Blíži sa čipovanie ľudí? Slovákov čaká totálna zmena pri identifikácii od narodenia! + Mladú ženu zabila hormonálna antikoncepcia

BRATISLAVA – Čakajú nás prevratné zmeny v občianskych preukazoch. Ministerstvo vnútra chce zaviesť novinku, ktorá bude bezpečnejšia a bude nás sprevádzať od narodenia až po smrť.

Pripravuje sa novinka z dieľne ministerstva vnútra. Ide o nový identifikátor v informačných systémoch. „Rodné číslo postupne nahradí bezvýznamový identifikátor (alfanumerický znak),“ prezrazdili nám z ministerstva vnútra. Čiže do občianskeho nám pribudne 10 miestny kód. Odporučila nám to aj Európska únia. Ministerstvo ho pripravuje v rámci projektu OPIS (Operačný program Informatizácia spoločnosti spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja).
Cip na celo
Koľko budú zmeny trvať?

„Postupne v priebehu desiatich rokov ho dostanú všetci. Rodné číslo totiž obsahuje údaj o pohlaví a možno z neho vyčítať aj dátum narodenia,“ povedala nám Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra s tým, že Únii sa nepáčili tieto opatrenia z dôvodu ochrany súkromia. „Odporúčajú preto rodné číslo nahradiť bezvýznamovým numerickým či alfanumerickým identifikátorom, ktorým bude jeho nositeľ disponovať od narodenia až do úmrtia.“

Prevratná zmena

Podľa kompetentných pôjde o prevratné zmeny. Tie sa postupne budú zavádzať až desať rokov. „Pôjde o prevratnú zmenu, pretože bezvýznamový identifikátor bude potrebné premietnuť do veľkého množstva zákonov, ktoré v súčasnosti ako idenfikátor určujú rodné číslo. To si – pochopiteľne – vyžiada prechodné obdobie, v ktorom sa bude identifikátor fyzických osôb používať súbežne s rodným číslom. Ministerstvo vnútra toto obdobie, vychádzajúc zo skúseností iných členských štátov EÚ, ktoré bezvýznamový identifikátor zaviedli, odhaduje na 10 rokov,“ tvrdí ministerstvo.

Cip obsahuje cislo satana

Ako to bude vyzerať v praxi

Pri rodnom čísle by mal byť zapísaný aj identifikátor. Pozitívne je, že si občania nebudú musieť meniť doklady. Ministerstvo si od toho sľubuje hlavne zvýšenie bezpečnosti.“Ak si príde občan vybaviť napríklad nový občiansky preukaz, bude v ňom mať v tomto prechodnom období zapísané rodné číslo i bezvýznamový identifikátor. Predpokladáme, že to bude tak aj pri ostatných dokladov, v ktorých dnes figuruje rodné číslo. Občania si teda nebudú musieť meniť doklady – zmeny budú plynulé,“ tvrdia kompetentní.

Od kedy to bude platiť?

Legislatíva je v súčasnosti v pripomienkovanom konaní a potom ju musí odklepnúť vláda a parlament. Čiže dnes ešte nie je na sto percent jasné, aký bude definitívny návrh.

http://www.topky.sk/cl/10/1476805/Rodne-cisla-koncia–Slovakov-caka-totalna-zmena-pri-identifikacii-od-narodenia-

 

Mladú ženu zabila hormonálna antikoncepcia. Tabletky užívala len 25 dní

Mladá žena mala len 21 rokov

V dôsledku niekoľkodňového užívania antikoncepčných tabletiek zomrela vo Veľkej Británii len 21-ročná mladá žena. Príčinou smrti bola pľúcna embólia, ktorú spôsobila antikoncepcia. Informáciu zverejnil britský portál Birmingham Mail.

Podľa slov rodičov Fallan Kureková užívala antikoncepčné tabletky len 25 dní. Lekár jej ich predpísal kvôli úprave cyklu.

U mladej ženy sa najprv prejavila dýchavičnosť. Sťažovala sa aj na bolesti hrudníka a nôh. Postihol ju tiež záchvat úzkosti. Rodičia ju vzdali do miestnej nemocnice. Po kontrole EKG lekár konštatoval, že je všetko v poriadku a pravdepodobne si len zranila hrudník.

Lekári ju prepustili domov stým, aby si vzala paracetamol a ibuprofén. Mladá žena doma cítila ešte miernu bolesť, ale príznakom nevenovala ďalšiu pozornosť.

Po štyroch dňoch sa však jej zdravotný stav zhoršil. Rodičia Júlia a Brian išli dcéru zobudiť. “Povedala, že sa cíti lepšie, ale keď sa posadila na posteľ, zase začala mať problémy s dychom,” uviedol otec pre Birmingham Mail. “Vzala si antikoncepciu, vstala a išla po schodoch dole. Ale keď bola uprostred schodiska, tak skolabovala. Dole som ju chytil do náručia.”

Po tom, čo prišli záchranári, bola mladá žena ešte pri vedomí, ale následne prestala dýchať. Keď ju previezli do nemocnice, lekári ju museli napojiť na umelé dýchanie. Ošetrovatelia sa matky pýtali či majú v rodine nejaké problémy so srdcom, alebo či Fallan nebrala drogy. Tiež sa pýtali či užívala antikoncepciu. Po matkinej kladnej odpovedi, ošetrovatelia uviedli, že už vedia, čo mladej žene je. Fallan zomrela 14. mája.

Varovanie zo strany lekárov

Rodina sa v dôsledku smrti svojej mladé dcéry snaží teraz upozorniť na škodlivosť užívania hormonálnej antikoncepcie. Julia a Brian tiež dúfajú, že lekári si nájdu viac času, aby všetkým ženám vysvetlili vážne vedľajšie účinky užívania antikoncepčných tabletiek, a nielen tým, ktoré patria k vysoko rizikovej skupine, ako napríklad fajčiarky či ženy s nadváhou.

„(Lekári) vedia, že tableka môže spôsobiť krvné zrazeniny,“ uviedol Brian. „Nemôžeme jej vrátiť život, ale možno môžeme zachrániť ďalší život,“ dodal.

Farmaceutická spoločnosť produkujúca tabletky, ktoré Fallan užívala, odmietla médiám poskytnúť svoje stanovisko.

http://www.hlavnespravy.sk/mladu-zenu-zabila-hormonalna-antikoncepcia-tabletky-uzivala-len-25-dni/623753

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.