Potvrdené! Nórska sociálka falšuje dôkazy. + Klaus mladší na protestu proti norské sociálce: Norsko týrá české děti, bouřili lidé

Posudok znalkyne
Súd v meste Troms na severe Nórska rozhodol, že matka dvoch synov dostane späť do svojej starostlivosti nateraz aspoň najstaršieho syna.

Protest Berneveret
Nórsky denník Dagbladet sa prípadom začal prvýkrát zaoberať v roku 2013. Podľa informácií, ktoré na svojom blogu zverejnil Čech žijúci v Nórsku, Andrej Ruščák (viac TU), denník v tom čase vyčítal nórskej sociálnej službe Barnevernet, že sa žene nepokúsil ponúknuť pomoc predtým, ako jej dve malé deti odobral. Súd následne rozhodol, že s ohľadom na dobro detí je už príliš neskoro vrátiť ich späť matke.

Aktuálne došlo k opätovnému prejednaniu prípadu. Súd však po tom, čo sa prípadu ujal advokát Arne Seland, tentokrát rozhodol, že žena dostane naspäť do svojej starostlivosti aspoň staršieho syna.

Zásadný obrat v prípade nastal po tom, čo do prípadu na žiadosť Selanda zasiahla znalkyňa, ktorá okrem iného skúmala vzťahy medzi ženou a deťmi, ženine schopnosti starať sa o deti, a to, ako sa deti správali v náhradnej starostlivosti.
Protest Beneveret 1
V súdnej správe znalkyňa, psychologička Guro Sønderlandová, uviedla, že chlapec aj po troch rokoch umiestnenia v náhradnej starostlivosti vykazuje k svojej matke bezpečné emočné puto. Znalkyňa tiež uviedla, že puto je o to prekvapivejšie, že žena sa mohla so synom stretávať len trikrát ročne. Upresnila tiež, že chlapec reagoval na umiestnenie do náhradnej starostlivosti veľmi negatívne. Vnímal to ako nebezpečný a nepochopiteľný zážitok. Pred odobratím bol chlapcov vývoj hodnotený ako primeraný veku.

„Jedna z najdôležitejších častí môjho hodnotenia je, že Barnevernet nesprávne uviedol, že starší syn má nezdravý vzťah k matke; hodnotenie bolo založené na negatívnej reakcii, ktorú dieťa vykazovalo voči samotnému odobratiu. Takéto hodnotenie sa pri tom musí opierať o skutočnú súhru medzi matkou a dieťaťom,“ zverejnil Ruščák vyjadrenie Sønderlandovej, ktoré publikoval Dagbladet 28. majá 2015. „Myslím si, že chlapcove negatívne reakcie boli spôsobené traumatickým pretrhnutím vzťahu s matkou a smútením.“

Na základe znaleckého posudky znalkyne súd následne rozhodol, že vrátenie dieťaťa matke je obhájiteľné, a že návrat nebude mať pre chlapca závažné dôsledky.

Matka uviedla, že sa cíti, akoby dostala späť svoj život. Zároveň dúfa, že jej prípad inšpiruje ostatných v podobných situáciách, aby sa nevzdávali.

Falšovanie správ

Advokát Seland je voči práci Barnevernetu na tomto prípade veľmi kritický. Uviedol, že „k žiadnemu odobratiu vôbec nemalo nikdy dôjsť, a v praxi to znamená, že Barnevernet celú dobu falšoval raporty, keď tvrdil, že chlapec uvádzal, že sa nechcel k matke vrátiť, zatiaľ čo skutočnosť bola taká, že sa chlapec chcel po celú dobu vrátiť k matke.“

Podľa advokáta Barnevernet prekryl pôvodné pochybenie ešte ďalšími. Pred prvým súdnym pojednávaním totiž uviedol, že dieťa malo k matke nezdravý vzťah. Súdna znalkyňa Sønderlandová pritom poukázala na to, že v znaleckom posudku, ktorý bol napísaný pred odobratím stojí, že dieťa malo vzťah s matkou v poriadku.

Mladší syn zostáva v pestúnskej starostlivosti

Advokát tiež tvrdí, že Barnevernet v okrese Severný Troms pracuje zle a situáciu je potrebné napraviť.

„Tento prípad nie je jediný. Problém je, že je to sám Barnevernet, ktorý vo väčšine prípadov dodáva dôkazový materiál, čo je dôvodom, prečo je pre sudcov nebezpečnejšie riadiť sa ich radami,“ zverejnil Ruščák vyjadrenie Selanda.

Napriek pochybeniu žena dostane naspäť len staršieho syna. Mladší aj naďalej zostane v náhradnej starostlivosti, pretože v čase odobratia mal len niekoľko mesiacov. Súd preto rozhodol, že chlapec si s matkou nestačil vytvoriť dostatočne pevný vzťah. Súd sa domnieva, že mladší syn má bližší vzťah k pestúnskej rodine.

Psychologička Sønderlandová si ale myslí, že pre mladšieho syna by najlepšie bolo postupné navrátenie do starostlivosti matky. Syn by si mal zároveň zachovať vzťah k pestúnskej rodine. Avšak súd tento argument neuznal s odôvodnením, že chlapec potrebuje v živote stabilitu. Matke je teraz umožnené navštevovať mladšieho syna štyrikrát ročne. Stretnutia by mali trvať dve hodiny.

Napriek tvrdeniu Barnevernetu, že s matkou sa ťažko spolupracuje, si súd myslí, že matka je vo veľmi ťažkej situácii, keďže Barnevernet sa v jej prípade zachoval málo profesionálne.

„K predbežnému opatrenie došlo na základe nesprávnych informácií. To súd v roku 2012 nevedel, preto rozhodol, že matka deti späť nedostane. Teraz vyšlo najavo, že chlapec naopak opakoval, že sa chce k matke vrátiť. Podľa mňa sa jedná o tak závažné porušenie práv dieťaťa a matky, že je skoro nemožné pochopiť, že sa to vôbec stalo,“ zverejnil na záver Ruščák vyjadrenie advokáta Selanda.

http://www.hlavnespravy.sk/potvrdene-norska-socialka-falsuje-dokazy/625475

Klaus mladší na protestu proti norské sociálce: Norsko týrá české děti, bouřili lidé
Protesty proti norské sociálce Barnevernet v Praze. Dorazil i syn exprezidenta Klause

V Praze a Brně se dnes konaly pochody na podporu rodin, z nichž norská sociální služba odebrala děti. Nejznámnější je případ Evy Michalákové a jejích synů. „Norsko krade naše děti,“ stálo na transparentech demonstrantů. Mezi ně zavítala i řada známých osobností. Třeba syn exprezidenta Václava Klause či Táňa Fischerová.

Dohromady necelé tři stovky lidí prostřednictvím transparentů a hesel kritizovaly podle nich nezákonné postupy norské sociální služby. Lidé poukazují hlavně na případ Evy Michalákové, které v Norsku odebrali dva syny. Chlapci jsou tak již roky u pěstounů. Stejné demonstrace jsou dnes v dalších evropských zemích, včetně Norska.

Akce v Praze začala krátce po poledni na Hradčanském náměstí několika projevy. Potom se lidé vydali na pochod. Nesli transparenty a provolávali hesla, třeba „Norsko krade naše děti“ nebo „Vláda není naše máma“. Objevovala se nebo zazněla však i další hesla. „Vraťte české děti české matce“, „V Norsku neunáší děti teroristé, ale stát?“, „Norský vzor ani na zimní svetr“, „Stop norskému fašismu“…

Demonstranti ukončí pochod u norského velvyslanectví v Hellichově ulici, kde položí růže jako symbol údajné šikany jejich dětí ze strany sociálních úřadů v Norsku i dalších evropských státech.

Michaláková, které sebrali v Norsku syny: Jsem zoufalá, naštvaná a smutná! Michaláková popsala Blesk.cz své pocity před nadcházející demonstrací. Prožívá bolest, kterou může jen pramálo kdo pochopit. „Jsem zoufalá,…

Michaláková šla na protest v Norsku

Na akci zvala lidi prostřednictvím videa i Michaláková. Sama vyrazila na shromáždění v Oslu. „V Norsku byla dost velká účast, zúčastnil se i Tomáš Zdechovský a několik rodičů, kterým Barnevern odebral děti. Co bylo nejvíc ironické a sarkastické na celé akci, bylo to, že politici z parlamentu sledovali demonstraci za okny. Jakmile protest skončil, politici se otočili a stáli k nám zády za ochrankou,“ popsala Michaláková Blesk.cz demonstraci v Oslu.

„Byla to obrovská demonstrace, jsem šokovaný, kolik lidí přišlo. Pršelo, ale přesto tady bylo odhadem na 1200 lidí. Slyšel jsem desítky nových příběhů, které jsem neznal. Jsou naprosto shodné s příběhem Evy Michalákové. Myslím, že touto akcí to neskončí. Sjelo se zde hodně televizních štábů z Evropy, Ruska, Polska, Lotyšska, Švédska i Norska. Konečně se v Norsku poprvé začalo mluvit o chybách, které se objevují v případech Barnevernu,“ dodal Blesk.cz europoslanec Tomáš Zdechovský.

Podobná demonstrace se konala kromě Prahy a Osla také ve Vilniusu, Londýně, Dublinu či Stockholmu. V Brně se před sídlem Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí potkalo asi 30 lidí s transparenty, podle jednoho například v Norsku stát krade děti. „Cílem je to, aby Norsko změnilo celkově svůj postoj, protože Michalákovi jsou jenom malinká kapka v moři bezpráví, které se tam děje,“ řekl ČTK svolavatel Kamil Papežík.

Michalákovým odebrala norská sociálka děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie sice případ odložila a žádné obvinění nepadlo, ale norský soud považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes desetiletý Denis a šestiletý David vyrůstají v norských pěstounských rodinách.

Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Norská sociální služba navrhla zbavit Michalákovou rodičovských práv a mladšího chlapce dát k adopci. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se proti tomu ohradil. Na nedávném jednání norská strana totiž ujistila, že adopce nepřichází v úvahu.

Do řešení kauzy se už dříve zapojila česká diplomacie, podala Norsku dvě nóty. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na předsedkyni norské vlády. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že bude další kroky koordinovat.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/322091/klaus-mladsi-na-protestu-proti-norske-socialce-norsko-tyra-ceske-deti-bourili-lide.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.