Vláda sa zbláznila: Na jedného imigranta dáva trikrát viac ako na slovenského dôchodcu. + Turecko použilo na sýrskych utečencov vodné delá

Európska komisia chce v prípade povinných kvót na prijatie prisťahovalcov prispievať Slovensku sumou 6 tisíc eur na jedného prijatého imigranta. Viete na koľko mesiacov to pokryje náklady?

Protest proti kvotam pre migrantov

Podľa vyjadrenia riaditeľa Migračného úradu Bernarda Priecela pre Plus 7 dní, suma 6 tisíc eur by pokryla maximálne štvormesačný pobyť jedného azylanta. Mesačné náklady Slovenskej republiky na jedného prisťahovalca sú teda minimálne 1.500 eur.

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku bol podľa Sociálnej poisťovne k 31. máju 2015 vo výške 408,41 eur. Keď pripočítame aj príspevok štátu do zdravotných poisťovní, ktorý je v mesačnej výške 34,3 eur, štát teda vynakladá priemerne na jedného dôchodcu mesačne 443 eur. Je to teda viac ako trikrát menej, ako vláda vynakladá na jedného azylanta na Slovensku mesačne.

Protest proti kvotam pre migrantov. 1jpg

V prípade slovenského nezamestnaného je pomer ešte horší. Priemerná dávka v nezamestnanosti bola v minulom roku 332 eur. Keď k tomu pripočítame aj platbu do zdravotnej poisťovne, štát v priemere na jedného nezamestnaného mesačne vynakladá 364 eur. Je to viac ako štyrikrát menej, ako vláda vynakladá na jedného azylanta na Slovensku mesačne.

V zahraničí pracuje podľa rôznych odhadov približne 250 tisíc slovenských občanov, pretože si doma nevedia nájsť adekvátnu prácu. Rodiny tým na Slovensku trpia, pretože v zahraničí často dlhodobo pracuje iba jeden z rodičov. Rozvodovosť na východnom Slovensku sa zvyšuje.

Ak vláda v Bruseli diskutuje o prijímaní nových imigrantov (poslanci europarlamentu za Smer hlasovali za kvóty), nebolo by slušnejšie pridať radšej slovenským dôchodcom alebo nezamestnaným? Aby im vláda prispievala aspoň polovicu toho, koľko mesačne vynakladá na prisťahovalcov? Verím tomu, že taká štvorčlenná slovenská rodina by z 3 tisíc eur mesačne slušne vyžila.

Ignác Milan Krajniak

http://www.konzervativnyvyber.sk/vlada-sa-zblaznila-na-jedneho-imigranta-dava-trikrat-viac-ako-na-slovenskeho-dochodcu/4756/

Turecko použilo na sýrskych utečencov vodné delá, Islamský štát aj rebeli útočia na Drúzov
Ani vodné delá nezabránili stovkám ľudí dosiahnuť na ostnatý drôt, ktorý oddeľuje Sýriu a a Turecko. Táto scéna sa opakuje už niekoľko dní a aj napriek postupu tureckej armády utečenci dúfajú, že nakoniec dorazia do bezpečia.

TOPSHOTS
Syrian refugees run away as Turkish soldiers use water cannon to move them away from fences at the Turkish border near the Syrian town of Tal Abyad, at Akcakale in Sanliurfa province, on June 13, 2015. Turkey said it was taking measures to limit the flow of Syrian refugees onto its territory after an influx of thousands more over the last days due to fighting between Kurds and jihadists. Under an „open-door“ policy, Turkey has taken in 1.8 million Syrian refugees since the conflict in Syria erupted in 2011. AFP PHOTO / BULENT KILIC
Okolo mesta Tall Abjad sa v súčasnosti odohráva veľa dramatických scén. Podľa nemeckého magazínu Spiegel sa zúfalí obyvatelia sýrskych pohraničných miest pokúšajú preniknúť do Turecku. Tam by boli v bezpečí pred bojmi medzi “Islamským štátom” (IS) a kurdskej milície YPG. Boje je vidieť z hraníc každý deň.

Turecké armádne jednotky použili vodné delá, aby zabránili utekajúcim Sýrčanom prejsť hraničné priechody do Turecka. Bolo počuť početné varovné výstrely, ktoré turecká armáda pálila do vzduchu, aby odstrašila utečencov. Niektorí sa nevzdali a cez ostatnatí drát žiadali aspoň naplniť fľaše s vodou, tými prázdnymi mávali vo vzduchu a kričali, že je teplo.

Očakáva sa, že vojna medzi Kurdami a Islamským štátom situáciu okolo mesta Tall Abjad ešte zhorší.

V nedeľu už nad mestom viala čierna vlajka. Od Tall Abjad bolo počuť hluk streľby, východne od mesta, nastal prudký výbuch. Údajne ma IS už mesto pod kontrolou tvrdia svedkovia, no zároveň videli aj kurdské jednotky stále v blízkosti mesta.

Mesto Suluk, len pár kilometrov juhozápadne od Tall Abjad je pre zmenu zas v rukách Kurdov, potvrdilo to aj Sýrske monitorovacie centrum pre ľudské práva v Londýne. Správy centra sa doposiaľ brali ako spoľahlivé, čiže ich opis situácie zhruba zodpovedá pravde.

Pre teroristov z Islamského štátu by bola porážka v Tall Abjad významná strategická prehra. Mesto je dôležitá križovatka k tureckým hraniciam a hlavnému mestu Islamského štátu – Rakka.

Turecko informovalo, že za posledný týždeň sa v dôsledku vojny pokúsilo dostať do Turecka viac ako 13 000 ľudí. Celkovo sa už v Turecku nachádza viac ako 1,8 mil. utečencov zo Sýrie.

Islamský štát útočí na komunitu Drúzov v Sýrii.

V sobotu protestovali tisíce ľudí v izraelskej drúzskej dedine, žiadajúc Izrael a medzinárodne spoločenstvo, aby vykonali rázne akcie a pomohli drúzskej komunite v Sýrii. Drúzovia čelia narastajúcej hrozbe masakrov z rúk Islamského štátu, al-Kájdy a iných skupín uzamknutých v miestnej občianskej vojne. Behom protestov boli príjmané dary, ktoré ako Drúzovia dúfajú, pomôžu dostať ich rodiny do bezpečia.

„Mám rodinu a priateľov o ktorých sa veľmi obávam, pokúsim sa im pomôcť ako len môžem,“ povedal člen izraelskej drúzskej komunity z dediny Mas’ada v Golanských výšinách. „Dúfam, že Izrael im pomôže a dovedie do Mas’ada. My všetci tu sme pripravení prijať ich v našich domovoch.“

Neutrálna drúzska komunita zostávala počas už štyri roky trvajúcej občianskej vojny zatiaľ relatívne nedotknutá. Až do štvrtku, keď front An-Nusrá, napojený na Al-Káidu, zabil 20 Drúzov v severozápadnej časti Sýrie.

An-Nusrá v sobotu oznámil, že jeho členovia, ktorí zabili Drúzov, porušili rozkazy a budú za to čeliť spravodlivosti. Vyjadrili dokonca svojú ľútosť. „Každý zúčastnený na tomto incidente bude čeliť súdu podľa práva Šariá a zodpovedať sa za preliatu krv.“

Izrael požiadal USA aby navýšili pomoc pre Drúzov v Sýrii, ktorý sú pod útokom sunitských rebelov v regióne Jabal al-Druze, v južnej Sýrii. Izrael je pripravený ponúknuť humanitárnu pomoc obyvateľom Khadr, blízko svojej hranice. Priama intervencia na pomoc Drúzom v Jabal al-Druze bola však po rokovaní premiéra Netanyaha, ministra obrany Moshe Ya’alona a iných starších predstaviteľov bezpečnosti zamietnutá. Mohla by totiž byť vnímaná ako zásah do sýrskej občianskej vojny a vtiahnuť do nej aj Izrael.

Zo 700 000 Drúzov v Sýrii ich žije asi 450 000 v Jabal al-Druze. Na tomto mieste sú napádaní z dvoch smerov. Z juhu rebelmi, ktorí zahŕňajú mimo iných skupín aj front An-Nusrá a z východu predovšetkým Islamským štátom.

Spracoval Peter Králik

http://www.konzervativnyvyber.sk/turecko-pouzilo-na-syrskych-utecencov-vodne-dela-islamsky-stat-aj-rebeli-utocia-na-druzov/4757/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.