Polícia hľadá utečencov vo vlakoch aj v autobusoch. + Dánsko potvrdilo Nemecku, že plánuje zaviesť hraničné kontroly

Počet nelegálnych migrantov, ktorí smerujú za vidinou lepšej budúcnosti cez Slovensko do západnej Európy, stúpa. Za posledné štyri dni minulého týždňa zadržala polícia na našom území až 89 cudzincov, ktorí prišli na naše územie z Maďarska a z Ukrajiny. Z Maďarska smerovala aj skupina 27 ľudí, ktorých polícia cez víkend prichytila v medzinárodných rýchlikoch.
Cmoudi spatky

Časť utečencov je Slovensko pripravené umiestniť do zariadení útvarov zaistenia nelegálnych migrantov v Sečovciach a v Medveďove.

Ten mieril do Nemecka. Premiér Robert Fico avizoval, že hranice bude polícia strážiť prísnejšie. Podľa neho je dôležitý monitoring nielen na maďarskej a ukrajinskej, ale aj na českej hranici. Polícia upozornila, že okrem zvýšenej kontroly rýchlikov sa zameriava už aj na autobusy, vytypované cesty a bývalé hraničné priechody. Pomáhajú jej maďarskí a českí kolegovia, spolupracujú tiež zamestnanci železníc.

Utečenci, ktorí sa do Maďarska dostávajú balkánskou trasou, teda cez srbsko-maďarské hranice, sa snažia ďalej postupovať do západnej Európy. Do Nemecka sa chcela dostať aj skupina 27 utečencov, ktorých slovenskí policajti uplynulý víkend zaistili v medzinárodných rýchlikoch smerujúcich do Nemecka.

Na policajnej stanici v Nových Zámkoch v nedeľu skončili traja migranti z Pobrežia Slonoviny, Bangladéša a Burkiny Faso. Deň predtým zadržali 24 osôb, prevažne zo Sýrie a z Iránu. Časť utečencov bude až do vrátenia do Maďarska umiestnená v policajnom zariadení v Sečovciach a ďalšia v Medveďove.

„Monitorujeme veľmi intenzívne hranicu, pokiaľ ide o riziká spojené s obrovským množstvom migrantov, ktorí sa nachádzajú v Maďarsku,“ informoval Fico s tým, že oceňuje najmä to, že Slovensko môže opäť vracať k južným susedom cudzincov, ktorí k nám prechádzajú z územia Maďarska.

Čítajte viac o téme utečencov.
Minulý týždeň totiž maďarská vláda požiadala partnerské štáty o trpezlivosť, aby utečencov, ktorí z maďarského územia utekajú, nevracali okamžite naspäť. Dôvodom bolo, že krajina nedokázala kapacitne zvládať veľký prílev migrantov. Od začiatku roka ich totiž hranice u našich južných susedov prekročilo vyše 60-tisíc.

„Oni na Slovensku nechcú zostávať, lebo tu nemajú také sociálne výhody, ako majú v západných krajinách. Na Slovensku nemajú ani príbuzných, ktorí sa o nich vedia postarať, nestojí tu ani jedna mešita, takže im tu chýba aj kultúrne zázemie,“ reagoval na zvýšený počet utečencov na Slovensku bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Ako Samson poukázal, z Českej republiky nám hrozí prísun migrantov, ktorí sa tam dostali hlavne z Poľska, kam prichádzajú prevažne z Ukrajiny. Premiér tvrdí, že toto pohraničie bude dôslednejšie monitorované.

„Monitoring neznamená hneď ostnaté drôty, ale len zhustenie siete ľudí, ktorí budú strážiť česko-slovenské hranice a budú dohliadať na ľudí, ktorí neprestupujú cez oficiálne priechody,“ doplnil analytik, podľa ktorého zlepšenie monitoringu tiež znamená, že sa na hraniciach nasadia aj viaceré technické prostriedky. Ide napríklad o kamerové systémy. Samson však upozorňuje, že situácia je kritická najmä na hraniciach s Maďarskom.

Prísnejšie bezpečnostné opatrenia pociťujú aj obyvatelia žijúci blízko maďarských hraníc. „Cestou späť z maďarskej časti Komárna nás zastavili slovenskí policajti a kontrolovali, koho vezieme v aute. Našťastie som mala pri sebe pas,“ povedala obyvateľka južného Slovenska Laura Anyalaiová. Len 14-ročné dievča malo pri sebe pas, a tak s dokazovaním totožnosti nemala žiadne problémy. „Dokonca sme museli otvoriť aj kufor, či v ňom nemáme nejakých utečencov,“ opísala Laura.

Samson tvrdí, že Slovensko by mohlo mať akokoľvek prísne bezpečnostné opatrenia, šikovní prevádzači ich dokážu obísť. Južnú hranicu dlhú vyše 650 km je podľa neho nemožné úplne ustrážiť. „Ak máte skúsených prevádzačov, ľudí, ktorí sa vyznajú v mapách, pre nich nie je problém tento monitoring na hraniciach obísť,“ mieni analytik.

Polícia od začiatku roka zadržala na území Slovenska 907 nelegálnych migrantov, pričom za celý uplynulý rok ich bolo 1 304. Martin Wäldl, hovorca policajného prezídia, uviedol, že najčastejšie sú to mladí muži. Ide o Afgancov, Somálčanov, Gruzíncov a Iračanov. „V prípade Kosovčanov, Sýrčanov a Afgancov boli zadržané aj celé rodiny s deťmi,“ priblížil Wäldl.

Len za posledné štyri dni uplynulého týždňa polícia zaistila 89 cudzincov. Medzi nimi bolo 16 detí. Osem rodín bolo zo Sýrie a jedna pochádzala z Iraku. Zo Sýrie bolo 59 osôb, osem z Iraku, sedem zadržaných bolo z Afganistanu, šesť zo Sudánu, traja boli z Indie, dvaja z Pobrežia Slonoviny. Z krajín Guinea, Haiti, Bangladéš a Burkina Faso bolo po jednej osobe. V prípade všetkých začala konanie o ich vrátenie do krajín, odkiaľ k nám prišli.

O tom, že migranti na našom území neplánujú zostať, hovoria aj čísla žiadostí o azyl, ktoré podľa rezortu vnútra v porovnaní s rokom 2014 klesli. Od začiatku roka oň požiadalo 106 ľudí. Ich počet bol za celý minulý rok 331.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/360017-policia-hlada-utecencov-vo-vlakoch-aj-v-autobusoch/

Dánsko potvrdilo Nemecku, že plánuje zaviesť hraničné kontroly

Obnovenie pohraničných kontrol, aby sa obmedzilo ilegálne prisťahovalectvo a pašovanie, bolo kľúčovou požiadavkou pravicovej Dánskej ľudovej strany (DF) počas koaličných rokovaní, ktoré neuspeli

Nový dánsky minister zahraničných vecí Kristian Jensen povedal svojmu nemeckému kolegovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi, že Dánsko má v úmysle zaviesť pohraničné kontroly, ale iba v rámci pravidiel schengenskej dohody. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s tým, že to oznámilo dánske ministerstvo zahraničných vecí. Podľa agentúry tak potvrdilo predchádzajúce správy.

Na snímke vpravo nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier a vľavo jeho dánsky rezortný partner Kristian Jensen počas stretnutia v Berlíne 30. júna 2015. Jensen povedal svojmu nemeckému kolegovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi, že Dánsko má v úmysle zaviesť pohraničné kontroly, ale iba v rámci pravidiel schengenskej dohody
Na snímke vpravo nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier a vľavo jeho dánsky rezortný partner Kristian Jensen počas stretnutia v Berlíne 30. júna 2015. Jensen povedal svojmu nemeckému kolegovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi, že Dánsko má v úmysle zaviesť pohraničné kontroly, ale iba v rámci pravidiel schengenskej dohody

Dánsko už v roku 2011 zaviedlo na niekoľko mesiacov hraničné kontroly medzi Jutským polostrovom – jedinou časťou, ktorá spája Dánsko s európskou pevninou – a Nemeckom. Vtedy kontrolovalo niektoré autá, ale nie pasy. Európska únia voči tomu jednako namietala.

Obnovenie pohraničných kontrol, aby sa obmedzilo ilegálne prisťahovalectvo a pašovanie, bolo kľúčovou požiadavkou pravicovej Dánskej ľudovej strany (DF) počas koaličných rokovaní, ktoré neuspeli.

Stredopravá liberálna strana Venstre napokon vytvorila sama počas uplynulého víkendu menšinovú vládu. Keďže však má v 179-člennom parlamente iba 34 kresiel, bude pri schvaľovaní legislatívy silno závislá na poslancoch DF.

Ďalšie požiadavky tejto strany zahŕňajú obmedzenie imigrácie a referendum o tom, či má Dánsko zostať členom EÚ, ktoré by sa konalo po tom, ako sa do konca roka 2017 uskutoční referendum v Británii.

DF požaduje tiež zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu, čo je v protiklade s jej ďalšími pravicovými politikami.

http://www.hlavnespravy.sk/dansko-potvrdilo-nemecku-ze-planuje-zaviest-hranicne-kontroly/639451

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.