Blaha na summite COSAC. Prečo nemôžeme nahliadnuť do zmluvy TTIP? + Europoslanec Weber: Ekonomických utečencov Európa nemusí prijať

V lotyšskej Rige prebehol summit COSAC, na ktorom sa stretávajú parlamentné európske výbory z celej Európy. Na summite za Slovensko vystúpil aj poslanec Ľuboš Blaha, ktorý sa zapojil do búrlivej diskusie o transatlantickom partnerstve TTIP medzi EÚ a USA

Okrem eurokomisárky Malmstromovej, ktorá má TTIP na starosti, zmluvu veľmi arogantne obhajoval aj lotyšský zástupca. Blaha na nich reagoval svojim príspevkom:

Blaha
Na snímke poslanec Ľuboš Blaha

“Na Slovensku vo vzťahu k TTIP rastie znepokojenie. Náš výbor je veľmi kritický k nedemokratickému charakteru rokovaní, z ktorého sú úplne vynechané národné parlamenty. Áno, ako ste správne povedali, pani Malmstromová, parlamenty sú esenciou demokracie. Ale na Slovensku národní poslanci nemajú žiaden prístup ani len do „čitární“ na amerických ambasádach, aby si tam mohli pozrieť negociačné dokumenty. Nehovoriac o tom, že sa vôbec musíme amerických veľvyslanectiev doprosovať…

Ako nám už predtým Blaha povedal, do zmluvy TTIP, ktorá je k dispozícií na americkom veľvyslanectve, môžu nahliadnuť len vybraní pracovníci ministerstva hospodárstva a len v určitom čase, ktorý vyhlási americké veľvyslanectvo. Kľudne to môže byť aj v nedeľu medzi druhou a treťou hodinou ráno. Pracovníci ministerstva nesmú vziať žiadnu časť zmluvy na preštudovanie ani fotiť, či robiť si poznámky, z toho dôvodu sú pri odchode s veľvyslanectva kompletne prešacovaný. Môžu teda len nahliadnuť do zmlúv v anglickom jazyku, plných technických dát a vzorcov z ktorých sa nič nedozvedia.

Ján Snopko: Nezamestnaná rómka so štyrmi deťmi má podporu 676€; zamestnaná slovenská žena so štyrmi deťmi si poctivou prácou zarobí len 630€ mesačne

Takto sme ponižovaní! Pokračuje Blaha, pritom táto dohoda ovplyvní budúcnosť každého jedného Slováka, každého európskeho občana a my, ich zástupcovia, nemáme žiadnu šancu, ako chrániť ich záujmy. To je škandalózne! COSAC by mal byť asertívnejší, pokiaľ ide o naše právo participovať na rokovaní o TTIP. Nedávno náš výbor prijal vyhlásenie, v ktorom žiadame Európsku komisiu, aby chránila európsky sociálny model, bezpečnosť potravín, záujmy malých podnikov a demokratickú reguláciu. Už nám viac nestačia vznešené uistenia od komisie… A ešte jedna vec: nejde o to, či niekto považuje Američanov za zlo, ako povedal pán Pabriks. Ide o to, že som hrdý na európsky sociálny, zelený a demokratický model. Tak ho, láskavo, nespochybňujte!”

Malmstromová to schytáva zo všetkých strán, v Európe očividne rastie voči TTIP, ktorá mala byť potichúčky dohodnutá a zavedená odpor…

Transatlantické partnerstvo

Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) je obchodnou dohodou medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktorej oficiálnym cieľom je liberizácia obchodných vzťahov tým, že dôjde k odstráneniu prekážok v rôznych druhoch ekonomických odvetví, čo by malo uľahčiť nakupovanie a predávanie tovarov i služieb.

Aktivisti proti TTIP sa obávajú najmä rokovaní predstaviteľov Európskej únie a Spojených štátov, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami. Dohoda v aktuálnej podobe by medzinárodným korporáciám poskytla bezprecedentnú právomoc a tým by hrozilo, že by bola zvrhnutá demokracia, právny štát a takisto ochrana životného prostredia a spotrebiteľov. Zmluvy by dovolili, aby korporácie súdili vlády pred súkromnými arbitrážnymi komisiami, ak by ich zákony alebo politiky poškodzovali zisky obchodných spoločností.

Kritici tiež tvrdia, že obchodná dohoda predstavuje pre zamestnanosť hrozbu. Podľa nich by EÚ prišla o 1 milión pracovných miest.

http://www.topky.sk/cl/11/1478801/Utecenci-uz-okupuju-alpske-mesto-pri-rakuskych-hraniciach–Je-to-tam-horsie-ako-v-Bejrute-

Europoslanec Weber: Ekonomických utečencov Európa nemusí prijať
Utečenecká otázka je podľa nemeckého politika národnou výzvou, pričom všetky štáty je potrebné podporovať v znášaní ťarchy súvisiacej s danou situáciou.

BUDAPEŠŤ. Utečencov ohrozovaných občianskymi vojnami musí Európa v záujme ochrany ich života prijať, avšak ekonomických utečencov nie, povedal predseda frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber na podujatí v Budapešti.

Národná výzva
Podľa agentúry MTI podujatie zorganizovali vo štvrtok večer nadácia Za občianske Maďarsko, Nadácia Konrada Adenauera a Nadácia Hannsa Seidela.

Nemecký politik Weber, ktorý je predsedom frakcie najväčšej politickej skupiny v Európskom parlamente, na konferencii vyhlásil, že ten, kto vedie politiku založenú na hodnotách, nemôže byť proti pomoci utečencom.

Utečenecká otázka podľa jeho slov nie je národnou výzvou, pričom všetky štáty je potrebné podporovať v znášaní ťarchy súvisiacej s danou situáciou.

Masové prisťahovalectvo
Predseda frakcie zdôraznil, že EĽS sa od extrémistických pravicových populistov líši tým, že ľudovci riešia zvlášť situáciu ekonomických utečencov, kým extrémisti sa stavajú rovnako ku všetkým imigrantom.

„Na rozdiel od európskej ľavice my nepodporujeme masové prisťahovalectvo, pretože to nie je riešenie pre Európu, ale ani pre Afriku, ak k nám odtiaľ prídu tí najlepší,“ dodal Weber.


Maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balog poznamenal, že Maďarsko stojí pred rovnakým integračným problémom ako Francúzsko či Nemecko, avšak v Maďarsku treba najskôr integrovať Rómov, ktorí na území Maďarska žijú už stáročia.

„Európa potrebuje aj nižšie kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú by bolo možné získať z vyše šesťmiliónového spoločenstva európskych Rómov,“ povedal Balog.

http://www.sme.sk/c/7843709/europoslanec-weber-ekonomickych-utecencov-europa-nemusi-prijat.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.