Kardinál Parolin označil írske referendum za porážku pre ľudstvo. + Odmietli poľskí biskupi návrh kardinála Marxa?

Írski voliči v sobotu veľkou väčšinou hlasov schválili v referende návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev

Írske referendum o legalizácii homosexuálnych sobášov “nie je iba porážkou kresťanských princípov, ale aj porážkou pre ľudstvo,” domnieva sa vatikánsky štátny tajomník, kardinál Pietro Parolin. Informovala o tom agentúra DPA na základe dnešného spravodajstva Rádia Vatikán.

Kardinal Parolin
Na archívnej Pietro Parolin

Parolin zastáva druhú najvyššiu vatikánsku funkciu po pápežovi Františkovi, jeho úrad je niekedy označovaný aj ako “vatikánsky premiér”.

“Tieto výsledky ma veľmi zarmútili. Pravdaže, ako povedal dublinský arcibiskup, cirkev musí vziať túto skutočnosť do úvahy, ale v tom zmysle, že – podľa môjho názoru – musí zdvojnásobiť svoje odhodlanie a snažiť sa kázať evanjelium,” povedal Parolin v utorok večer novinárom.

Írski voliči v sobotu veľkou väčšinou hlasov schválili v referende návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Írsko sa tak stalo prvým štátom na svete, ktoré rozhodlo o uzákonení homosexuálnych sobášov na základe referenda.

Manželstvá gejov a lesieb podporilo 62,1 percenta hlasujúcich, čo predstavuje viac ako 1,2 milióna voličov, priblížili noviny Irish Times.

Proti hlasovalo zhruba 38 percent, teda približne 734.000 účastníkov referenda. Na plebiscite sa zúčastnilo 60,5 percenta oprávnených voličov.

Tradične katolícke Írsko dekriminalizovalo homosexualitu ako posledná západoeurópska krajina v roku 1993 a pred štyrmi rokmi zlegalizovalo registrované partnerstvá dvojíc rovnakého pohlavia.

http://www.hlavnespravy.sk/kardinal-parolin-oznacil-irske-referendum-za-porazku-pre-ludstvo/623843

Odmietli poľskí biskupi návrh kardinála Marxa?

Podľa varšavských katolíckych novín kardinál Marx chcel presvedčiť predsedu Biskupskej konferencie Poľska Mons. Gadeckého o svojom postoji v príprave na synodu.

Dachau, 26.5.2015 (KAP/kath.net) 017 951 – Predseda Biskupskej konferencie Nemecka kardinál Reinhard Marx mal poľským biskupom, ktorí prišli na spomienku 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Dachau do Bavorska, počas obeda navrhnúť stretnutie. Informovali o tom katolícke noviny vo Würzburgu „Die Tagespost“ s odvolaním sa na americké noviny „National Catholic Register“ a na varšavské katolícke noviny „Idziemy“. Toto stretnutie malo mať podľa Marxa za cieľ, „pracovať na konsenze“ vzhľadom na spoločný postoj na synode biskupov na jeseň. 14. riadna synoda biskupov zasadne v dňoch 4. až 25. októbra vo Vatikáne s témou „Povolanie a poslanie rodiny v Cirkvi a v modernom svete“.
Návrh kardinála Marxa však poľskí biskupi podľa novín odmietli. Poľské katolícke noviny „Idziemy“ v komentári uvádzajú, že predseda Biskupskej konferencie Poľska a vedúci poľskej delegácie, arcibiskup Stanislav Gadecki, stojí v náuke Cirkvi „nepochybne“ verne pri náuke svätého Jána Pavla II. Na stretnutí navrhovanom Marxom by však išlo o to Gadeckého „presvedčiť o postoji, ktorý zastáva kardinál Marx“. –zg-

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.