Farage: “Za nápor utečencov a utopených sú zodpovedné tie isté politické zoskupenia, ktoré dnes navrhujú kvóty…”. + Na Slovensko by malo prísť takmer osemsto azylantov

Podľa denníka Pravda by podľa návrhu Európskej komisie Slovensko malo prijať až 1 104 utečencov 
Prinášame vám vystúpenie poslanca Európskeho parlamentu Nigela Faragea v rozprave Európskeho parlamentu k Správe z mimoriadnej schôdze Európskej rady – Najnovšie tragédie v stredozemnom mori a migračná a azylová politika EÚ

Video z vystúpenia Nigela Faragea v EP si môžete pozrieť :

http://www.hlavnespravy.sk/farage-za-napor-utecencov-a-utopenych-su-zodpovedne-tie-iste-politicke-zoskupenia-ktore-dnes-navrhuju-kvoty/623590

Na Slovensko by malo prísť takmer osemsto azylantov. Budeme oponovať
Komisia navrhuje relokovať celkovo 40.000 osôb z Talianska a Grécka do 23 členských štátov EÚ.

BRATISLAVA. Slovensko bude oponovať návrhom Európskej komisie týkajúcim sa premiestňovania utečencov do členských krajín Európskej únie.

„Je to veľmi riskantný podnik,“ uviedol na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Za veľké riziko označil hrozbu prílevu ľudí, ktorí neprichádzajú do Európy za prácou a lepším životom, ale pre to, aby šírili terorizmus.

Jedna stredne veľká dedina migrantov
Kvóta pre Slovensko predstavuje podľa neho jednu strednú dedinu migrantov, ktorí majú úplne iné kultúrne návyky a náboženstvo.

Fico si vyžiadal priestor na preštudovanie aktuálneho návrhu EK s tým, že k nemu vláda potom zaujme jasné stanovisko.

„Nebudeme sa vyhýbať zodpovednosti, európskej solidarite, ani nebudeme na barikádach kričať. Budeme oponovať a hľadať najvhodnejšie riešenie pre všetkých zainteresovaných,“ avizoval.

Pre Slovensko je od Európskej komisie stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená, že z Talianska má prijať 471 ľudí a z Grécka 314. Členské štáty dostanú 6000 eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade SR predstavuje 4,71 milióna eur.

Budeme oponovať návrhom EK týkajúcim sa utečencov, povedal premiér Fico. FOTO – TASR

Relokovať chcú (už nie 20.000 ale až) 40.000 azylantov
Európska únia tento rok čelí vlne prisťahovalcov, ktorí putujú cez Stredozemné more a väčšinou pochádzajú z krajín severnej Afriky a Blízkeho východu postihnutých ozbrojenými konfliktami.

Komisia preto zverejnila konkrétny návrh na relokáciu utečencov zameraných na pomoc Grécku a Taliansku, ktoré dlhodobo čelia veľkému náporu migrantov cez Stredozemné more.

Ide o využitie mechanizmu núdzovej reakcie vyplývajúcej zo zmluvy o fungovaní Európskej únie. Ide o historicky prvú aktiváciu takéhoto mechanizmu.

Navrhuje sa relokovať celkovo 40.000 osôb z Talianska (24.000) a Grécka (16.000) do 23 členských štátov EÚ na základe prerozdeľovacieho kľúča počas nasledujúcich dvoch rokov. Toto číslo zodpovedá približne 40 percentám z celkového počtu žiadateľov o azyl.


Netýka sa to Británie, Írska a Dánska, ktoré nie sú v tejto oblasti viazané dohodami s Bruselom.

Podľa tohto plánu Európskej komisie by najväčšie počty azylantov putovali do Nemecka, Francúzska a Španielska: podľa kľúča, ktorý zohľadňuje populáciu krajín, hrubý domáci produkt, mieru nezamestnanosti a doterajšiu mieru prijímania utečencov.

Agentúra DPA upozorňuje, že podľa dostupných informácií by najvyššiu šancu na udelenie azylu dostali najmä utečenci pochádzajúci zo Sýrie a Eritrey.

Komisia očakáva, že jej návrh narazí na odmietavé stanoviská viacerých krajín, kde patrí Francúzsko, Česká republika, Lotyšsko, Poľsko aj Slovensko.

http://www.sme.sk/c/7828089/na-slovensko-by-malo-prist-takmer-osemsto-azylantov-budeme-oponovat.html

Podľa návrhu Európskej komisie by Slovensko malo prijať 1 104 utečencov

Európska komisia navrhla, aby ďalšie krajiny EÚ prevzali z Talianska a Grécka celkom 40-tisíc žiadateľov o azyl, pričom by to mali byť výlučne len občania Sýrie a Eritrey.

Európske krajiny by si mali rozdeliť imigrantov zo Sýrie a Eritrey, u ktorých sa nepredpokladá problém pri udeľovaní azylu.

Do krajín dvadsaťosmičky presunú len občanov Sýrie a Eritrejčanov, u ktorých je veľká pravdepodobnosť kladného vybavenia žiadosti o azyl. Mimoriadny krok je snahou pomôcť dvom južným štátom EÚ, ktoré čelia rozsiahlej migračnej vlne.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans uviedol, že každý, kto potrebuje útočisko, azyl v Európe nájde. „Ale tí, ktorí oprávnený nárok nemajú, musia byť rýchlo identifikovaní a musia ich vrátiť do svojej domovskej krajiny,“ zdôraznil. Projekt sa vôbec netýka tzv. ekonomických migrantov.

Európska komisia tak teraz plní to, čo oznámila pred dvoma týždňami, keď uverejnila strategickú Agendu pre migráciu. Stredajší návrh predpokladá, že prvýkrát v histórii bude kvôli situácii s migrantmi na juhu EÚ využitý článok 78 zmluvy o fungovaní EÚ.

Podľa zverejneného návrhu by Slovensko malo prijať 471 utečencov z Talianska a 314 z Grécka. Celkovo chcú relokovať 40 000 utečencov. Druhým návrhom EK je odporúčanie, aby si členské štáty rozdelili celkom 20 000 ľudí s nárokom na medzinárodnú ochranu, ktorí teraz nie sú v EÚ. Slovensko by v rámci tohto programu malo prevziať 319 osôb. Celkovo by Slovensko malo prijať 1 104 utečencov.

Čítajte viac

Fico bude oponovať návrhu EK o rozdelení utečencov, obáva sa terorizmu

Taliani tlačia na kvóty. Sú šialené, tvrdí Orbán

Brusel chce rozdeľovať utečencov

Grécko chce pomoc s imigrantmi. Inak ich pošle Európe

Komisia upozornila, že Taliansko vlani zaznamenalo nárast nelegálnych prekročení hranice o 277 percent oproti roku 2013, išlo o 60 percent všetkých prípadov v únii. V Grécku počet za rovnaké obdobie vzrástol o 153 percent. Nastali v nich tak podmienky „stave núdze“, o ktorých článok zmluvy o fungovaní EÚ hovorí.

Využitie článku zo základnej európskej zmluvy však znamená, že vec sa netýka Dánska, ktoré má v tomto zmysle vyrokovanú výnimku. Británia a Írsko majú podľa svojich výnimiek tri mesiace na rozmyslenie, či sa k tejto záležitosti chcú pridať.

Ich rozhodnutie ovplyvní konečné počty pre ďalšie krajiny. Komisiou zverejnené čísla pre jednotlivé štáty s účasťou oboch krajín nepočítajú. Taliansko a Grécko ako zdrojové krajiny logicky azylantov prijímať nebudú.

Eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos na tlačovej konferencii podotkol, že okolo zámerov komisie panujú niektoré nedorozumenia. „Neexistuje návrh na rozmiestnenie nelegálnych migrantov naprieč EÚ. Nenavrhujeme stanovenie kvót.

To slovo nemáme radi a nikdy sme ho nepoužili,“ uviedol. Počty premiestňovaných boli stanovené v závislosti na ekonomickom výkone krajiny, veľkosti populácie, miere nezamestnanosti a doterajším číslam udelených azylov.

Európskej exekutíve podľa Avramopulosa ide o jasné pravidlá pre umiestnenie konkrétne stanoveného počtu ľudí, ktorí zjavne potrebujú medzinárodnú pomoc. Pripomenul, že komisii v minulých mesiacoch vyčítali, že pre zvládanie migračné krízy robí málo a nie je schopná zabrániť ani stovkám úmrtí na mori.

Navrhnutý počet 40 000 osôb predstavuje asi 40 percent celkového počtu ľudí, ktorí vlani v Taliansku a Grécku o azyl požiadali. Z Talianska by malo byť premiestnených 24 000 tých, ktorí sa zmestia do podmienok programu, z Grécka 16 000.

Komisia v návrhu stanovila, že na premiestnenie budú mať nárok občania tých krajín, ktorým je v EÚ udelený azyl vo viac ako 75 percentách žiadostí. Vlani túto podmienku spĺňali práve len Sýrčania a Eritrejci.

Definitívne rozhodnutie o tom, či daná premiestnená osoba azyl získa, bude na cieľovej európskej krajine. Ďalším oznámeným návrhom komisie je odporúčanie členským krajinám, aby si v nasledujúcich dvoch rokoch podľa kvótového kľúča rozdelili celkom 20 000 ľudí s nárokom na medzinárodnú ochranu.

Komisia ponúka nové pravidlá na branie odtlačkov prstov žiadateľov o azyl
Migranti vstupujúci na územie EÚ si budú musieť nechať vziať odtlačky prstov, aj keď s tým nebudú súhlasiť. Prísnejšie pravidlá slúžiace na zisťovanie totožnosti prichádzajúcich sú v porovnaní s návrhom na prerozdeľovanie utečencov z Talianska a Grécka tou menej viditeľnou súčasťou zverejneného balíka opatrení, ktorými Európska komisia chce riešiť terajšiu migračnú vlnu v týchto južných štátoch únie.
S odtlačkami prstov všetkých žiadateľov o útočisko starších 14 rokov už teraz počítajú takzvané dublinské pravidlá určujúce, ktorý členský štát EÚ má azylovú žiadosť vybaviť. Príslušná databáza teoreticky umožňuje členským krajinám zistiť, či dotyčný o azyl už náhodou nepožiadal v inom štáte dvadsaťosmičky a prípadne ho do tejto krajiny vrátiť.

Krajiny k tejto záležitosti pristupujú rôznym spôsobom a s rôznou mierou prísnosti, každá má vlastné pravidlá. A napríklad Taliansko sťažnosti na svoj pomerne laxný postup k braniu odtlačkov prstov doteraz odmietalo s poukázaním na obrovské množstvo prichádzajúcich, ktorých úradníci jednoducho nestíhajú zvládať.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/356474-ek-krajiny-eu-by-si-mali-rozdelit-40-tisic-imigrantov-zo-syrie-a-eritrey/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.