Islamský štát zaútočil priamo vo Francúzsku. Vlajka IS zaviala nad Saint-Quentin-Fallavier. + Ďalší teroristický útok: Spovede svedkov o masakri v tuniskom hoteli, masový exodus, 27 mŕtvych!

Do továrne údajne vnikol muž so zástavou organizácie Islamský štát v ruke

Jednu obeť a niekoľko zranených si dnes na juhovýchode Francúzska vyžiadal výbuch v priemyselnej továrni Air Products.

Na snímke budova, kde došlo k incidentu, pred ktorou stoja sanitky

Výbuch sa odohral v meste Saint-Quentin-Fallavier v departemente Isere. Podľa francúzskych médií šlo o atentát. Jeho páchateľom bol muž, ktorý do továrne vnikol so zástavou organizácie Islamský štát v ruke. Podľa iných zdrojov do areálu továrne preniklo auto, ktoré narazilo do uskladnených bômb s plynom.

Pri vchode do areálu sa našlo bezhlavé telo a pri ňom zástava IS, informovali francúzske médiá. Na miesto vycestoval francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

Francúzsky premiér Manuel Valls nariadil posilnenie ochrany všetkých citlivých objektov v regióne Rhône-Alpes, informovala spravodajská spoločnosť RTL s odvolaním sa na úrad vlády.

Miestny denník Dauphiné Libéré informoval, že polícia už predviedla na výsluch asi 30-ročného muža, ktorý figuruje v databázach tajnej služby DGSI. Podľa RTL by mohlo ísť o páchateľa útoku.

Denník spresnil, že hlavu obete našli na plote okolo areálu. Obeť nebola zamestnancom spoločnosti Air Products, tvrdia médiá. Jej totožnosť zisťujú policajní špecialisti.

Miesto činu polícia uzavrela a do oblasti presunula ďalšie posily. Na miesto incidentu vycestoval francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve. Z Paríža sa do Saint-Quentin-Fallavier presúvajú aj špecialisti na boj s terorizmom.

S nekontrolovaným prílevom migrantov, ktorých nie je možné identifikovať, lebo spravidla nemajú pri sebe žiadne doklady, sa bude pravdepodobnosť takýchto útokov zvyšovať.

http://www.hlavnespravy.sk/islamsky-stat-zautocil-priamo-vo-francuzsku-vlajka-is-zaviala-nad-saint-quentin-fallavier/637903

Ďalší teroristický útok: Spovede svedkov o masakri v tuniskom hoteli, masový exodus, 27 mŕtvych!

Aktualizujeme
TUNIS – Najmenej 27 obetí na životoch si dnes vyžiadal útok na jeden z turistických hotelov na pobreží v blízkosti tuniského mesta Súsa (Souse). S odvolaním sa na hovorcu ministerstva vnútra o tom informovala agentúra Reuters. To je dnes hrôza, teroristi útočili vo Francúzsku, Tunisku a Kuvajte.

Situáciu sledujeme ONLINE

16:14 Najmenej jedno komerčné lietadlo sa otočilo a nepristálo v Tunisku. Je za tým dnešný teroristický útok. Lietadlo spoločnosti JetAirFly sa otočilo nad Stredozemným morom. Let JAF5017 sa otočil naspäť do Bruselu.

Teroristicky utok v Tunise 1

16:11 Takto to vyzerá v Tunisku, v obľúbenej dovolenkovej destinácii.

16:08 Druhý útočník je už dolapený. Toto by mal byť on.

16:06 Ležíte si na pláži a vtom začne útok. Je to hrôza.

16:01 Ostatní turisti sa v obavách o svoje životy pozamykali v hotelových izbách.

15:57 Tu sa presne incident odohral.

Teroristicky utok v Tunise

15:54 Zastupiteľský úrad SR v Káhire, ktorý je príslušný aj pre Tunisko, zatiaľ nepotvrdil, že by medzi 27 obeťami útoku v Tunisku boli aj Slováci. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR intenzívne komunikuje so zastupiteľským úradom v Káhire, informoval riaditeľ tlačového odboru rezortu zahraničia Peter Susko. „V tejto chvíli môžem povedať, že v registračnom formulári ministerstva zahraničných vecí máme registrovaných 151 občanov, ktorí by mali byť momentálne v Tunisku, no keďže registrácia je dobrovoľná, nevylučujeme, že skutočný počet môže byť vyšší,“ doplnil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Stano.

15:50 Medzi 27 obeťami útoku v Tunisku zatiaľ neevidujú Slovákov.

15:45 Dolapili druhého strelca

Medzi obeťami je najmenej jeden útočník. Podľa informácií z bezpečnostných zdrojov bol muž vyzbrojený samopalom typu Kalašnikov. Zatiaľ nie je jasné, či útočníkov bolo viac. Podľa tuniských médií sa streľba odohrala na pláži pred jedným z hotelov.

Reuters s odvolaním sa na miestny rozhlas spresnil, že ide o hotel Imperial Marhaba. Tuniské médiá incident označili za teroristický útok. „Na pláži bol masový exodus. Môj syn bol v tom čase v mori a manželka naňho kričala, aby vyšiel von. Keď pribehol k nám, povedal nám, že videl, ako do niekoho strelili,“ povedal Daily Mail britský turista Gary Pine.

Podľa francúzskej spravodajskej spoločnosti RTL sa prestrelka odohrala na pláži pred hotelom v letovisku Marsá al-Kantáwí (Port El Kantaoui), ktorý leží severne od mesta Sús a stal sa jedným z najvýznamnejších turistických centier v Tunisku. Elizabeth O’Brien z Írska: „Bolo asi dvanásť hodín a ten chaos sa odohrával asi 500 metrov odo mňa. Utekala som aj s deťmi, ktoré boli v mori, do hotela, aby sa ukryli,“ povedala pre britský portál.

„Znelo to ako guľomet a neskôr sme počuli výbuch. Povedali nám, že sa to deje v hoteli vedľa nás. Polícia naháňa nejakého muža. To je všetko, čo viem,“ povedala Susan Rickettová.

Britská turistka Rebecca Miles prehovorila tiež, čo videla. „Povedali nám, aby sme sa vrátili do izieb, pretože sa hovorilo o bombovej hrozbe. Počula som ranu a myslela som si, že to bol hrom. Ale bolo jasné, že hrom to byť nemohol.“

Najmenej 27 obetí si dnes vyžiadal útok na jeden z turistických hotelov na pobreží v blízkosti tuniského mesta Súsa (Souse). S odvolaním sa na hovorcu ministerstva vnútra o tom informovala agentúra Reuters. Medzi obeťami je najmenej jeden útočník. Podľa informácií z bezpečnostných zdrojov bol muž vyzbrojený samopalom typu Kalašnikov. Zatiaľ nie je jasné, či útočníkov bolo viac. Podľa tuniských médií sa streľba odohrala na pláži pred jedným z hotelom. Reuters s odvolaním sa na miestny rozhlas spresnil, že ide o hotel Imperial Marhaba. Tuniské médiá incident označili za teroristický útok.

Podľa francúzskej spravodajskej spoločnosti RTL sa prestrelka odohrala na pláži pred hotelom v letovisku Marsá al-Kantáwí (Port El Kantaoui), ktorý leží severne od mesta Súsa a stal sa jedným z najvýznamnejších turistických centier v Tunisku. Tunisko sa v posledných týždňoch snaží prilákať turistov po tom, ako ranu cestovnému ruchu zasadil útok z 18. marca, keď dvojica islamistov vyzbrojená samopalmi typu Kalašnikov zaútočila na vyhľadávané múzeum Bárdú (Bardo) v Tunise. O život pritom prišlo 21 turistov, prevažne z Nemecka, Poľska, Španielska a Talianska, ako aj jeden policajt.

http://www.topky.sk/cl/11/1483301/ONLINE-Dalsi-teroristicky-utok–Spovede-svedkov-o-masakri-v-tuniskom-hoteli–masovy-exodus–27-mrtvych-

K útokom v kuvajtskej mešite sa prihlásil Islamský štát, zahynulo 25 ľudí

Svedok uviedol, že bombový útok sa stal v čase, keď bola mešita nabitá počas významných piatkových modlitieb až 2000 veriacimi.

KUVAJT. Militantná organizácia Islamský štát sa prihlásila k zodpovednosti za samovražedný bombový útok v šiitskej mešite v Kuvajte počas utorkových modlitieb, ktorý si vyžiadal najmenej 25 ľudských životov.

Informovala o tom agentúra DPA.

Prečítajte si tiež:
Minúta po minúte: Pri teroristickom útoku v Tunisku zahynulo 28 ľudí
Známe je aj meno bombového atentátnika abú Sulajmána al-Muwáhida, ako aj informácia, že cieľom bol „chrám odmietačov“ – tento termín používa islamistická militantná organizácia na označenie šiitských moslimov.

Svedok dodal, že bombový útok sa stal v čase, keď bola mešita nabitá počas významných piatkových modlitieb až 2000 veriacimi.

Na sociálnych sieťach sa rozšírili fotografie zachytávajúce mužov v bielom voľnom oblečení, postriekanom krvou.

Incident sa stal v mešite imáma Sádika v Kuvajte, hlavnom meste Kuvajtského štátu na Arabskom polostrove.

V tejto krajine Perzského zálivu, ktorá má zmiešané moslimské obyvateľstvo sunnitov aj šiitov, vládla – napriek často búrlivému parlamentnému politickému životu – doposiaľ relatívna bezpečnosť a stabilita.

http://www.sme.sk/c/7881723/k-utokom-v-kuvajtskej-mesite-sa-prihlasil-islamsky-stat-zahynulo-25-ludi.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.