Pápež daroval Putinovi medajlu Anjela mierotvorcu, spravodlivosti, solidarity a ochrany. Žiadal prezident Putin pápeža Františka aj o zasvätenie Ruska Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie?

Putin vo Vatikáne: Rozhovor s pápežom o Ukrajine

Vatikán, 10.6.2015 (kath.net/KAP) 018 003 – S viac ako hodinovým oneskorením dorazil ruský prezident Vladimír Putin v stredu večer na rozhovor s pápežom Františkom vo Vatikáne. Priletel špeciálnym lietadlom z Milána do Ríma. V Ríme navštívil s talianskym premiérom Matteom Renzim Expo 2015, kde sa slávil deň Ruska.
Putin vo Vatikane 2
Na tlačovej konferencii Putin žiadal plnú realizáciu dohody z Minska v ukrajinskej kríze a vyhlásil, že Ukrajina sa dohody nedrží. V Expe v Miláne Putin žiadal aj okamžité ukončenie sankcií. Povedal, že Rusko prerušilo všetky vzťahy s G-7: „Nemôžeme mať nijaké vzťahy. G-7 nie je organizácia, ale záujmový klub,“ vyhlásil Putin.
Stretnutie vo Vatikáne sa pôvodne plánovalo na 17. hodinu. Konvoj ruského prezidenta však dorazil až po 18. hodine. Témami druhého stretnutia Putina s Františkom mali byť podľa Putinovho zahranično-politického poradcu Jurija Ušakova okrem iného konflikt na Ukrajine a situácia kresťanov na Blízkom Východe.
Po stretnutí s pápežom sa chcel Putin ešte v Ríme stretnúť s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a s bývalým premiérom Silviom Berlusconim.
Putin vo Vatikane
Gréckokatolícky veľarcibiskup z Kyjeva, Svjatoslav Ševčuk, vyzval Františka listom, aby na stretnutí s Putinom bol „hlasom ukrajinského ľudu“. Pápeža požiadal, aby zdvihol hlas za veriacich katolíkov z Ukrajiny, ktorí trpia“, ako povedal Ševčuk pre poľskú katolícku agentúru KAI vo Varšave. Ukrajinská charita tiež žiadala, aby pápež prehovoril Putinovi do svedomia.
Predstaviteľ Ruského pravoslávneho patriarchátu v Moskve vyjadril želanie, aby obaja hovorili o mierových iniciatívach pre Blízky Východ a ochranu kresťanov v tomto regióne.
Prvýkrát sa Putin stretol s Františkom už v novembri 2013. Pápež viackrát vyzval k mierovému riešeniu konfliktu na Ukrajine a k dodržiavaniu práv národov. To, že výslovne nemenoval Rusko ako agresora, vyvolalo kritiku na Ukrajine.
Ševčuk porovnal stretnutie Františka s Putinom so stretnutím sovietskeho mocnára Michaila Gorbačova s pápežom Jánom Pavlom II. (1978-2005). Vtedajší pápež dosiahol opätovné povolenie Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine.
Ševčuk, ktorý bol kedysi v Argentíne biskupom a Jorge Mária Bergoglia veľmi dobre pozná, ho v minulých mesiacoch viackrát informoval vo Vatikáne o situácii na Ukrajine. Vo februári vyjadril nádej, že pápež dokáže v konflikte sprostredkovať a napísať listy hlavám Ruska a Ukrajiny. -zg-

Papež daroval Putinovi medaili Anděla mírotvůrce, spravedlnosti, solidarity a ochrany. Kreml: „Výroky amerického velvyslance jsou nepřípustné“

Papež daroval Putinovi medaili Anděla mírotvůrce, spravedlnosti, solidarity a ochrany. Kreml: „Výroky amerického velvyslance jsou nepřípustné“
Putin vo Vatikane 1
Ruský prezident Vladimir Putin a papež František se dnes setkali v Římě a vyměnili si dárky. Na konci jednání, které se konalo za zavřenými dveřmi a trvalo asi dvě hodiny, daroval papež František prezidentu Putinovi medaili s obrazem Anděla mírotvůrce a ruský prezident dal papeži svazek Pravoslavné encyklopedie.


Žiadal prezident Putin pápeža Františka aj o zasvätenie Ruska Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie?
Medaile byla vyrobena v minulém století a představuje anděla, který přináší mír a spravedlnost a solidaritu, a který chrání. Stejně jako texty evangelií, které přinášejí do našich životů světlo a radost a poskytují úvahy o nás a našem životě – dodal papež.
Фото: Reuters
Jak bylo oznámeno z Itálie, papež požádal Vladimíra Putina, aby zprostředkoval jen ta nejlepší přání patriarchu Ruska Kirillovi.

Ruský prezident dnes v Miláně jednal s italským premiérem Matteo Renzim a otevřel Den Ruska na výstavě „EXPO-2015″. Ve večerních hodinách přijel do Říma a pak pokračoval do Vatikánu. Papež František přijal ruského prezidenta ve své soukromé knihovně.

Než k setkání prezidenta Putina s papežem došlo, zaregistrovala jsem dnes dvě zprávy. V první odborník, kterého k okomentování schůzky Putina s papežem pozvala česká televize, m.j. řekl, že Putin chce přes papeže „dostat Rusko do civilizovaného světa“.

Druhá byla o tom, že americký velvyslanec ve Vatikánu vyzval papeže ke kritice Putina (zde). Logicky se Kreml ozval s vyjádřením „Výroky amerického velvyslance ve Vatikánu jsou nepřípustné v mezinárodních vztazích“ (zdroj).

Čerstvé zprávy o průběhu setkání prezidenta Putina s papežem ale nehovoří ve prospěch žádné z předchozích a naopak spíše potvrzují to, co se stalo po minulém setkání Putina s papežem v roce 2013 – tehdy byl Putin zvolen Mužem roku. Vůči Vatikánu mám výhrady, symbolickou řeč, kterou dnes světu vyslal, však považuji za významnou.

http://aeronet.cz/news/papez-daroval-putinovi-medaili-andela-mirotvorce-spravedlnosti-solidarity-a-ochrany-kreml-vyroky-americkeho-velvyslance-jsou-nepripustne/

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.