Stojí za smrťou biskupa D. Tótha aj neľudské správanie arcibiskupa R. Bezáka voči emeritným trnavským biskupom? Dohnalo kata svedomie k účasti na poslednej rozlúčke s obeťou?

Čítajte dole: Trnavská arcidiecéza vydala stanovisko k článkom o pohrebe biskupa Tótha

Kto je vlastne katom?

Odvolaný Bezák sa im postavil zoči-voči: Stretnutie s katmi na pohrebe biskupa!
Ocitli sa zoči-voči? Do trnavskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa sa prišli v piatok rozlúčiť stovky kňazov so zosnulým biskupom Dominikom Tóthom († 89).
Zádušnú omšu celebrovali štyria hlavní aktéri kauzy odvolania Róberta Bezáka. Pred jedným oltárom stál bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, nuncius Mario Giordana, trnavský arcibiskup Ján Orosch a aj hlavný kritik – Ján Sokol. Na omši bol aj samotný Bezák. Biskup Tóth zomrel uplynulú sobotu. Pochovali ho na mieste, kde sa narodil – v Šuranoch. Predtým sa konala rozlúčka v trnavskej katedrále, kde bolo vystavené jeho telo. Smútočného obradu sa zúčastnili aj štyria muži, na ktorých má odvolaný arcibiskup ťažké srdce.

S biskupom Tóthom († 89) sa lúčili v trnavskej katedrále.
Omšu totiž odslúžili Zvolenský, Giordana, Orosch a Sokol spolu s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom. „Otec biskup Dominik zostáva v našej pamäti ako človek, ktorý sa tešil z toho, že môže využívať príležitosť stretnutia na to, aby sa pokúsil vzbudiť v nich dobro,“ rozprával v kázni Zvolenský. Ktovie, čo si o jeho slovách o dobre pomyslel Bezák. Ten bol na omši tiež. „Ja osobne som ho nevidel, ale podľa mojich informácií tam mal byť,“ povedal hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík. Potvrdil nám to aj človek blízky Bezákovi. „Áno, bol na omši. Nie medzi kňazmi, ale medzi ľuďmi,“povedal náš zdroj.

http://www.cas.sk/clanok/318030/odvolany-bezak-sa-im-postavil-zoci-voci-stretnutie-s-katmi-na-pohrebe-biskupa.html

 

Trnavská arcidiecéza vydala stanovisko k článkom o pohrebe biskupa Tótha

Trnava 26. mája (TK KBS) Trnavská arcidiecéza dnes vydala stanovisko k článkom uverejneným v sobotu 23. mája na stránkach denníkov Nový čas a Plus Jeden Deň, tak v printovej, ako i elektronickej podobe, ktoré informujú o pohrebe bývalého bratislavsko-trnavského pomocného biskupa Mons. Dominika Tótha v piatok 22. mája. Stanovisko prinášame v plnom znení:

—————————————————————–

Denníky Nový čas a Plus jeden deň priniesli vo vydaní zo soboty 23. mája 2015 informácie o pohrebe bývalého bratislavsko-trnavského pomocného biskupa Mons. Dominika Tótha. Vo svojich článkoch sa zamerali na fakt, že na pohrebe biskupa Dominika Tótha bol prítomný aj emeritný trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák, ktorý stál medzi ľuďmi v zadnej časti hlavnej lode katedrály. V článkoch vyvolávajú zdanie, že v katedrále bola počas pohrebu napätá atmosféra.

Nevieme, o akej atmosfére redaktori článkov písali. V katedrále bola však atmosféra najhlbšej pokory a vďačnosti Bohu za dar biskupa Tótha pre Trnavskú arcidiecézu a celú Cirkev na Slovensku. O prítomnosti emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka nikto z celebrujúcich biskupov a kňazov nevedel. Táto informácia sa rozšírila až po skončení zádušnej svätej omše. Keďže táto svätá omša v katedrále bola verejná, vzdať úctu jednému z velikánov Trnavskej arcidiecézy mohol prísť každý jeden človek, ktorý sa chcel za biskupovu ľudskosť, vernosť Bohu a Cirkvi poďakovať.

Vyjadrujeme poľutovanie nad skutočnosťou, že ani smrť a pohreb uznávaného človeka, ktorým biskup Tóth bezpochyby bol, nedokázala niekoho zastaviť v úmysle priam nekultúrnym spôsobom obviňovať veľvyslanca Svätej stolice na Slovensku a miestnych biskupov prostredníctvom jednostranných hodnotení a negatívnych súdov. Vážime si prácu novinárov a ich pomoc pri informovaní verejnosti o dôležitých udalostiach, avšak pri tejto práci by sme ocenili, ak by sa namiesto nekonečného rozdeľovania a živenia predsudkov poskytla šanca na návrat k úcte voči každému a k pokojnému dialógu.

—————————————————————–

TK KBS informoval Arcibiskupský úrad v Trnave

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150526037

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.