Pápežská podpora? Kardinál Kasper cúva naspäť. + Ostrá kritika európskych kresťanských demokratov

Pápežská podpora? Kardinál Kasper zaspätkoval
Rím, 8.6.2015 (kath.net) 017 994 – Nemecký kardinál Walter Kasper, ktorý v minulosti stále znova naznačoval, že pápež František podporuje jeho sporné návrhy na pripustenie znovu zosobášených rozvedených k Najsvätejšej Eucharistii, teraz pri tejto téme očividne jasne cúva naspäť.

Pope Francis arrives to lead the mass at the stadium in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, June 6, 2015.    REUTERS/Max Rossi

Pope Francis arrives to lead the mass at the stadium in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, June 6, 2015. REUTERS/Max Rossi

V nedávnom interview pre EWTN, najväčšiu katolícku televíziu sveta, emeritný kardinál vyhlásil, že František jeho návrhy neschválil. Keď ho šéfredaktor EWTN Raymond Arroyo konfrontoval s jeho citátmi ako „Jasne, to je to, čo chce“, kardinál teraz vyhlásil:
„Pápež chcel, aby som túto otázku nastolil. Nepovedal by som však, že tieto návrhy schválil.“
Vlani v októbri však Kasper v interview s CNS (Catholic News Service) vyhlásil, že jeho plán má pápežovo schválenie. Kardinál vtedy dodal, že pápež nebude konať bez toho, aby o tom rozhodla Synoda biskupov. -zg-

Ostrá kritika európskych kresťanských demokratov

Európske kresťanské politické hnutie (ECPM): Ochrana štátneho inštitútu manželstva ako zväzku muža a ženy ako základu rodiny s deťmi nikoho nediskriminuje, ale rešpektuje chráni mnohorakosť.

Brusel/Seeon, 9.6.2015 (kath.net/pm) 017 996 – „Manželstvo a prirodzená rodina sú neodňateľný stavebný kameň – nosný pilier našej spoločnosti. Nemecké právo je príkladné pre Európu, pretože manželstvo ženy a muža stavia pod mimoriadnu ochranu štátneho poriadku. To posilňuje práva rodičov a kladie do centra blaho detí. Posilňuje manželstvo ako vyprofilovaný inštitút a základ spoločenského rozvoja – a práve tým rešpektuje mnohorakosť rôznych životných vzťahov,“ ako sa uvádza v dokumente „Seeoner Papier“, ktorý jednohlasne schválilo plenárne zhromaždenie „European Christian Political Movement“ (ECPM – Európske kresťanské politické hnutie) ako jediná kresťanskodemokratická strana na európskej úrovni tento týždeň v horno-bavorskom kláštore Seeon. Dokument vypracoval Arne Gericke, europoslanec Strany pre rodiny Nemecka. Tvrdú kritiku vyslovili delegáti ECPM voči postoju nemeckých strán CDU a CSU: „Tu sa spoločenské skupiny realizujú na úkor manželstva. Tu prehráva kresťanský profil v prospech krátkodobých úspechov.“

Pritom „Seeoner Papier“ ECPM výslovne zdôrazňuje „mnohorakosť praktizovaných životných spoločenstiev“. Jasné však tiež je: Ochrana štátneho inštitútu manželstva ako zväzku a dohody medzi mužom a ženou, ako základu rodiny s deťmi nikoho nediskriminuje: „Ona rešpektuje a chráni mnohorakosť. Štátny inštitút manželstva je jadro únosnej, trvalo udržateľnej a na budúcnosť orientovanej spoločenskej dohody, ktorej ústredné ciele sa nesmú spochybňovať ekonomicky, sociálne, ani demograficky.“ „Tak smieme interpretovať aj článok 6 ústavy – a presne tam má manželstvo ženy a muža aj zostať. Ústavno-právne chránené,“ uvádza sa vo výzve Gerickeho.

„Právny inštitút manželstva obsahuje nielen partnerstvo ženy a muža – zameriava sa zvlášť na rodičovský pár a jeho zodpovednosť za deti. Manželstvo a rodina sú nerozlučiteľne späté. Manželstvo muža a ženy má so zvláštnym zohľadnením detí ako budúcnosť našej spoločnosti nesporne výnimočný význam“, uvádzajú delegáti ECPM.
Nedefinované otváranie inštitútu manželstva vedie nutne k podkopávaniu jeho spoločenského poslania a preto „treba o tom dôsledne diskutovať mimo štátneho zrovnoprávnenia“. Inštitút manželstva je pre to nesprávnym nástrojom“, povedal Gericke. Každé upustenie od znaku rôznosti pohlaví manželských partnerov „skrýva a napomáha veľké nebezpečenstvo, že chápanie manželstva ukrátime o podstatný, spoločensky nevyhnutný rozmer,“ uvádza sa v dokumente. Už dnes je právny stav vzhľadom na rôzne životné formy a zodpovednosti partnerov v celej Európe rozhodne primeraný. –zg-

 

Pápež: Ideológia „gender“ ohrozuje krásu manželstva
Rím, 8.6.2015 (kath.net/RV) 017 995 – Ideológia „gender“ ohrozuje krásu manželstva. Pápež na to upozornil v príhovore k biskupom z Puerto Rica, ktorí v pondelok prišli do Vatikánu na návštevu Ad limina, ako informovalo „Rádio Vatikán“.
František biskupov vyzval, aby sa dištancovali od ideológií, ktoré podrývajú tradičnú rodinu. „Doplňovanie“ sa muža a ženy je vrcholom Božieho stvorenia a tento zväzok ideológia „gender“ – v mene údajne slobodnejšej a lepšej spoločnosti – spochybňuje. Rozdiely medzi mužom a ženou nesmú viesť k utláčaniu alebo konkurenčnému správaniu, ale musia slúžiť spoločenstvu a zachovaniu ľudského rodu, ako povedal František.
Sviatosť manželstva ako najväčší poklad juhoamerických národov, sa musí chrániť, pastorácia rodín v prostredí „veľkých sociálnych problémov“ sa musí upevniť. –zg-

 

Argentínska opozícia: Audiencia u pápeža «vmiešavanie»

Kandidátka na prezidentku Carrio: František svojou audienciou pre prezidentku Argentíny «urobil závažnú chybu».

Buenos Aires, 9.6.2015 (kath.net/KNA) 017 997 – Argentínska kandidátka na prezidentku Elisa Carrio obvinila pápeža Františka z politického vmiešavania sa do vnútorných záležitostí krajiny. Carrio, ktorá je nádejnou kandidátkou opozičnej strany «Občianska koalícia» pre jesenné voľby, povedala podľa novín «El Liberal» z pondelka, že František svojou audienciou pre prezidentku Kristínu Kirchnerovú v nedeľu «urobil závažnú chybu». Dodala, že si želá pápeža všeobecnej Cirkvi a nie pápeža Peronistickej strany.
Šéf kabinetu Anibal Fernandez označil kritiku Elisy Carrio ako «nezmysel zo zadných lavíc». Prijatie Kirchnerovej bolo piatym stretnutím Františka s prezidentkou jeho vlasti od zvolenia za pápeža v marci 2013.
Kirchnerová a František v nedeľu spolu vo Vatikáne hovorili viac ako 1,5 hodiny. Zvyčajne trvajú audiencie iba vo výnimočných prípadoch viac ako 40 minút. Kirchnerová po stretnutí vyhlásila: «Som veľmi spokojná. Cítim sa zvnútra osvietená.» -zg-

 

Kresťanských utečencov z Eritrey ohrozuje IŠ
Viedeň/Londýn, 9.6.2015 (kath.net/KNA-Franz Morawitz) 017 998 – Utečenecká vlna z Eritrey v minulých týždňoch dramaticky vzrástla. V nedeľu zachránila loď maltského námorníctva 372 ľudí, ktorým hrozilo potopenie a odviezli ich do sicílskeho prístavu Augusta. Mnohí eritrejskí utečenci sú kresťania. Na úteku ich často islamskí fanatici alebo zločinci orabujú, či zavraždia.
V nedeľu to bol iba jeden z mnohých zachránených člnov z masívnej vlny utečencov na Sicíliu – vcelku tam prišlo až 3480 ľudí z Afriky a Blízkeho Východu. Eritrea s veľkým počtom kresťanského obyvateľstva – pravoslávnych, katolíkov aj protestantov, sa počíta ku skupine tzv. stroskotaných štátov.
Utečenecké trasy Eritrejčanov do Európy vedú aj cez územia islamistov: cez Sudán, Egypt či Líbyu. Minulý týždeň prepadli teroristi 95 mladých Eritrejských migrantov na ceste do Stredozemia. Iba ten, kto vedel odrecitovať islamské vyznanie viery Šahada, bol prepustený.
Eritrejské spoločenstvo v EÚ má preto veľkú starosť o osud 86 odvlečených. Sú obavy, že ich zavraždia ako 28 etiópskych pravoslávnych kresťanov v apríli a 21 koptských pravoslávnych kresťanov vo februári. Aj tieto krvavé činy išli na konto «Islamského štátu».
Správu o unesení 86 Eritrejčanov rozšírila Meron Estefanosová švédsko-eritrejská žurnalistka a aktivistka za ľudské práva, ktorá vedie aj utečeneckú organizáciu «Eritrean Initiative on Refugee Rights» (Eritrejská iniciatíva za práva utečencov). Žurnalistka sa stala známou na celom svete reportážami zo Sinajského polostrova, kde Beduíni držia eritrejských utečencov v zajateckých táboroch, aby vydieraním získali peniaze, ako aj o situácii eritrejských utečencov v Izraeli.
Podľa jej správy bolo 95 mladých Eritrejcov v autách na ceste loďou k líbyjskému pobrežiu. Teroristi IŠ ich zastavili a pýtali sa ich ako sa modlia a či vedia citovať Korán. Deviati Eritrejčania, ktorí vyrástli v islamskej oblasti, dokázali odrecitovať Šahadu a tak ich prepustili, ostatní boli odvlečení.
Meron Estefanosová ďalej uvádza, že mnohí kresťanskí Eritrejčania sú na úteku cez Sudán a Líbyu neustále vystavení diskriminácii: «Zvlášť nebezpečné to je počas Ramadánu. Eritrejských kresťanov nútia cez deň sa postiť, nikto im nedá jesť ani piť. Aj večer, keď moslimovia začínajú hodovať, dostávajú oveľa menej jesť.»
Z malej republiky Eritrea pri Červenom mori pochádzajú mnohí africkí utečenci. Bývalá osmanská a talianska kolónia (do r. 1941) bola desaťročia časťou Etiópie. Až dlhá vojna (1961-1991) priniesla krajine nezávislosť.
Zo 6,5 milióna obyvateľov je viac ako 50 percent kresťanov. Väčšinu tvoria veriaci eritrejskej pravoslávnej cirkvi, ale je tam aj veľa katolíkov a luteránov. Ostatní sú moslimovia. Okrem ekonomických motívov je dôvodom emigrácie aj neobmedzená doba vojenskej služby v Eritrey. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.