ktoré umožňujú hlasovanie občanom ďalších členských štátov EÚ.

Očakáva sa, že Škótska národná strana (SNP), ktorá je pri moci v Škótsku, sa pokúsi prinútiť britskú vládu k zmene legislatívy, aby mohli hlasovať aj 16- a 17-roční, podobne ako v referende o nezávislosti Škótska v roku 2014.

Vedúci klubu SNP v britskom parlamente Angus Robertson povedal, že nesúhlasí s referendom o členstve krajiny v EÚ. Ak sa však uskutoční, “mladí ľudia sú naša budúcnosť. Je to ich Británia a ich Európa, preto musia dostať slovo”.

Hlavný minister Gibraltáru Fabian Picardo vyhlásil, že hlasy občanov Commonwealthu z Gibraltáru “bude počuť… v tomto kľúčovom cvičení z demokracie”.

Cameron bude tento týždeň rokovať v Dánsku, Holandsku, Francúzsku, Poľsku a Nemecku o tom, čo chce Británia zmeniť vo svojom vzťahu k EÚ.

V stredu, po vystúpení kráľovnej Alžbety II. na ustanovujúcom zasadnutí parlamentu, odletí do Dánska, kde sa vo štvrtok na pracovných raňajkách stretne s premiérkou Helle Thorningovou-Schmidtovou.

V ten istý deň absolvuje aj schôdzky s holandským premiérom Markom Ruttem a s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

V piatok bude vo Varšave rokovať s poľskou premiérkou Ewou Kopaczovou a potom v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Podľa zdroja z Downing Street 10 Cameron dúfa, že sa mu ešte pred júnovým summitom EÚ podarí osobne pohovoriť so všetkými lídrami EÚ.

http://www.hlavnespravy.sk/obcania-europskej-unie-zijuci-v-britanii-nebudu-moct-hlasovat-v-referende-o-clenstve-v-unii/622431

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.