Pápež František biskupom Portorika na návšteve ad limina: „Nie“ teórii gender

Vatikán 8. júna (RV) Krása manželstva je ohrozená ideológiou gender, varovne zdôrazňuje pápež František vo svojom prejave, ktorý odovzdal biskupom Portorika pri dnešnom stretnutí v rámci ich návštevy Ad limina apostolorum. V Dome sv. Marty dnes prijal šesťčlennú skupinu biskupov na čele s predsedom biskupskej konferencie Mons. Robertom Octaviom Gonzálezom Nieves OFM, arcibiskupom San Juan de Portorico.

Vatikán Pápež Audiencia

Vatikán Pápež Audiencia

Významnú časť textu venuje Svätý Otec práve pastorácii rodiny. Vyzýva miestnu cirkev, aby sa vždy držala stranou od ideológií a politických tendencií, a biskupov žiada, aby žili v bratskom spoločenstve, a tak riešili mnohé problémy, ktorým táto karibská krajina čelí.

Obrana sviatosti manželstva – „jedného z najdôležitejších pokladov, ktoré národy Latinskej Ameriky majú“ – je najsilnejšou časťou textu. Pápež v ňom zdôrazňuje potrebu „konsolidujúcej“ pastorácie rodín zoči-voči „vážnym sociálnym problémom“ vzbudzujúcim obavy. Patria k nim „ťažká hospodárska situácia, migrácia, domáce násilie, nezamestnanosť, obchod s drogami a korupcia“. Preto sa zameriava na hodnotu „krásy manželstva“.

„Komplementárnosť medzi mužom a ženou, vrchol Božieho stvorenia, je spochybňovaná takzvanou «gender ideológiou» v mene slobodnejšej a spravodlivejšej spoločnosti.“ V skutočnosti „rozdiely medzi mužom a ženou nie sú pre stavanie sa do opozície alebo pre podriadenosť, ale skôr pre spoločenstvo a plodenie, vždy na obraz a podobu Boha.“ „Bez vzájomného prínosu nemožno ani jedného z ich dvoch pochopiť do hĺbky,“ píše pápež. Biskupov povzbudzuje, aby nielen modlitbou, ale aj vzájomným „priateľstvom a bratskou pomocou“ riešili rad vážnych problémov, ktorým Portoriko čelí. Varuje pred „plytvaním energiou v rozdeleniach a stretoch“. „Čím intenzívnejšie je spoločenstvo, tým viac sa napomáha misii, pripomína. Povzbudzuje biskupov, aby „si držali odstup od akejkoľvek ideologizácie alebo politickej tendencie, ktoré ich môžu obrať o čas a skutočné zanietenie pre Božie kráľovstvo.“ Cirkev svojím poslaním „nie je viazaná na nijaký politický systém, aby bola vždy“ – ako to pripomína Druhý vatikánsky koncil – „znamením a strážkyňou transcendentného charakteru ľudskej osoby.“

Svätý Otec následne biskupov povzbudzuje, aby boli „vzorom pre svojich kňazov a motivovali ich k neustálej duchovnej obnove a znovu objavovaniu radosti z toho, že privádzajú svoje stádo do veľkej rodiny Cirkvi.“ S ohľadom na blížiaci sa Jubilejný rok milosrdenstva vyzýva biskupov a kňazov, aby boli „služobníkmi Božieho odpustenia, najmä vo sviatosti zmierenia, ktorá umožňuje zažiť na vlastnej koži Pánovu lásku“. Aby ste boli dobrými pastiermi, „je potrebné starať sa o pastoráciu povolaní“, pripomína pápež František biskupom v závere príhovoru. Veriacim Portorika, najmä združeniam a hnutiam kladie na srdce, aby veľkoryso spolupracovali pri ohlasovaní evanjelia v každom prostredí, aj v tom najviac nepriateľskom a vzdialenom od Cirkvi.

Z 3,6 miliónovej populácie ostrova Portoriko, patriaceho k súostroviu Veľkých Antíl, tvoria katolíci prevažnú väčšinu, vyše 78 percent. Majú jednu metropolitnú arcidiecézu a štyri sufragánne diecézy.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150608036

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.