Prijímanie utečencov bude dobrovoľné, bez kvót, rozhodol summit. + Zadržaní ilegálni migranti v Maďarsku sa vzbúrili, musela zasiahnuť polícia

Členské krajiny Európskej únie v nasledujúcich dvoch rokoch prevezmú na dobrovoľnom základe 40-tisíc azylantov z Talianska a Grécka, uviedol nadránom po sedemhodinovom rokovaní lídrov dvadsaťosmičky predseda Európskej rady Donald Tusk. Presný postup do konca júla vyriešia ministri vnútra krajín EÚ.

jean-claude-juncker-donald-tusk-nestandard2
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a šéf Európskej rady Donald Tusk na záverečnej tlačovej konferencii po skončení summitu EÚ venovanom téme utečencov.
Autor: SITA, Virginia Mayo
Slovensko a a ďalšie krajiny boli na nočnom rokovaní ostro proti pôvodnému návrhu Európskej komisie o povinnom prerozdelení utečencov podľa vopred určených kvót a nakoniec sa im tento postoj podarilo presadiť.

Merkelová: Únia prijme ešte aj ďalších 20-tisíc ľudí
Nemecká kancelárka Angela Merkelová na svojej tlačovej konferencii pripomenula, že riešenie sa bude týkať celkovo 60 000 osôb. Okrem 40 000 osôb, ktoré sa zdržujú v Taliansku a Grécku, prijmú krajiny únie aj 20 000 osôb s nárokom na medzinárodnú ochranu, ktoré sa však teraz nachádzajú mimo európskeho územia.
„Migrantov, ktorí nemajú právo na pobyt v EÚ, musia vrátiť,“ zdôraznil predseda summitu Donald Tusk. Odpoveď únie na migračnú krízu je totiž širšia. Únia okrem rozdeľovanie migrantov rieši tiež spoluprácu s tretími krajinami či aktívne zásahy proti pašerákom ľudí.

Hollande: Zriadia sa miesta na registráciu utečencov
Francúzsky prezident François Hollande pred novinármi zdôrazňoval ďalšie aspekty európskej odpovede na migračné vlnu. Je podľa neho potrebné lepšie spolupracovať s krajinami, odkiaľ ľudia na cestu do Európy vyrážajú. Pripomenul tiež plánovanú európsku operácii proti pašerákom ľudí. EÚ sa rozhodla zriadiť miesta, kde budú v Taliansku a Grécku a prípadne v Maďarsku migranti zaregistrovaní, aby mohli byť potom ľahko identifikovaní ako azylanti alebo ekonomickí migranti.
Juncker: Summit dohodol niečo, čo má zmysel
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý v noci na piatok utrpel porážku, keď summit nakoniec odmietol návrh jeho tímu na povinné kvóty, na rannej tlačovej konferencii vyhlásil, že dôležitejšie než povinný či dobrovoľný prístup je fakt, že krajina si potrebný počet utečencov skutočne rozdelí. Ilúzie vraj nikdy nemal. „Som rád, že summit dohodol niečo, čo má zmysel,“ uviedol s tým, že členské krajiny súhlasili so základom návrhu komisie. V najbližších troch týždňoch sa podľa neho na rokovaní ministrov vnútra ukáže, ako bude mechanizmus presne vyzerať.

Tusk: Zámer by sa mal podariť aj bez kvót
Podľa Donalda Tuska by sa aj bez povinných kvót mal zámer podariť. „Všetky členské krajiny deklarovali svoju účasť pomerne optimistickým spôsobom. Diskusia bola o tom, či dobrovoľne alebo regulovanejším spôsobom,“ poznamenal s tým, že potrebné číslo sa podarí naplniť. Prispieť sa podľa neho rozhodli všetky členské krajiny, výnimku by mohli mať Maďarsko a Bulharsko, ktoré majú s migračnou vlnou vlastné problémy.
Ťažká sedemhodinová debata
Sedemhodinová debata summitu, ktorý začal vo štvrtok navečer, bola podľa dostupných informácií miestami veľmi napätá. Diplomati mimo záznam uvádzajú, že premiéri krajín Visegrádskej skupiny, ale aj ďalších východoeurópskych štátov ostro diskutovali predovšetkým so svojím talianskym kolegom Matteom Renzim, ktorý im vyčítal nedostatok solidarity.
Matteo Renzi po rokovaní dohodu EÚ ocenil, ale zdôraznil, že ide len o prvý krok a nie konečné riešenie.

Rozdiely v názoroch, napríklad medzi Junckerom a Tuskom, predseda komisie Juncker po rokovaní zľahčoval s tým, že novinári by nemali veľkú váhu prikladať únikom informácií z rokovania. „Konflikt medzi nami je číra abstrakcia, nie sme samovrahovia,“ dodal k tomu Tusk.

Juncker ale pripustil, že niektorým členským krajinám sa nepáčil postup komisie, ktorá vo svojich návrhoch nerešpektovala plne závery aprílového mimoriadneho summitu k migrácii.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/359656-prijimanie-utecencov-bude-dobrovolne-bez-kvot-rozhodol-summit/

Zadržaní ilegálni migranti v Maďarsku sa vzbúrili, musela zasiahnuť polícia

Policajti odviezli rodiny migrantov s malými deťmi do utečeneckých táborov v iných častiach Maďarska

Maďarská polícia nasadila dnes vrtuľník a vyše 20 vozidiel, aby potlačila vzburu ilegálnych migrantov v obci Röszke pri srbských hraniciach. Migrantov zadržali v stredu a umiestnili ich v hangári, kde sa dnes vzbúrili a požadovali prepustenie na slobodu.

Podľa regionálneho spravodajského servera Szegedma.hu policajti odvážajú rodiny s malými deťmi do utečeneckých táborov v iných častiach Maďarska, v ktorých je ešte nejaké miesto
Na snímke ženy utečenkyne s deťmi. Maďarský policajti odvážajú rodiny s malými deťmi do utečeneckých táborov v iných častiach Maďarska, v ktorých je ešte nejaké miesto

Podľa regionálneho spravodajského servera Szegedma.hu policajti odvážajú rodiny s malými deťmi do utečeneckých táborov v iných častiach Maďarska, v ktorých je ešte nejaké miesto. Pred nástupom do autobusu kontrolovali policajti šatstvo a batožiny migrantov.

Pri hangári sa zoradili príslušníci zásahovej jednotky polície s prilbami a nepriestrelnými vestami. Polícia v stredu zadržala na juhu Čongrádskej župy 1141 ľudí, ktorí ilegálne prekročili srbsko-maďarské hranice. Väčšina zadržaných migrantov bola z Afganistanu, Pakistanu a Sýrie. Medzi nimi bolo 106 detí.

http://www.hlavnespravy.sk/zadrzani-ilegalni-migranti-v-madarsku-sa-vzburili-musela-zasiahnut-policia/637616

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.