Pápeži František a Benedikt spoločne na dovolenku?

Rím, 15.6.2015 (KAP) 018 012 – Bolo by to nóvum v histórii Cirkvi: Pápeži Benedikt XVI. (2005-2013) a František strávia podľa správ vatikánskych médií spoločne letnú dovolenku v Castel Gandolfe. Podľa správ by sa mal emeritný pápež počiatkom júla na pozvanie svojho nástupcu na niekoľko týždňov odobrať do letného pápežského sídla v Albánskych vŕškoch pri Ríme.
Benedikt XVI. a Frantisek images (1)
František tam pravdepodobne tiež strávi prvé júlové dni predtým, ako 5. júla nastúpi cestu do Južnej Ameriky. A 3. júla sa má 88-ročný Benedikt XVI. podľa správ zúčastniť verejnej slávnosti, na ktorej prevezme čestný doktorát Krakovskej univerzity a Hudobnej akadémie poľského mesta. Vatikán správy zatiaľ oficiálne nepotvrdil.
Bolo by to po prvý raz, keď by sa Benedikt XVI. po stiahnutí sa do prebudovaného kláštora vo vatikánskych záhradách v máji 2013 znova na dlhšiu dobu odobral do Castel Gandolfa. Naposledy tam žil po odstúpení 28. februára 2013 do prebudovania svojho nového domova vo Vatikáne.

Aj pre Františka by to bol prvý dlhší pobyt v Castel Gandolfe. Po nastúpení do úradu totiž prerušil tradíciu svojich predchodcov prežiť niekoľko letných týždňov vo vyššie položenom a preto chladnejšom letnom sídle. -zg-

Švajčiarsko: Biskupi sa obávajú detičiek „podľa dizajnu“

Švajčiari hlasovali za prenatálnu diagnostiku detí

Zürich, 15.6.2015 (kath.net/KNA) 018 009 – Švajčiarski poslanci v parlamente hlasovali za povolenie spornej prenatálnej diagnostiky (PID). Testy na embryách by takto mohli byť povolené v širokom rozsahu. Podľa údajov výskumného inštitútu „gfs.bern“ hlasovalo 61,9 percent poslancov za príslušné zmeny v ústave, 38,1 hlasov bolo proti.

Vláda a parlament chcú platný zákaz výskumu génov na embryách zrušiť. Cirkvi sú so zdôrazňovaním ochrany života za existujúcu úpravu. Politické strany, ako aj organizácie postihnutých zastupujú rôzne postoje.
Biskupská konferencia Švajčiarska varovala pred negatívnymi následkami povolenia PID. Schválenie PID je «krokom naspäť v oblasti zachovania úplnej ochrany ľudského života od jeho počiatku po prirodzený koniec,» uvádza sa v stanovisku biskupov z nedele. Zdôrazňujú, že pri PID nejde o liečbu chorôb, tie sa skôr obchádzajú tým, že sa embryá ako nositelia choroby odstránia. Je tu nebezpečenstvo, «že ďalšími krokmi sa umožní produkovať deti podľa dizajnu», povedal predseda konferencie biskupov a biskup zo St. Gallen, Markus Büchel.

Oznámil tiež angažovanosť biskupov v oblasti plánovaného referenda o zákone o plodení detí. «BKŠ bude ideovo podporovať neodsúhlasenie zmeny ústavy, no sama nebude realizovať zbieranie podpisov, ani nevstúpi do referendovej komisie,» ako povedal biskup. Keď ide o ochranu života, zaujme Cirkev postoj aj politicky. Schválením zmeny ústavy by sa v budúcnosti mohol povoliť aj genetický výskum embryí v skúmavke vo veľkom rozsahu. Všetky páry, ktoré chcú umelé oplodnenie, majú mať potom k dispozícii aj PID. Diagnostika sa nesmie použiť na to, «aby sa u dieťaťa získali isté vlastnosti ani na výskum», ako sa uvádza v predlohe.

Sporný bol pri poradách v parlamente počet embryí, ktoré sa smú v jednom cykle vytvoriť. V navrhovanom texte sa uvádza, že mimo tela matky možno vyvinúť iba toľko ľudských vaječných buniek, «koľko je potrebných pre medicínou podporované oplodnenie». Pri porade o zákone sa poslanci zhodli na hornej hranici dvanásť, dnes je povolené vyvinúť maximálne tri.

O zákone samotnom v nedeľu nehlasovalo. Po prijatí zmeny zákona a jej uvedení do platnosti sa táto najprv uverejní a môže sa potom napadnúť novým referendom. Nadstranícky výbor «Nie k PID» už ohlásil, že vypíše «referendum proti príliš rozsiahlej revízii zákona o medicíne v oblasti umelého oplodnenia». Výbor sa obáva ďalších krokov liberalizácie ako sú produkovanie záchranných detičiek, darovanie vajíčkových buniek, nájomného materstva či povolenie „detí podľa dizajnu“, u ktorých by sa mohlo určovať pohlavie, farbu vlasov, či očí. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.