Drón z Nemecka bude nad Poľskom zhadzovať potratové pilulky! + Sýria: Stovky kresťanov ušli po útoku IŠ na Hasake. + Pápež sa vyjadrí k Medžugoriu na jeseň

Frankfurt/Oder, 29.6.2015 (kath.net/LSN/jg) 018 057 – Skupina „Women on Waves“ (Ženy na vlnách) plánuje dopravovať potratové pilulky pomocou drónov z Nemecka do Poľska. Organizácia to oznámila na internetovej stránke. Prvý let mal byť už v sobotu 27. júna. Poľské pro-potratové skupiny lety podporujú. Drón mal štartovať vo Frankfurte n. Odrou a doletieť na druhý breh Odry do poľského mestečka Slubice s balíčkami s potratovými pilulkami na palube.

povoleni-k-letani-a-leteckym-pracem
Povolení k létání a leteckým pracím
Potrat je v Poľsku zakázaný okrem prípadov znásilnenia a incestu, či ohrozenia zdravia ženy, alebo pri komplikáciách s plodom. „Women on Waves“ je toho názoru, že ženu poľské právo nemôže potrestať, ak si vezme potratovú pilulku, alebo urobí iné úkony, ktoré vedú k potratu. Potratové pilulky v Poľsku nie sú povolené.
„Let sa mal uskutočniť tak, aby boli splnené všetky zákony Nemecka aj Poľska. Nemá komerčný účel, drón má zostať v dohľade riadiacej osoby a neletieť nekontrolovane vzduchom. Preto nebolo potrebné nijaké povolenie,“ píše „Women on Waves“.
„Women on Waves“ je organizácia registrovaná v Holandsku. Zasadzuje sa za to, aby všetky ženy na svete mali prístup k lekárom vykonanému potratu. Organizácia vykonáva aj potraty na lodiach v medzinárodných vodách. -zg-

Sýria: Stovky kresťanov ušli po útoku IŠ na Hasake

Vatikán, 29.6.2015 (KAP) 018 056 – Hasake, sýrske veľkomesto s tradične silnou kresťanskou menšinou, sa dostalo na mušku teroristov IŠ. Útok teroristov v noci z 24. na 25. júna viedol k novej humanitárnej kríze. Stovky najmä kresťanských rodín boli nútené opustiť svoje domy v meste v sýrskej Džazíre (oblasti medzi Eufratom a Tigrisom). „Assyrian Monitor For Human Rights“ (Asýrsky monitor ľudských práv) dokonca informoval o 1300 kresťanských rodinách, ktoré ušli z Hasake. Rodiny ubytovali v Qamishli a Tel Tameri v kostoloch, školách kláštoroch a u priateľov.

ISIS-crucifixion

Chaldejský biskup z Aleppa a prezident sýrskej charity, Antoine Audo, v rozhovore pre vatikánsku spravodajskú misijnú službu „Fides“ povedal: „Militanti IŠ v noci na štvrtok bombardovali všetky časti mesta Hasake. Skoro ráno 25. júna sa začal masový útek stoviek rodín. Iba z chaldejskej farnosti hľadalo najmenej 60 rodín s farárom útočisko v Qamishli, zatiaľ čo ďalších 10 sa pokúšalo ubytovať sa v al-Malikiyahu.“
V minulých týždňoch dokázali útoky IŠ na Hasake odraziť kurdské oddiely. Biskup Audo považuje najnovšiu ofenzívu IŠ za pokus vyvíjať na kurdské jednotky tlak po tom, čo tie nedávno v provincii er-Raqqa – bašte IŠ – vydobyli isté územia.

„Situácia sa zdá byť zmätená,“ vysvetlil biskup Audo. „V súčasnosti tu bojujú Kurdi, džihádisti aj vládne oddiely a človek niekedy nechápe, aké ciele jednotlivé skupiny sledujú. Každý deň nastávajú nové krízové situácie, aj v regiónoch, kde sa doteraz nebojovalo. Ľudia už sú dávno unavení, vystresovaní a zastrašení. V obehu je veľa zbraní a niekedy stačí malý incident, aby došlo k napätiam a násiliu aj v jednotlivých dedinách. Našou povinnosťou je zostať a pokúšať sa ani v tejto situácii to nevzdávať. To však nie je jednoduché,“ hovorí prezident sýrskej charity, ktorá novým utečencom rozdáva potraviny a lieky.
Už večer 23. júna došlo v Hasake k atentátom IŠ s mnohými obeťami a zranenými. Najprv vyhodili do vzduchu cisternu pri kurdskej základni. Potom explodovalo nákladné auto s trhavinou na severe mesta. Ďalší útok bol na plničku minerálnych vôd. Nakoniec traja teroristi vtrhli do kasární vládnej armády v centre. Kým ich zatkli stihli zabiť 3 dôstojníkov a 4 vojakov. Všetky útoky sa udiali večer, keď moslimovia vychádzajú z domu, aby si nakúpili potraviny a nápoje po konci denného pôstu (iftare).
Úmyslom teroristov je očividne šíriť strach, ako povedal sýrsko-katolícky arcibiskup z Hasake a Nusaybinu, Jacques Behnan Hindo, v telefonáte pre „Fides“. Aj Hindo dáva atentáty IŠ do súvislosti so stratou území – najmä v oblasti Ain Issa – a interpretuje ich ako „znamenia slabosti“. -zg-

Pápež sa vyjadrí k Medžugoriu na jeseň

Mária nie je „nijaká vedúca pošty“, komentoval František tento jav v novembri 2013. Počiatkom júna zasa odriekol udalostiam v Medžugorí kresťanskú identitu.

Vatikán, 28.06.2015 (KAP) 018 053 – Pápež František sa chce vyjadriť k údajným zjaveniam Panny Márie v Medžugorí až po lete. Oznámil to vatikánsky hovorca Federico Lombardi cez víkend. Potvrdil tiež, že zhromaždenie k tomuto javu, ktoré zvolal prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál Gerhard L. Müller, ešte nezasadalo. Tak zvaná „feria quarta“ po porade odovzdá svoj „pohľad na veci“ k správe komisie pre Medžugorie pápežovi, ktorý si potom chce vytvoriť vlastný úsudok.
Kongregácia pre náuku viery zriadila v r. 2010 medzinárodnú komisiu, ktorá jav Medžugorie skúmala. Predsedom komisie je bývalý rímsky vikár kardinál Camillo Ruini a ďalšími členmi sú viacerí kardináli, biskupi a cirkevní odborníci.

„Urobili významnú prácu,“ ako povedal František na tlačovej konferencii pri spiatočnom lete zo Sarajeva do Ríma. S úsudkom pápeža nemožno rátať skôr ako na jeseň. Už v minulosti sa František k údajným zjaveniam Panny Márie v Medžugorí v Bosne-Hercegovine vyjadril skepticky. Samozvaní „vizionári“ uvádzajú, že im tam Božia Matka pravidelne v pevnú dennú dobu dáva posolstvá. Mária nie je „nijaká vedúca pošty“, komentoval František tento jav v novembri 2013. Počiatkom júna zasa odriekol udalostiam v Medžugorí kresťanskú identitu.
V Medžugorí má dochádzať k zjaveniam od 24. júna 1981. Vtedy šesť detí hovorilo, že sa im ukázala Božia Matka, keď strážili ovce. Zjavenia trvajú podľa dnes už dospelých „vizionárov“ doteraz. Každý rok toto miesto priťahuje veľké počty pútnikov z celého sveta. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.