Aké ťažké je prijať, že zomrel Pierre Brice? Filmového Winnetoua oplakalo viac Slovensko ako rodné Francúzsko

Spýtajte sa Francúzov, ktorú vetu Winnetoua, náčelníka Apačov, majú najradšej. Pravdepodobne ani nebudú vedieť, o kom hovoríte. Obľúbenú literárnu a filmovú postavu síce hral francúzsky herec Pierre Brice, ale detské duše to poznamenalo viac v našom regióne. U nás médiá a statusy na sociálnych sieťach opísali jeho smrť s pietou, francúzske médiá ju len z povinnosti zaznamenali.
Winnetou
Karl May opísal Winnetoua ako vzor ušľachtilého bojovníka, ktorý svoju fyzickú aj mentálnu výbavu dotiahol do dokonalosti. Jeho slová, ktoré v českom dabingu dostali priam básnickú podobu, vedia viaceré generácie naspamäť.

„Bílý bůvol dostal od bledých tváří ohnivou vodu. Je otrokem ohnivé vody a jedná jako otrok,“ povedal Winnetou a prejavil svoj charakter. „Winnetou vám radí, buďte opatrní. Vinetou vyčetl z očí těch mužů lstivost, chamtivost, vraždu,“ vravel a uplatnil svoj inštinkt. „Utahové jsou slepé vrány a Dunivý hrom je velký lhář!“ skonštatoval ako majster symbolov. „Winnetou nerad vidí zbraně v rukou dívek,“ riekol ako pravý džentlmen.

Pierre Brice dostal úlohu, ktorá zhmotňovala čestnosť, odvahu, noblesu, spravodlivosť a je pravda, že ju so svojím ušľachtilým prejavom dokázal oživiť. Správa o jeho smrti zarmútila mnoho fanúšikov, zrejme však nezapôsobila až tak bolestivo a drasticky, ako keď na konci filmu Posledný výstrel zahynul Winnetou.

http://kultura.sme.sk/c/7846604/ake-tazke-je-prijat-ze-zomrel-pierre-brice.html?ref=njct

Filmový Winnetou Pierre Brice bol bonviván a humorný človek

Svet prišiel o filmového hrdinu, ktorého poznali celé generácie ako legendárneho Winnetoua zo sfilmovaných westernov Karla Maya.

Francúzsky barón Pierre Brice mal so svojou slávnou postavou veľa spoločného – zmysel pre spravodlivosť, priateľskú povahu a túžbu pomáhať ľuďom v núdzi. Herec a spevák Pierre Brice zomrel v sobotu 6.júna na následky zápalu pľúc v náručí svojej milovanej manželky Helly Krekelovej v nemocnici v blízkosti Paríža vo veku 86 rokov.

Piere Brice a manzelka Hela

Odvážny bojovník nielen pred kamerou
Narodil sa 6. februára v roku 1929 vo francúzskom Breste do starej šľachtickej rodiny. Detstvo sa v jeho prípade skončilo veľmi skoro. Počas 2. svetovej vojny, keď mal len desať rokov, sa pridal na stranu partizánov v bojoch proti Nemcom. Už ako šestnásťročný utiekol s falošnými dokladmi z domu a pripojil sa k cudzineckej légii. Bojoval v Alžírsku aj v Indočíne. Po návrate do Francúzska využil svoju krásnu tvár a stal sa fotomodelom.

Piere Brice a Lex Barker
Prvú filmovú úlohu získal, keď mal 25 rokov, čo odštartovalo ďalšie ponuky zahrať si v talianskych a nemeckých filmoch – napokon aj v časoch svojej najväčšej slávy sa mu nepodarilo nikdy dosiahnuť rovnakú popularitu v domovskom Francúzsku, akú zažíval v Taliansku, Španielsku či v Nemecku. Zlomovým bodom v jeho kariére bolo účinkovanie v španielskom filme Los atracadores v roku 1962. Snímka získala ocenenie na filmovom festivale v San Sebastiane, keď si Pierra Bricea všimol producent Horst Wendlandt stojaci za pripravovaným sfilmovaním westernu Karla Maya.
Herec získal v roku 2007 Rad rytiera Čestnej légie.

Nezabudnuteľný Winnetou
Pôvodne bolo v hre o úlohu Winnetoua niekoľko kandidátov, ale režisér Harald Reinl bol z Bricea úplne očarený. Herec ponuku zhostiť sa svojej životnej úlohy najprv prijal veľmi vlažne, napokon súhlasil a stal sa jedným z najslávnejších hrdinov strieborného plátna. Mimochodom, predtým ako získal úlohu Winnetoua, vôbec netušil, kto je Karl May.
Ako Winnetou sa predstavil po prvý raz v roku 1962 v snímke Poklad na Striebornom jazere. „Winnetou pre mňa nie je filmová úloha, Winnetou je filozofia,“ vyhlásil Pierre Brice. Keď v roku 1965 Winnetou v treťom pokračovaní snímky s názvom Posledný výstrel zomrel, fanúšikovia v Nemecku sa nechceli zmieriť s tým, že by sa už žiadne nové filmy o obľúbenom náčelníkovi Apačov nemali nakrúcať. A tak sa producenti rozhodli podľahnúť žiadostivosti divákov a nakrútili ďalšie štyri filmy Old Surehand (1965), Winnetou a miešanka Apanači (1966), Winnetou a Old Firehand (1966) a Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti (1968). Práve Pierre Brice inicioval tiež vznik televízneho seriálu Winnetou v roku 1980 a napokon jeho poslednou snímkou v úlohe milovaného náčelníka bol televízny film Winnetou sa vracia z roku 1998.

Piere Brice a Roxana dcera

Vo filmoch si zahral po boku svojho „,bieleho brata“ herca Lexa Barkera, ktorého považoval za veľkého profesionála a boli priateľmi aj v reálnom živote až do Lexovej smrti v roku 1973. „Strata Lexa bola pre mňa veľmi bolestná, to je pravda. Ale pokiaľ existuje raj, znovu sa tam stretneme,“ uviedol v rozhovore pre stránku karel-may.majerco.net.

Hoci mu priniesol Winnetou úspech a popularitu, zároveň mal pocit, že ho obral o mnohé úlohy, keďže si ho všetci pamätali ako westernového hrdinu z kmeňa Apačov. „Ako by som sa mohol hnevať na rolu, ktorá mi dala určitý status, určité postavenie. Úprimne povedané, kde by som dnes bol, keby som nestvárnil rolu Winnetoua. Takže aj za množstvo ďalších vecí musím povedať ďakujem, ďakujem, Winnetou,“ povedal v roku 2008 v rozhovore pre Český rozhlas.

Filantrop a gurmán
Pierre Brice sa venoval charite a aj v tomto smere určovalo jeho kroky účinkovanie vo filmoch o Winetouovi. V roku 1995 vyzbieral dva milióny mariek pre deti v Bosne. Navštívil utečenecké tábory, nemocnice a školy s cieľom priniesť deťom lásku, útechu a nádej vrátane výdatnej finančnej podpory. Za svoje charitatívne aktivity a tiež celoživotné dielo získal nemecké vyznamenanie Spolkový kríž za zásluhy I.¤triedy a stal sa rytierom Čestnej légie vo Francúzsku. Z prvej návštevy v Českej republike si odniesol z Festivalu európskych úsmevov Cenu pre hrdinu detských sŕdc.
Práve v Českej republike na Open Air Music Festivale v Trutnove vystúpil aj v roku 2008. Bola to preňho úplne nová skúsenosť. Keď herca priviezli do areálu, privítalo ho v zákulisí množstvo novinárov. Pierre Brice sa zľakol a podľa iDnes.cz nechcel vystúpiť z auta, kým sa novinári nevzdialia od vozidla. Jeho obavy sa však zakrátko celkom pominuli. „Moji bratia, som dojatý. Ešte nikdy som takéto prijatie nezažil,“ povedal nadšenému davu Pierre Brice, ktorý sa do Trutnova vrátil ešte aj v roku 2013.
Piere Brice
Na svojho priateľa Pierra Bricea si spomína aj Karel Gott, ktorý s Briceom absolvoval v roku 2008 veľké európske turné. „Vďaka nemu nás pomerne náročný triapolhodinový program bavil. Hoci sa to zvonku nezdá, Pierre bol veľmi humorný človek, bonviván a gurmán. Mal rád dobré víno, zladené s dobrým jedlom, a po koncertoch bavil spoločnosť ďalej až do ranných hodín. Svoju úlohu hral do úplného konca a dokázal dlhé čakanie v šatniach a náročné cestovanie spríjemniť až do posledného mesta. Ženy ho milovali! Hovoril som mu: ,Ty už nemusíš spievať. Stačí sa objaviť.’ Pierre, budem na teba spomínať,“ uviedol Karel Gott na sociálnej sieti.

http://kultura.pravda.sk/film-a-televizia/clanok/357681-filmovy-winnetou-pierre-brice-bol-bonvivan-a-humorny-clovek/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.