Vatikán má prvé ženské poradné grémium. + Synoda o rodine – „Mimoriadne veľký záujem“

Vatikán, 24.6.2015 (kath.net/KNA) 018 040 – Po prvý raz zasadalo vo Vatikáne ženské poradné grémium pre dikastérium kúrie. Založil ho predseda Pápežskej rady pre kultúru, kardinál Gianfranco Ravasi.
O zasadnutí 20 žien, medzi nimi sú profesorky, matky, diplomatičky, žurnalistky a politické aktivistky, informovala pápežská rada v utorok na stránke Facebooku. Medzi členkami je aj talianska františkánka Mary Melone, prvý rektorka pápežskej univerzity v Ríme. Grémium má vatikánskej Pápežskej rade pre kultúru poskytovať tipy a podnety z hľadiska žien.
Synoda 2015
V pozdravnom príhovore kardinál Ravasi povedal, že sa teší na to, že si vypočuje radu žien a nechá sa inšpirovať ich názormi ako výzvou. Aké presné ciele grémium má z oznámenia nevyplýva.
Kardinál Ravasi venoval najnovšie plenárne zasadnutie Pápežskej rady pre kultúru téme «Ženské kultúry». Považuje sa za jedného z tých kardinálov kúrie, ktorí sa zasadzujú za viac žien v špičkových grémiách Cirkvi. -zg-

Synoda o rodine – „Mimoriadne veľký záujem“

Vatikán, 23.6.2015 (KAP) 018 039 – Generálny sekretár synody biskupov, kardinál Lorenzo Baldisseri, na oficiálnom predstavení Instrumentum laboris povedal, že sa zdôrazňuje najmä hodnota rodiny ako zárodkovej bunky spoločnosti. Rodina je dnes mnohorako ohrozovaná. Vo vysoko rozvinutých krajinách sa rozšírený individualizmus a hedonizmus postarali o zvýšenú rozvodovosť a stále viac osamelých rodičov. Aj veľmi rozšírenú bezdetnosť, chýbajúcu starostlivosť o starých ľudí a obavy pred pevným zväzkom u mladých uvádza dokument ako problémy. V chudobných oblastiach trpí existencia rodiny chudobou a vykorisťovaním, vojnami, vypudzovaním a migráciou. Instrumentum laboris vyzýva medzinárodnú politiku k intenzívnejšej pomoci rodinám.

Vcelku dostal sekretariát synody 99 reakcií, ako povedal Baldisseri. K tomu sa pridáva 359 ďalších príspevkov z diecéz, farností, cirkevných hnutí a laických skupín, ako aj od jednotlivých veriacich.
Baldisseri hovoril o „mimoriadnom záujme“ vo všeobecnej Cirkvi a zdôraznil, že pracovný dokument odzrkadľuje vnímanie a očakávania celej Cirkvi na tému rodiny.

Po prvý raz sa takýto dokument zakladá na záverečnom dokumente prípravnej synody, ako povedal Baldisseri vzhľadom na tzv. Relatio Synodi zhromaždenia biskupov minulú jeseň. Z neho sa doslova prevzali početné odseky. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.