Východná Ukrajina: Mučenie, zabíjanie, hlad. + Vznikne film o živote Benedikta XVI.

V minulých mesiacoch tam preložili 700 tankov z Ruska! Kremeľ: Ak bude treba bude Rusko reagovať nukleárnymi zbraňami!

Ukrajine, 36.2015 (kath.net/RV/red) 017 976 – Od apríla 2014 bolo na východnej Ukrajine vyše 6500 mŕtvych. Pripomenula to v pondelok Organizácia spojených národov, ako informovalo „Rádio Vatikán“. V správe OSN sa upozorňuje na „neľudskú situáciu“ v Donbase: v oblastiach kontrolovaných separatistami prebieha mučenie a „svojvoľné vraždenie“ a ľudia zomierajú hladom. Z Moskvy však prichádzajú nové hrozby – ak bude treba bude Rusko reagovať nukleárnymi zbraňami! To platí zvlášť pre Krym, ako sa uvádza v nóte z Kremľa.
Benedikt XVI. s Frantiskom
Hlava Gréckokatolíckej cirkvi Ukrajiny, Svjatoslav Ševčuk, preto vyzýva hľadať cestu mierového riešenia. Predovšetkým treba myslieť na vyše dva milióny utečencov z vojnovej oblasti, ako povedal veľarcibiskup pre „Rádio Vatikán“.

„V Donbase sú zóny, ktoré kontrolujú ruské oddiely a každý deň tam transportujú ťažké zbrane. Čo mňa osobne šokuje, je ich počet. V minulých mesiacoch tam preložili vyše 700 tankov z Ruska. Pýtam sa, prečo? Veď je tu dohoda z Minska, takže by všetci mali mať záujem na tom, aby zachránili toľko ľudí, ako je len možné – a tankami sa ľudské životy iste nezachraňujú! Máme namiesto toho najväčšiu humanitárnu katastrofu vo východnej Európe od druhej svetovej vojny.“

Aj katolícka cirkev konkrétne trpí agresiou a vojnovou situáciou, ako povedal Ševčuk. V Donbase je 12 gréckokatolíckych farností. Väčšina kňazov tam zostala, hoci sú ohrozovaní a útočí sa na nich. Keďže v súčasnosti nie sú v Donbase rímskokatolícki kňazi, starajú sa Ševčukovi kňazi aj o týchto katolíkov latinského obradu.
„Obsadené oblasti kontrolujú rôzne bandy, ktoré sčasti bojujú aj proti sebe. Preto je veľmi ťažké tam cestovať. Pýtam sa, prečo vodcovia separatistov nepodniknú nič, aby tam mohli kňazi cestovať. Myslím, že je to preto, že majú strach pred kňazmi, ktorí by mohli prinášať aj potraviny a pomoc. Mnohí ľudia v Donbase zomierajú nie zbraňami, ale preto, lebo im nikto neprinesie potraviny.“ Preto arcibiskup vidí úlohu cirkvi nie ako „politického faktora“, ale ako „nositeľa nádeje“. –zg-

Vznikne film o živote Benedikta XVI.

Scenár – podľa biografie Benedikta XVI. od Petra Seewalda

Mníchov, 2.5.2015 (kath.net/KNA) 017 975 – Život pápeža Benedikta XVI. sa má dostať na veľkoplošné filmové plátno. Ako oznámila spoločnosť „Pantaleon Entertainment AG“ v utorok v Mníchove zabezpečila si na to práva pápežovej biografie od Petra Seewalda. Tá má vyjsť v r. 2016 vo vydavateľstve „Pattloch“ a má obsahovať doteraz neznáme podrobnosti zo života Josepha Ratzingera. Producentami filmového projektu sú Dan Maag, Marco Beckmann a Matthias Schweighöfer. Film chcú realizovať v spolupráci s bývalým šéfom redakcie televíznych filmov nemeckej televízie RTL, Petrom Alexandrom Weckertom.

Scenár napíše renomovaný spisovateľ Johannes Betz, ktorý je už autorom scenárov pre «Die Spiegel-Affäre» a «Hindenburg».

«Život nemeckého pápeža Benedikta XVI. až po jeho historické odstúpenie ponúka jednu z najveľkolepejších látok pre medzinárodný film», ako vyhlásil Maag. Už iba Katolícka cirkev s jej vyše 1,2 miliardou členov na svete predstavuje «gigantickú cieľovú skupinu».
Cieľom producentov je vyrozprávať «napínavý a mnohostranný príbeh», ktorý osloví aj ľudí, ktorí nie sú v Cirkvi, povedal Maag.

Pápežský sekretár arcibiskup Georg Gänswein, prefekt Pápežského domu, mal označiť plán ako «odvážny podnik». V tlačovom vyhlásení sa cituje jeho želanie pre tím „Pantaleonu“: «Dajte sa do toho odvážne a s úprimnosťou!»
Weckert už vyprodukoval s firmou „Constantin“ v roku 2011 uverejnený dokumentárny film «Francesco a pápež». V ňom sa odvíja príbeh 11-ročného Francesca z Ríma, ktorý s chlapčenským zborom «Pueri Cantores» sprevádza pápežskú liturgiu. Jeho najväčšie želanie sa splní, keď ho zvolia, aby svojím sopránom zaspieval sólo pre Svätého Otca. Očami chlapca prežíva divák svet za vatikánskymi múrmi za pontifikátu Benedikta XVI. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.