Denník SME zatrúbil na odpor proti krížu na Zobore. Zabrali aj ochranári: Kríž na Zobore môže mať nepriaznivý vplyv

Pozemok na Zobore patrí cirkvi. Berger vyrastal v rodine kardinála.

NITRA. Výstavba kríža na Zobore bude mať pravdepodobne významný nepriaznivý vplyv na územie európskeho významu. Také je vyjadrenie Štátnej ochrany prírody SR.
Kriz na Zobore

Zobor a jeho výbežok Malá Skalka (vľavo). Foto: Branko Hojčuš
Ochranári požadujú ďalej posudzovať zámer podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Či sa tak stane, má v najbližších dňoch rozhodnúť okresný úrad. Potvrdil nám to Rudolf Hlavačka, šéf odboru starostlivosti o životné prostredie.

Mesto nie je rozhodnuté
Kríž chce na Zobore postaviť Otto Berger, zakladateľ stávkovej kancelárie Niké. Ponúkol ho ako dar mestu. Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii ochranári, uvažuje o výške päťdesiat metrov a rozpätí 25 metrov.

Vedenie mesta vie o nápade už od marca, pred verejnosťou mal zatiaľ zostať utajený. Keď sa o ňom Nitrania koncom apríla dozvedeli z médií, reagovali negatívne.

„Myslím si, že to treba zastaviť,“ povedal primátor po medializácii zámeru. „Pravdepodobne mu (Bergerovi – pozn. red.) po porade vedenia mesta napíšem, že nemáme záujem. Ale nemáme ešte všetky stanoviská,“ reagoval aktuálne primátor Jozef Dvonč.

Nepriaznivý vplyv
Lokalita Malá Skalka, kde by mal stáť kríž, je v druhom stupni ochrany. „Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a zároveň aj Územia európskeho významu Zobor, ktoré je zaradené do európskej siete NATURA 2000,“ povedal Radimír Siklienka, riaditeľ Správy CHKO Ponitrie, ktorá zámer posudzovala.

Už samotná inštalácia päťdesiatmetrového kríža podľa Siklienku predpokladá zásahy do lesných a nelesných biotopov európskeho, respektíve národného významu. Ochranári majú obavy aj z toho, čo by sa dialo po osadení kríža. Majú skúsenosti, že ľudia zvyknú k takýmto stavbám nosiť umelé kvety, po ktorých zostávajú zvyšky nerozložiteľného odpadu, a zapaľujú tu sviečky.

Sporné je aj plánované osadenie diód na prednej strane kríža. Svetlo by mohlo nepriaznivo ovplyvniť najmä v noci aktívne živočíšne druhy.

Ako Eiffelovka?
Pozemok, na ktorom chce Berger postaviť kríž, patrí cirkvi. Tá je myšlienke naklonená. Primátor nedávno povedal, že Berger je kardinálov synovec.

Kriz v Pakistane

Kríž v Pakistane

„Vyrastal som v katolíckom prostredí, v rodine kardinála Korca,“ vyjadril sa v roku 2008 Otto Berger pre SME.

Podľa biskupského ekonóma Martina Štofka by kríž bol zaujímavou ikonou, ktorá by mohla pritiahnuť turistov do Nitry. Zabúdať podľa neho netreba nielen na turistický rozvoj oblasti, ale aj na práva vlastníka.

„Osobne si myslím, že niektorým ľuďom viac prekáža to, že ide o kríž, ako to, aký vplyv na prostredie by mal,“ poznamenal Štofko, ktorý spomenul aj Eiffelovu vežu. Parížania ju v čase vzniku považovali za poškvrnu mesta, dnes je jeho neodmysliteľnou dominantou.

O Eiffelovke neskôr v súvislosti s krížom na Zobore hovoril pre istý denník aj sám Berger.

http://nitra.sme.sk/c/7857144/ochranari-rozhodli-kriz-na-zobore-moze-mat-nepriaznivy-vplyv.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.