Proti mediálnej poprave Romana Michelka sa ozvali jeho kolegovia historici

Do redakcie sme dostali vyhlásenie historikov, ktorí sa ozvali proti mediálnemu honu Denníka N, denníka Sme a niektorých organizácií, ktoré podľa nich bez akýchkoľvek dôkazov zdiskreditovali Romana Michelka, ktorý bol navrhnutý na člena predstavenstva Ústavu pamäti národa, a tak zmarili jeho voľbu.
Michelko-Roman_2-5cm
Na snímke politológ Roman Michelko

Tlak, ktorý podľa signatárov vyhlásenia vytvorili spomenuté denníky a organizácie, ako napríklad židovská organizácia B´nai B´rith Tolerancia, na základe vymyslených obvinení, viedli k tomu, že Roman Michelko nebol na miesto člena predstavenstva podporený.

Roman Michelko je aj prispievateľom nášho denníka. Jeho články si môžete nájsť na našom portáli.

Prinášame vám vyhlásenie historikov na podporu Romana Michelka v plnom znení

Vyhlásenie historikov na podporu kandidáta do Správnej rady Ústavu pamäti národa Romana Michelka

Slovenskí historici, signatári tohto vyhlásenia, vyslovujeme znepokojenie nad politickou kampaňou vedenou v denníku SME a v Denníku N proti nášmu kolegovi Romanovi Michelkovi. Cieľom tejto organizovanej kampane je na základe vykonštruovaných tvrdení zdiskreditovať Romana Michelka a zabrániť jeho zvoleniu za člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. Kampaň, ktorá sa po zverejnení jeho nominácie rozpútala v uvedených denníkoch, nesie znaky organizovanej mediálnej popravy.

Za vrcholne tendenčné a lživé považujeme tvrdenie prezidenta organizácie B´nai B´rith Tolerancia Petra Wernera, ktorý bez akéhokoľvek dôkazu na adresu Romana Michelka vyhlásil: „Považujeme tohto kandidáta za absolútne neprijateľného vzhľadom na to, že je dlhodobo známy svojimi pokusmi o spoločenskú rehabilitáciu Jozefa Tisa, zodpovedného za najhoršie zločiny spáchané na židovskom obyvateľstve Slovenska počas druhej svetovej vojny.” Za pozornosť stojí, že doposiaľ žiadna relevantná vedecká inštitúcia a ani nijaký vedecký pracovník takýmto spôsobom Romana Michelka neobvinil.

V tejto súvislosti zodpovedne vyhlasujeme, že Roman Michelko sa nepodieľal a ani sa nepodieľa na rehabilitácii bývalého prezidenta J. Tisa. Jeho publikačná činnosť a spoločenská angažovanosť nedáva žiaden dôvod pre takýto tendenčný a lživý názor. Stanoviská a postoje Romana Michelka, týkajúce sa interpretácie uvedeného obdobia, sú založené na znalosti objektívnych historických faktov a nikdy neprekročili hranice, ktoré sú rešpektované v akademických kruhoch.

Vyzývame vládu Slovenskej republiky a osobitne pána premiéra, aby nepodľahli politickému tlaku určitých síl a záujmových skupín sústredených okolo denníka SME a Denníka N, ktorých evidentnou snahou je poškodiť odbornú reputáciu Romana Michelka s deklarovaným zámerom znemožniť jeho voľbu za člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.

V Bratislave 17. júna 2015

Signatári:

Dr. Ján Bobák PhD,

prof. Dr. Martin Homza PhD

PhDr. Martin Lacko PhD

prof. PhDr. Ján Lukačka PhD

prof. PhDr. Richard Marsina DrSc

PhDr. Peter Mulík PhD

Mgr. Ivan A. Petranský PhD

http://www.hlavnespravy.sk/proti-medialnej-poprave-romana-michelka-sa-ozvali-jeho-kolegovia-historici/634587

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.