Utečenci nemajú o Slovensko záujem. + Slovensko je na mape Islamského štátu

Program Európskej únie ukázal, že utečenci Slovensko odmietli

Utečenci nemajú o Slovensko záujem. Už v roku 2011 to ukázal program Európskej únie, ktorý mal pomôcť Malte od prílevu utečencov. V rámci neho im ponúkali umiestnenie v niektorej z európskych krajín. Slovensko však všetci odmietli. Situácia sa zopakovala aj v roku 2013, informujú včerajšie české Hospodářské noviny.

Slovensko sa spolu so 16 štátmi zúčastnilo programu Eurema, v rámci ktorého ponúklo pre utečencov dvakrát po desať miest. Podmienkou bola príslušnosť k zraniteľným skupinám. “Na Slovensko ale nikto neprišiel z dôvodu nezáujmu cieľovej skupiny,” povedala pre Hospodářské noviny Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

Utečenci rovnako neprijali ani jedno z ponúkaných miest od Rumunska. Dôvodom nezáujmu majú byť neexistencia ich komunity v daných štátoch, obmedzené vyhliadky na získanie práce či dobré životné podmienky, ako aj slabý sociálny systém.

http://www.hlavnespravy.sk/utecenci-nemaju-o-slovensko-zaujem/624284

Video: Slovensko je na mape Islamského štátu

Dve najväčšie občianske vojny v doterajšej histórii 21. storočia v Iraku a Sýrii a ak tomu pridáme novodobý fenomén Islamský štát, čo mnohým na Západe nedá spávať…

Výsledok toho všetkého sú státisíce mŕtvych, milióny utečencov, milióny nešťastných osudov ľudí. Utečenci – tí neprúdia iba zo Sýrie a Iraku, ale do EÚ aj zo severu Afriky.

O tom, či sa vynára nová hrozba pre starý kontinent hovoria v Extra téme hostia Jaroslav Paška podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) a Jalal Suleiman podpredseda Komunistickej strany Slovenska (KSS)

Záznam z diskusie si môžete pozrieť:

http://www.hlavnespravy.sk/video-slovensko-je-na-mape-islamskeho-statu/623573

Fico: Budeme oponovať návrhom Európskej komisie týkajúcim sa utečencov

Podľa premiéra stanovená kvóta migrantov predstavuje pre Slovensko jednu strednú dedinu

Slovensko bude oponovať návrhom Európskej komisie (EK) týkajúcim sa premiestňovania utečencov do členských krajín Európskej únie. “Je to veľmi riskantný podnik,” uviedol na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Za veľké riziko označil hrozbu prílevu ľudí, ktorí neprichádzajú do Európy za prácou a lepším životom, ale pre to, aby šírili terorizmus.


Kvóta pre Slovensko predstavuje podľa neho jednu strednú dedinu migrantov, ktorí majú úplne iné kultúrne návyky a náboženstvo. Fico si vyžiadal priestor na preštudovanie aktuálneho návrhu EK s tým, že k nemu vláda potom zaujme jasné stanovisko. “Nebudeme sa vyhýbať zodpovednosti, európskej solidarite, ani nebudeme na barikádach kričať. Budeme oponovať a hľadať najvhodnejšie riešenie pre všetkých zainteresovaných,” avizoval.

Komisia dnes zverejnila konkrétny návrh na relokáciu utečencov zameraných na pomoc Grécku a Taliansku, ktoré dlhodobo čelia veľkému náporu migrantov cez Stredozemné more. Ide o využitie mechanizmu núdzovej reakcie vyplývajúcej zo zmluvy o fungovaní Európskej únie. Ide o historicky prvú aktiváciu takéhoto mechanizmu.

Navrhuje sa relokovať celkovo 40.000 osôb z Talianska (24.000) a Grécka (16.000) do 23 členských štátov EÚ na základe prerozdeľovacieho kľúča počas nasledujúcich dvoch rokov. Netýka sa to Británie, Írska a Dánska, ktoré nie sú v tejto oblasti viazané dohodami s Bruselom. Toto číslo zodpovedá približne 40 percentám z celkového počtu žiadateľov o azyl.
Pre Slovensko je stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená, že z Talianska má prijať 471 ľudí a z Grécka 314. Členské štáty dostanú 6000 eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade SR predstavuje 4,71 milióna eur.

http://www.hlavnespravy.sk/fico-budeme-oponovat-navrhom-europskej-komisie-tykajucim-sa-utecencov/624074

 

Zhromaždenia na podporu prijatia utečencov sa zúčastnilo 6 podporovateľov

Na zhromaždenie prišli zástancovia i odporcovia
Podpora imigrantov 6 ludi
Refugees welcome! Vitajte utečenci! S týmto heslom a zároveň posolstvom zorganizovalo včera združenie Bratislava bez náckov v hlavnom meste verejné zhromaždenie na podporu prijatia utečencov na území SR. Na Hodžovom námestí v Bratislave prišlo akciu podporiť asi 6 ľudí, ďalšiu asi 30 člennú skupinu tvorili ich odporcovia.

“Cieľom akcie je vyjadriť solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorí hľadajú pomoc, bezpečné zázemie a nádej na dôstojný život, ” uviedol pre TASR organizátor podujatia Robert Mihály, ktorý sa v minulosti dostal do povedomia svojimi aktivitami proti umiestneniu sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade.

Účastníci stretnutia zároveň vyjadrili nesúhlas s politikmi, ktorí sa vyjadrili kriticky proti kvótam na prerozdelenie 40.000 utečencov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí v súčasnosti žiadajú o azyl v Taliansku a Grécku. Naopak, vyjadrili podporu ich prijatiu, ako politológ Juraj Marušiak, podľa ktorého vďačíme imigrantom za kultúrne hodnoty, umelecké diela a rozvoj baníckych miest. Prijatie migrantov z Afriky a Blízkeho východu by tak mohlo priniesť novy rozmach v týchto oblastiach.

Historik Pavol Novotný, ktorého sme v tejto súvislosti oslovili ,poukázal na rozpor v porovnaní so súčasnými imigrantmi, keď poznamenal, že príchod saských kolonizátorov v 14 storočí, ktorý mal zrejme Marušiak na mysli, okrem rozvoja remesiel a poľnohospodárstva, znamenal tiež vzhľadom na emfyteutické právo ktoré si so sebou priniesli i pokles kriminality v súdobom slovenskom prostredí.

Kolko utecencov prijme USA
Politólog Juraj Marušiak ďalej povedal:

“Musíme si spomenúť aj na to, koľko Slovákov muselo v minulosti utiecť, pretože im v bývalom Československu hrozilo politické prenasledovanie a ako nútení imigranti sa v zahraničí zasadzovali o oslobodenie československej a slovenskej spoločnosti.“ Čo by mohlo znamenať, že aj množstvo týchto afrických imigrantov sa v budúcnosti pričiní o slobodné Kongo , Eritreu či Líbyu. Aj toto sú podľa neho dôvody, aby sme tému prerozdelenia utečencov na Slovensku nevnímali hystericky a nezvýrazňovali len možné ekonomické či bezpečnostné riziko.

Akcia sa uskutočnila symbolicky včera, keď Európska komisia (EK) predstavila návrh na relokáciu utečencov do krajín EÚ. Plán počíta s ich premiestnením do 23 členských štátov EÚ na základe prerozdeľovacieho kľúča počas nasledujúcich dvoch rokov. Netýka sa to Británie, Írska a Dánska, ktoré nie sú v tejto oblasti viazané dohodami s Bruselom. Toto číslo zodpovedá približne 40 percentám z celkového počtu žiadateľov o azyl.

Pre Slovensko je stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená, že z Talianska má prijať 471 ľudí a z Grécka 314. Členské štáty dostanú 6000 eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade SR predstavuje 4,71 milióna eur. Premiér Robert Fico však už po dnešnom rokovaní vlády SR avizoval, že Slovensko bude návrhom EK oponovať. Kvóta pre SR predstavuje podľa neho jednu strednú dedinu migrantov, ktorí majú úplne iné kultúrne návyky a náboženstvo. Za veľké riziko označil hrozbu prílevu ľudí, ktorí neprichádzajú do Európy za prácou a lepším životom, ale preto, aby šírili terorizmus. Premiér verí, že je možné nájsť lepší spôsob riešenia, ako sú predstavené návrhy EK. Nebudeme sa vyhýbať zodpovednosti, európskej solidarite, ani nebudeme na barikádach kričať. Budeme oponovať a hľadať najvhodnejšie riešenie pre všetkých zainteresovaných,” uviedol.

http://www.hlavnespravy.sk/zhromazdenia-za-podporu-prijatia-utecencov-sa-zucastnilo-6-podporovatelov/624154

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.