B. Škripek vyzýva slovenskú vládu k prijatiu kresťanských utečencov zo Sýrie. + Vyhlásenie k otázke hlasovania o kvótach

Brusel, 3. 6. 2015 – Včera poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek adresoval list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Upozorňuje v ňom na nutné vyriešenie problémov s utečencami. A tiež k tomu, aby vláda našej krajiny, prišla s konkrétnym návrhom ako pomôcť utečencom.

SR NRSR Jurinová iniciatíva One of us TK BAX

Žiadame kresťanských politikov, mimovládne organizácie a cirkevných predstaviteľov, aby žiadali od vlády Slovenskej republiky, aby neponúkala politický azyl väzňom – islamistom z pochybnou minulosťou z Guantanáma, ale aby ho veľkodušne skôr ponúkla Asii Bibi a naším bratom – kresťanom, ktorý si pred brutálnym terorom zo strany moslimov zachraňujú aspoň holé životy útekom zo Sýrie, Egypta a Iraku

Branislav Škripek sa domnieva, že situácia v súvislosti s narastajúcou migráciou do štátov Európskej únie, je jednou z najväčších bezpečnostných výziev 21. storočia. Diskusia európskych lídrov by mala priniesť riešenie, ktoré bude prijateľné pre všetky členské štáty, neohrozí obyvateľov Európy a pomôže zachrániť ohrozené životy utečencov unikajúcich z nestabilných štátov a regiónov.

Je všeobecne známe, že Slovenská republika nie je cieľovou destináciu migrantov. Avšak musí byť pripravená na možné hrozby. “Som presvedčený, že v situácii keď sú utekajúci ľudia ohrození na živote, musíme v súlade s hodnotami kresťanskej morálky a najvyššej úcty k ľudskému životu prejaviť solidaritu s postihnutými,” napísal Branislav Škripek v liste, ktorý poslal predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.

Podľa názoru europoslanca Škripeka, kvóty na prerozdelenie migrantov, ktoré navrhovala Európska komisia, nie sú riešením, pretože sa zameriavajú len na dôsledky, no neriešia príčiny krízy. V uvedenom liste vyzýva slovenskú vládu aby okrem odmietnutia kvót priniesla do diskusie vlastné riešenia. Europoslanec navrhuje prijatie utečencov s kresťanskými koreňmi pochádzajúcich zo Sýrie.

Slovenská občianska verejnosť sa rozhodla zareagovať tiež a Spoločenstvo Ladislava Hanusa prichádza s výzvou “Kto pomôže”. Oslovujú rodiny a komunity, aby pomohli konkrétnym spôsobom s integráciou utečencov na Slovensku.

Región Blízkeho východu nie je pre Branislava Škripeka neznámym. Len pred dvoma týždňami absolvoval pracovnú cestu do kantonu Jazeera/Gozarto, ktorý osídľujú syriacki kresťania. Menšiny z oblastí Iraku a Sýrie si ustanovili Demokratickú samosprávu, parlament a aj vládu. Takto môžu prijímať humanitárnu a vojenskú pomoc.“Hrdinne sa postavili na odpor a vytvorili si aj ozbrojené jednotky, aby si nenechávali podrezávať hrdlá agresormi IS. Som si istý, že podpora takejto samospráve môže riešiť to, aby z oblasti neutekali do Európy ďalší beženci, ale naopak, aby sa tam mohli vrátiť aj tí odídení,” uvádza slovenský europoslanec.

Killing of Christians in Iraq by Islamic Terrorists ISIS

Ďalej v liste píše o postojoch Poľskej a Českej republiky. Obe sa zaviazali k prijatiu sýrskych rodín. Severní susedia by mali prijať 60 kresťanských rodín zo Sýrie a naši západní susedia príjmu 15 rodín zo Sýrie a ďalšie z Jordánska. Škripek si myslí, že by mohlo ísť o spoločný postoj krajín V4 a o ich zodpovedný príspevok do riešenia vážnej situácie, ktorej v Európe spoločne čelíme.

“Apelujem týmto listom na vás osobne aj vašu vládu, aby ste prijali podobný záväzok a pridali sa k našim susedom. Nebuďme ľahostajní k ťažkým ľudským osudom a rozhodnime o konkrétnej pomoci,” uzatvára vo svojej výzve adresovanej Robertovi Ficovi.

http://www.postoy.sk/content/skripek-vyzyva-slovensku-vladu-k-prijatiu-krestanskych-utecencov-zo-syrie

 

Vyhlásenie k otázke hlasovania o kvótach na migrantov

Európska politika Hlasovanie v EP – vyjadrenia Pôsobenie v EP Utečenci

Keďže sa objavili zavádzajúce polopravdy o poslednom hlasovaní v Európskom parlamente v otázke migrácie a azylovej politiky chcel by som povedať nasledovné…čítať viac

V tomto dokumente som hlasoval proti kvótam, teda o počte azylantov, ktorých by malo prijať Slovensko. Kvóty nepovažujem za správne riešenie.

V stredu 29. 4. 2015 sme hlasovali o uznesení, ktoré nezaväzuje ani jednu členskú krajinu EÚ k prijatiu utečencov. Vyzýva však ku potrebe konkrétnej pomoci ľuďom, ktorí sú v ohrození života. Mnohí z nich práve kvôli svojej kresťanskej viere.

Obrovským problémom sú aj pašeráci, ktorí týmto ľuďom sľubujú lepší, často nereálny život v krajinách EÚ. Keď ich okradnú o celoživotné úspory, nechávajú ich utopiť sa na krehkých preťažených lodiach. Odhaduje sa, že pašeráci dosahujú z tohto nelegálneho obchodovania s ľuďmi ročný zisk vo výške 20 miliárd EUR. Ich činnosť preto nesmie zostať nepotrestaná.

Pápež František počas svojej oficiálnej návštevy EP povedal, že Stredozemné more sa stalo cintorínom pre migrantov. Ako kresťania nemôžeme zostať ľahostajní voči umieraniu našich bratov a sestier pri úteku.

Počet utečencov sa zvyšuje. Islamský štát sa rýchlo rozširuje a ľudia v ohrození života musia opustiť svoje domovy. Aj táto skutočnosť má vplyv na masový prílev migrantov do krajín EÚ, kde si žijeme bez vojny – v pokoji a mieri. Je naozaj správne sa k nim otočiť chrbtom?

Za dobré riešenie považujem spoluprácu krajín EÚ s partnerskými krajinami na Blízkom východe a v Afrike, v záujme podpory demokracie, základných slobôd a práv, bezpečnosti, rozvoja infraštruktúry a zaistenia pokoja.

Som presvedčený, že rokovania v rámci medzinárodného spoločenstva zamerané na opätovné nastolenie vládnej autority v Lýbyi a Sýrii a tiež zvýšenie úsilia o odstránenie konfliktu a nestability, napomôže k vyriešeniu problému s imigráciou.

Problematika migrácie je závažná téma a budem sa jej venovať na pôde Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE), ktorého som členom.

Branislav Škripek
europoslanec, (OĽaNO)

http://www.branislavskripek.sk/hlasovanie_o_kvotach_na_migrantov/

Tento obsah bol zaradený v Správy. Zálohujte si trvalý odkaz.