Austrálsky premiér varoval pred džihádistickou ,sektou smrti’. + Páchateľ útoku vo Francúzsku si urobil selfie s odrezanou hlavou

Austrálsky premiér Tony Abbott vyjadril v sobotu rozhorčenie nad piatkovými teroristickými útokmi vo Francúzsku, Tunisku a Kuvajte, ktoré podľa neho ukázali, že „nás prenasleduje sekta smrti“. Predseda vlády zároveň poznamenal, že v očakávaní podobných útokov vyhlásila Austrália vysoký stupeň pohotovosti. Píše o tom agentúra DPA.
Australsky premier Tony Abot
„Svojich priaznivcov vyzývajú, aby zabíjali, pričom všetko, čo treba na spáchanie teroristického činu, je nôž, zástava, mobilný telefón s kamerou a obeť. Toto je príšerná realita sveta, s ktorým sme konfrontovaní,“ povedal Abbott.

„My nemusíme mať dojem, že s nimi vedieme vojnu, ale oni sa jednoznačne domnievajú, že tú vojnu s nami vedú,“ konštatoval austrálsky ministerský predseda.

V priebehu soboty sa majú zísť najvyšší predstavitelia bezpečnostných zložiek štátu a zhodnotiť hrozby, ktorým je Austrália vystavená.

„Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme sektu smrti Dáiš (čiže Islamský štát) zničili,“ zdôraznil Abbott.

Islamisti vraždili v šiitskej mešite v Kuvajte, o život prišlo 27 ľudí
Podozriví militanti z extrémistickej skupiny Islamský štát zavraždili v piatok najmenej 39 ľudí v tuniskom prímorskom stredisku neďaleko mesta Súsa a 25 veriacich v šiitskej mešite v Kuvajte. V továrni vo francúzskom meste Saint-Quentin-Fallavier sa zase našlo bezhlavé telo, pričom sa tam odohral aj útok automobilom, ktorý si vyžiadal dvoch zranených.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/359774-australsky-premier-varoval-pred-dzihadistickou-sektou-smrti/

Páchateľ útoku vo Francúzsku si urobil selfie s odrezanou hlavou

Muž podozrivý z piatkovej vraždy majiteľa dopravnej firmy a následného útoku v továrni na výrobu priemyselných plynov vo francúzskom kraji Isere zaslal cez aplikáciu WhatsApp svoju selfie s odrezanou hlavou svojej obete. Informáciu, ktorá sa v sobotu šírila vo francúzskych médiách, potvrdil aj zdroj blízky vyšetrovaniu prípadu.

Podozrivý muž odoslal svoju fotografiu na kanadské mobilné číslo. Adresátom autoportrétu bol údajne muž, ktorý sa momentálne nachádza v Sýrii. Podľa francúzskych médií sa oňho pred časom zaujímala aj francúzska tajná služba DGSI.

Vyšetrovatelia útoku v Saint-Quentin-Fallavier nateraz naďalej pracujú len s verziou, že podozrivý Yassin Salhi nemal žiadneho komplica pri plánovaní útoku ani jeho spáchaní. Salhiho zadržal v piatok jeden z hasičov zasahujúcich v areáli továrne po explózii, ktorú spôsobil zadržaný podozrivý, keď autom narážal do zásobníkov s priemyselným plynom.

Salhi v roku 2006 sledovali tajnou službou pre podozrenie z radikalizácie a napojenia na saláfistické hnutie. Radikalizoval sa v prvých rokoch 21. storočia počas pobytu v meste Pontarlier v kraji Doubs, keď bol v kontakte s mužom podozrivým z účasti na príprave atentátov, ktoré teroristická sieť Al-Kajdá spáchala v Indonézii.

Hlavný podozrivý s vyšetrovateľmi nekomunikuje
Jedného zo štyroch podozrivých, ktorého zadržali v súvislosti s piatkovým atentátom pri francúzskom meste Lyon, prepustili. Hlavný podozrivý, vodič nákladného auta Yassine Salhi, s vyšetrovateľmi nekomunikuje. Informovala o tom v sobotu podľa agentúry AP hovorkyňa parížskej prokuratúry. Motív činu podľa nej tiež zostáva nejasný.
Tridsaťpäťročný Salhi v piatok dodávkou zaútočil na sklad americkej spoločnosti na výrobu technických a priemyselných plynov Air Products v priemyselnej zóne Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrov južne od Lyonu. Teraz je v policajnej väzbe spoločne s manželkou a sestrou, zatiaľ čo ďalšieho muža prepustili bez toho, aby proti nemu vzniesli akékoľvek obvinenie.

Hovorkyňa parížskej prokuratúry Agnes Thibaultová-Lecuivreová povedala, že vyšetrovatelia doteraz nenarazili na nič, čo by vysvetľovalo motív činu alebo ukazovalo na prípadné zahraničné väzby útočníka.

Podľa francúzskych protiteroristických zákonov môže byť podozrivý zadržiavaný štyri dni. Potom musí byť buď prepustený alebo predbežne obvinený a poslaný do väzby. Samotný atentát sa obišiel bez obetí na životoch, na mieste sa našla odrezaná ľudská hlava a islamské nápisy. Obeťou s odrezanou hlavou bol Sahliho 54-ročný zamestnávateľ, jeden z miestnych podnikateľov.

Niektorí analytici v tejto súvislosti v médiách vyjadrili pochybnosti, či možno udalosť skutočne kvalifikovať ako teroristický čin; išlo podľa nich možno o kriminálny akt osobnej pomsty. Salhi doteraz nemal záznam v trestnom registri, ale polícia ho zaradila medzi sledované osoby v rokoch 2006 až 2008 pre podozrenie, že sa dal na cestu radikálneho islamu.

Agentúra DPA uviedla, že Salhi sa presťahoval do Lyonu a zamestnal u spoločnosť, ktorá má prístup do plynárne, kde zaútočil. S manželkou a troma deťmi býval už niekoľko mesiacov v prízemnom byte sociálneho nájomného domu v lyonskej mestskej časti Saint-Priest, bol tam považovaný za dobrého suseda.

„Bol ako jeden z nás, mal dobrú prácu. Niekedy hrával futbal so svojimi a mojimi deťmi,“ povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 jeden zo susedov. Manželka údajného páchateľa útoku povedala, že nechápe, ako mohol jej muž spáchať takýto čin. „Sme normálni moslimovia, dodržiavame ramadán,“ povedala.

Francúzsko je po útoku v najvyššej pohotovosti, zasadal bezpečnostný kabinet
Po piatkovom útoku podozrivého islamistu na plynáreň v mestečku Saint-Quentin-Fallavier neďaleko Lyonu zasadol v sobotu vo Francúzsku bezpečnostný kabinet za účasti ministrov vnútra a zahraničných vecí, Bernarda Cazeneuva a Laurenta Fabiusa a premiéra Manuela Vallsa, ktorý v piatok prerušil svoju návštevu Južnej Ameriky a vrátil sa do vlasti. Zasadnutie zvolal prezident Francois Hollande, ktorý v piatok súčasne vyhlásil na tri dni najvyššiu protiteroristickú pohotovosť.

Hollande nariadil posilnenie bezpečnosti v 158 priemyselných zariadeniach administratívneho regiónu Rhône-Alpes, kde pracujú s rizikovými materiálmi. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve povedal v piatok večer vo vysielaní televíznej stanice RF1, že je veľké riziko ďalších teroristických útokov. Terorizmus sa podľa jeho slov šíri prostredníctvom internetu a je podporovaný „extrémne dobre vypracovanou propagandou teroristických skupín,“ citovala ho agentúra DPA.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/359791-francuzsko-je-po-utoku-v-najvyssej-pohotovosti-podozrivy-s-vysetrovatelmi-nekomunikuje/

Žádné uprchlíky, šokoval dnes Zeman. Jenže on toho k věci řekl ještě více.

REPORTÁŽ Vřelého přivítání nejen od hejtmana se dostalo hlavě státu v Jihlavě. „Měli byste převzít vládu v této zemi,“ chválil způsob řízení kraje prezident Miloš Zeman. Na setkání s krajskými zastupiteli také žoviálně poznamenal, že „ženu poslal do vězení“, takže „kdyby měla nějaká z dam zájem, má příležitost“. Zcela vážná slova ovšem do něj zazněla v souvislosti s migrační krizí.

„Vážený pane prezidente, milý Miloši, vážené dámy, vážení pánové,“ uvítal hlavu státu hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který ujistil, že předpokládá, že budou pokládány během debaty zajímavé otázky a předal slovo prezidentovi: „Vážený pane hejtmane, milý Jirko, dámy a pánové. Jsem rád, že jsem na Vysočině a vy znáte můj vztah k tomuto kraji, který je zcela odlišný od jiných regionů,“ zahájil prezident svou úvodní řeč. Konstatoval, že právě kraj Vysočina je jediným, který od roku 2010 hospodaří s přebytkem a ocenil, že kraj peníze investuje a vyzvedl také místní participativní rozpočet. „Jste daleko lepší a měli byste převzít vládu v této zemi,“ uvedl Zeman s odkazem na stomiliardový státní deficit.

Ženu poslal do vězení i s ženou hejtmana

Omluvil pak svou manželku: „Poslal jsem ji do vězení i s ženou pana hejtmana. Jsme tohoto času svobodní mládenci, tak kdyby měla nějaká z dam měla zájem, má příležitost,“ uvedl také prezident. Ivana Zemanová totiž v době, kdy se prezident účastnil setkání se zastupiteli, zahájila návštěvu ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. V debatě pak zazněla první otázka, která se týkala uprchlické krize. „Zastávám názor, který vychází z pohádky o jezinkách. Jen dva prstíčky tam strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme. Tvrdím, že nejde o několik set nebo tisíc uprchlíků. Jde o řetězovou reakci,“ uvedl Zeman.

Nelze vyloučit, že mezi migranty jsou džihádisté

Blíž pak popsal své stanovisko v této otázce: „Jak víte, chcete-li řetězovou reakci zastavit, musíte začít od začátku. Když už běží, těžko ji zastavíte. Z tohoto důvodu se domnívám, že bychom neměli přijímat žádné uprchlíky ze zemí nám kulturně velice vzdálených. Něco jiného je přijímat například Ukrajince. Já sám jsem lobboval za repatriaci ukrajinských Čechů,“ připomenul Zeman. „Nelze vyloučit, že migrační vlna přijde i z Ukrajiny a tam je jazyková bariéra poměrně malá. Kromě toho jsou tito lidé pracovití a jsou schopní se asimilovat. V České republice žije 5 procent cizinců a z větší části jsou to Ukrajinci. Nejsem proti migraci jako takové, ale pokud jde o migraci tohoto typu z Afriky, zejména z Libye, myslím si, že by to bylo neštěstí nejen pro nás, ale i pro ně, protože by byli vykořenění ze svého prostředí. To, co bychom měli dělat, je pomáhat uprchlíkům na jejich vlastním území nebo na území sousedním. Nelze vyloučit, že mezi těmito migranty mohou být džihádisté, a dokonce organizované pašerácké gangy, které vybírají nemalé peníze, mohou převážet i budoucí teroristické buňky,“ dodal.

Jeden ze starostů, kteří se besedy účastnili měl pak připomínku: „Náš systém je zaplevelen řadou dotačních programů pro obce a pro kraje. Je potřeba obcím více věřit i formou změny rozpočtového určení daní,“ zmínil. Prezident pak reagoval: „Evropské dotace nepokládám za zaplevelení, kdybychom se jich vzdali, přijdeme o 630 miliard korun. A domácí dotace? V tom bych s vámi velmi souhlasil. Přerozdělení ve prospěch obcí je serióznější než žádat o dotace na cokoli a využívat osobních známostí,“ doplnil Zeman.

Dnes ještě navštíví hlava státu společnost JIHLAVAN airplanes, s. r. o., kde by měl také debatovat se zaměstnanci. Po 16. hodině se setká s občany a samosprávou Nového Veselí a otevře naučnou stezku s názvem Vodní stezka kolem Veseláku. Během třídenní návštěvy se prezident například podívá do Náměště nad Oslavou, Havlíčkova Brodu nebo navštíví společnost MANN+HUMMEL Service v Nové Vsi u Okříšek. Půjde o druhou Zemanovu návštěvu ve funkci prezidenta v Kraji Vysočina. Poprvé region navštívil loni na konci června. Dvoudenní program připravují pracovníci krajského protokolu také pro první dámu. Ta přijala pozvání na ekologickou farmu do Ratibořic a navštíví nově zpřístupněné telčské podzemí.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zadne-uprchliky-sokoval-dnes-Zeman-Jenze-on-toho-k-veci-rekl-jeste-vice-Ctete-381115

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.