Islamský štát vyzval na útoky proti kresťanom a odpadlíckym moslimom. R. Fico: V4 by mohla zablokovať kvóty, ak ich Európska komisia presadí, Slovensko zváži referendum

Teroristická organizácia Islamský štát vyzvala svojich stúpencov, aby zintenzívnili útoky na kresťanov, šiitov a sunnitov bojujúcich po boku Spojenými štátmi vedenej koalície.

 

Nová vlna imigrantov je už len hodinu od Bratislavy. Keď sme sa pýtali, či sú v tábore s nimi aj nejakí kresťania, len pokrútili hlavami, že takých tu ešte nevideli: „We are muslims“.

Islamskí extrémisti na ceste do Európy?

Islamský štát v Palmýre zamínoval oblasť s historickými pamiatkami
Hovorca Islamského štátu abú Muhammad Adnání sa obrátil na džihádistov prostredníctvom zvukovej nahrávky. Vyzval ich, aby zmenili pôstny mesiac ramadán, ktorý sa začal minulý týždeň, na obdobie „pohromy pre neveriacich, šiitov a odpadlíckych moslimov“.

Adnání vyzýval na útoky v Iraku, Sýrii a Líbyi. Podľa agentúry Reuters tiež naliehal aj na Arabov v tzv. Levante a Saudskej Arábii, aby povstali proti svojim „tyranským vodcom“.

Cmoudi spatky

Hovorca Islamského štátu sľúbil víťazstvo, a to aj napriek nedávnej sérii neúspechov v Sýrii, kde kurdské jednotky postupujú k mestu Rakka. Ide o de facto metropolu Islamského štátu, z ktorého táto skupina ovláda „kalifát“, vyhlásený na dobytých územiach v Sýrii a Iraku.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/359422-islamsky-stat-vyzval-na-utoky-proti-krestanom-a-odpadlickych-moslimom/

Premiér: V4 by mohla zablokovať kvóty, ak ich Európska komisia presadí, Slovensko zváži referendum

Premiér Robert Fico trvá na tom, že povinné kvóty nie sú správnym riešením migračných tlakov

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mohli na rokovaní Európskej rady zablokovať povinné kvóty pre migrantov. Ak sa to podarí a Európska komisia (EK) napriek tomu presadí povinné kvóty, vláda SR bude zvažovať vypísanie referenda k tejto téme. Vyhlásil to včera v parlamente premiér Robert Fico (Smer-SD).

Informoval, že hovoril a bude hovoriť s partnermi z V4 s cieľom dohodnúť si postup. “Cieľom je dosiahnuť spoločnú deklaráciu V4, na základe ktorej odmietneme povinné kvóty. Text V4 môže zablokovať text, ktorý hovorí o povinných kvótach,” povedal premiér.

Ak by sa to podarilo, podľa Fica nemožno zabrániť EK, aby pokračovala v príprave návrhu právneho predpisu, v ktorom sú zavedené povinné kvóty. Ako uviedol, je otázne, či krajiny, ktoré nesúhlasia s povinnými kvótami, sú schopné vytvoriť tzv. blokačnú menšinu, ktorá by zabránila tomu, aby boli kvóty záväzné pre všetky krajiny EÚ.

“Ak dôjde k situácii, že sa nám podarí vyradiť z textu návrhov záverov Európskej rady texty o povinných kvótach a napriek tomu komisia prijme právny predpis, ktorý povinné kvóty zavedie, je našou povinnosťou uvažovať, ako sa postavíme k takémuto rozhodnutiu Európskej komisie. Samozrejme s ním súhlasiť nebudeme,” vyhlásil Fico.

Za vládu SR a vládnu väčšinu oznámil, že bude zvažovať aj možnosť vyhlásenia referenda cez uznesenie Národnej rady SR. “Je to možno cesta, ako sa vyhnúť dôsledkom rozhodnutia EK, s ktorým vláda SR jednoducho súhlasiť nemôže,” uviedol premiér.

Fico trvá na tom, že povinné kvóty nie sú správnym riešením migračných tlakov. “Kvóty situáciu žiadnym spôsobom systémovo nevyriešia. Naopak, spôsobia, že celý problém sa k nám vráti ako bumerang s ešte väčšou intenzitou,” zdôraznil Fico. Premiér je za to, aby sa členské krajiny mohli dobrovoľne, aj s prihliadnutím na vlastné možnosti, rozhodovať, či a ako sa zapoja do presídľovania alebo premiestnenia migrantov.

Slovensko sa podľa Fica hlási k princípu solidarity, tá sa ale nesmie podľa neho zúžiť na to, že budeme bez rozmyslu automaticky prijímať utečencov. Slovensko je podľa premiéra pripravené poskytovať podporu migráciou najviac postihnutým európskym krajinám.

Pripomenul, že SR pomáha pri zlepšovaní podmienok vo viacerých rozvojových krajinách a krízových oblastiach. “Poskytujeme humanitárnu pomoc aj utečencom zo Sýrie. Ako jediná krajina schengenského priestoru realizujeme humanitárny transfer osôb, ktoré sa ocitli v bezprostrednom ohrození života a potrebujú urýchlene opustiť krajinu svojho pobytu, pričom väčšinou ide o matky s deťmi,” opísal Fico.

Za absolútnu prioritu pri riešení súčasnej situácie považuje opatrenia, ktoré zamedzia nekontrolovaným masovým prílevom migrantov z Ázie a Afriky do Európy. “Trvácne a efektívne riešenie otázky nelegálnej migrácie by malo byť založené najmä na aktivitách v tretích krajinách. Musíme sa zamerať na hlavné príčiny v krajinách tranzitu, ako aj pôvodu,” povedal premiér. V krajinách, z ktorých ľudia najviac odchádzajú do Európy, by mohli podľa neho vzniknúť bezpečné zóny. Problém migrácie treba podľa Fica riešiť tam, kde vzniká, a nie povinnými kvótami.

Fico zároveň odsúdil akékoľvek formy násilia, ktoré boli predstavené skupinami extrémistov v sobotu (20.6.) v Bratislave. “Musíme urobiť všetko preto, aby sa nepokúšali vytĺkať kapitál z témy migrantov,” povedal. Ocenil prácu polície. Zamyslel sa, či by nebolo dobré upraviť do budúcnosti zákony tak, aby najmä samosprávy mohli zakázať zhromaždenia podobného typu. Súčasné opatrenia sú podľa neho vágne.

http://www.hlavnespravy.sk/premier-v4-by-mohla-zablokovat-kvoty-ak-ich-europska-komisia-presadi-slovensko-zvazi-referendum/636628

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.